Rozmowy w Centrum Zdrowia Dziecka przerwane. Minister Radziwiłł oskarża poprzedników [VIDEO]

Martyna Chmielewska (AIP)
Strajk w Centrum Zdrowia Dziecka Fot. Michał Dyjuk
Chociaż niedzielne rozmowy strajkujących pielęgniarek z dyrekcją nie przyniosły efektu, to obie strony są gotowe do wznowienia negocjacji. Póki co nie wyznaczono kolejnego terminu. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł na poniedziałkowej konferencji poprosił, aby pielęgniarki wróciły co chorych pacjentów.

W Centrum Zdrowia Dziecka nadal nie ma porozumienia Nie wiadomo kiedy zostaną wznowione przerwane w niedzielę wieczorem rozmowy. Pielęgniarki nie strajkują jedynie na oddziałach anestezjologii, intensywnej terapii, neonatologii i patologii noworodka.

Strajk w CZD | Minister Radziwiłł: Proszę panie pielęgniarki, by wróciły do łóżek pacjentów

Źródło: TVN24/x-news

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł na poniedziałkowej konferencji poinformował że CZD to jeden z najważniejszych szpitali w Polsce, leczący najciężej chore dzieci. Po raz pierwszy od bardzo wielu lat to właśnie obecny rząd dostrzegł ogromne problemy Centrum Zdrowia Dziecka – jego wielkie zadłużenie - powiedział w czasie konferencji prasowej Konstanty Radziwiłł. - Trudna sytuacja w CZD rozpoczęła się dużo wcześniej – stwierdził minister zdrowia, którego zdaniem odpowiedzialność za problemy finansowe Centrum Zdrowia Dziecka w dużej mierze ponoszą wieloletnie działania poprzednich rządów.

Jak przykład podał, że w 2007 roku zadłużenie szpitala wyniosło 68 mln zł, w 2008 r 108 mln, a obecnie aż 312 mln zł. Krytykował też postawę strajkujących pielęgniarek. - W tej sytuacji wyjątkowo nieprzyzwoicie brzmią ataki pielęgniarek. Strajk jest absurdalny – powiedział.

Tłumaczył, że po kliku dniach strajku w CZD straty wynoszą kilka milionów zł. Poinformował, że choć pielęgniarki odeszły od łóżek pacjentów, to chorzy zostali przewiezieni do innych szpitali. - Żadne dziecko nie zostało poszkodowane. - Zdaję sobie sprawę z tego, że dzieci oraz ich rodzice nie czuli się w tym czasie bezpiecznie. Jesteśmy w ciągłym kontakcie zarówno z dyrekcją, jak też związkami zawodowymi pracowników służby zdrowia - stwierdził. Jesteśmy zaangażowani, by żadne dziecko nie zostało pokrzywdzone w wyniku akcji protestacyjnej.

- Proszę, aby pielęgniarki wróciły do łóżek i podjęły opiekę nad poważnie chorymi pacjentami – apelował Radziwiłł. Zapewnił, że ministerstwo pracuje dzień i noc i jest w kontakcie z Centrum Zdrowia Dziecka i związkami zawodowymi.

Pielęgniarki odpowiadają ministrowi. "My nie gramy politycznie, nie gramy na uczuciach"

Źródło: TVN24/x-news

Rodzice małych pacjentów są jednak zaniepokojeni przedłużającym się protestem.

W mediach społecznościowych już pojawiają się głosy przestraszonych rodziców, którzy informują o tym, że nawet dzieci w stanie bardzo ciężkim były przenoszone do innych placówek, co mogło się źle odbić na ich stanie zdrowia.

Marek Michalak, rzecznik praw dziecka monitoruje sytuację w CZD. - Tuż po rozpoczęciu protestu zespół kontrolny RPD przeprowadził badanie sprawy na miejscu czego skutkiem było wystąpienie do Ministra Zdrowia (do wiadomości Prokuratora Generalnego) o podjęcie pilnych działań mających na celu pełne zabezpieczenie prawa dziecka do ochrony życia i zdrowia – poinformował AIP Marek Michalak. Stwierdził, że jest szczególnie zaniepokojony tym, że ze względu na brak personelu odwołano wszystkie planowane zabiegi, dzieci z ciężkimi schorzeniami muszą być transportowane do odległych placówek medycznych, a pozostające w Centrum nie mają zapewnionej dostatecznej opieki personelu medycznego. - Wyrażam nadzieję, że zdrowie i bezpieczeństwo dzieci są i będą priorytetem dla wszystkich stron tego sporu – dodał.

Prokuratura zwróciła się do Centrum Zdrowia Dziecka o niezbędną dokumentację i zleciła policji wykonanie czynności mających na celu ustalenie okoliczności wskazanych w piśmie rzecznika praw dziecka. - Czynności sprawdzające mają na celu sprawdzenie okoliczności wskazanych w zawiadomieniu o przestępstwie, bądź własnych informacji prokuratora w tym zakresie. W ich toku nie przeprowadza się czynności dowodowych takich jak m.in. przesłuchania świadków, poza przesłuchaniem w charakterze świadka osoby, która złożyła zawiadomienie o przestępstwie. Decyzja w sprawie wszczęcia bądź odmowy wszczęcia postępowania zostanie podjęta po wykonaniu w/w czynności i analizie zgromadzonych materiałów – poinformował Łukasz Łapczyński, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej – Warszawa-Praga.

Dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka: Żądania pielęgniarek przekraczają możliwości Instytutu

Źródło: TVN24/x-news

Pielęgniarki odeszły od łóżek pacjentów we wtorek rano. Domagają się podwyżek i poprawy warunków pracy. Zdecydowały się na protest po dwóch latach bezowocnych negocjacji. Jesteśmy otwarci na rozmowę, ale muszą one uwzględniać sytuację instytutu – mówiła w piątek na konferencji Małgorzata Syczewska, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka. I wyjaśniła, że pielęgniarki żądają zwiększenia podstawy wynagrodzenia o 35 proc., na co szpitala nie stać.

Atmosfera w szpitalu jest naprawdę gorąca. Pielęgniarki przekonują, że nikomu w szpitalu nic się nie stało. Opieka nad dziećmi jest zapewniona. Twierdzą, że podsuwane przez dyrekcję projekty, porozumienia nie nadają się do podpisania. Strajkujące chcą również, aby dyrekcja przyjęła do pracy w jak najkrótszym czasie ok. 70 pielęgniarek.

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych: Popieramy strajk w CZD. Obnaża patologie systemu

Źródło: TVN24/x-news

Wideo

Materiał oryginalny: Rozmowy w Centrum Zdrowia Dziecka przerwane. Minister Radziwiłł oskarża poprzedników [VIDEO] - Polska Times

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zeus

PIS tylko abnegacyjnie chce się ratować. Panie ministrze , toniecie, bo nie macie pomysłu, ani profesjonalistów. Problem leczenia, pielęgniarek i kolejek nie skończył się, ale Pan chciał lub wiedział co zrobić A TUTAJ TYLKO NARFZEKANIE. NO NIE D. RADZIWIŁŁOWIE SYPNĘLIBY GROSZEM, A NIE ZABIEGALIBY SAMI O APANAŻE DLA SIEBIE. JEST POWIEDZENIE - NIE PCHAJ SIĘ NA AFISZ JAK NIE POTRAFISZ ?Panie ministrze Radziwiłł, wszyscy wiemy, jakie są problemy w resorcie zdrowia i jakie kominy płacowe lekarzy i pielęgniarek. Pan pchał się do władzy, czyli miał Pan "worek złota" dla pielęgniarek lub inne rozwiązania. Nie należy krytykować poprzedników, tylko pokazać, jak Pan rozwiąże wieloletni - kilkudziesięcioletni problem płac od 1987 roku. Wtedy nie było kominów płacowych.

777

BO LICZOM SIE LUCIE Z KASOM W PRywaty KLINIKACH NA FLORYDZIE KSZYCHA MIRA I ZBYCHA= Po 8LATACH LIBERrossDuPOcU PRoteTOwaĆ BUDUT LEKASZE PIELENGNICE UCITYELE i POlesstRATY I BIURWY Z UE PO PEŁO i bRATcfa KURkoWE z PIESSElu.POkasz FELCZERZE JAGUARA W GARARZU,

a
analityk

Pan Minister jako były lekarz rodzinny nie posiada praktyki klinicznej takiej jaką miał jego poprzednik więc jego wiedza jest bardzo skromna. Zatem nie może nic zaproponować poza frazesami, które opowiada na okrągło.

o
obieżyświat

Panie Radziwiłł przestań Pan pierniczyć dyrdymały i w końcu weżm się Pan za robotę.Jest HAŃBĄ ,aby pielęgniarki pracowały za takie marne, śmieszne grosze.To nie wypłaty ,to jałmużna.Jeżeli Pan minister z PiS tej HAŃBY nie zmyjesz i nie dasz w końcu tym KOBIETOM dobrze zarabiać za ich CIĘŻKĄ pracę To utwierdzisz mnie Pan w przekonaniu ,że jesteście taką samą bandą, jak ta która rządziła Polską przez ostatnie osiem lat

G
Gość

A w Grudziądzkim szpitalu ponad 500 mln długu, pielęgniarki zarabiają grosze i cisza w telewizji.

M
Michaś

Manie hrabio nie rób pan się zwykłym ciulem, pokaz że jesteś Pan Ciulem po pańsku -ober ciulem i wywal tą tłuszcze z tego szpitala, wprowadź szlachetnie urodzonych do owego szpitala, którzy dla splendoru będą pielęgnować bachory w dodatku chore czyli przysparzające jedynie kosztów Najsnadniejszej

Dodaj ogłoszenie