Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozmowy w sprawie parku Duchackiego

Redakcja
ZIELEŃ. - Jesteśmy zdecydowani wykupić działki pod park, choć na pewno nie będziemy w stanie zapłacić pełnej kwoty w tym roku - powiedział wiceprezydent Bujakowski.

Przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Woli Duchackiej, Rady Dzielnicy XI i mieszkańcy, którzy zabiegają o utworzenie "Parku Duchackiego" spotkali się z wiceprezydentem Krakowa Kazimierzem Bujakowskim. Przekazali listę 1311 podpisów popierających inicjatywę oraz kalendarium kilkuletniej walki o park.

Jak już wspominaliśmy, w ubiegłym roku doszło do kilku spotkań władz miasta z właścicielami działek na terenie podworskim. Jeden z nich zgodził się sprzedać swoją część, zresztą najbardziej wartościową pod względem przyrodniczym i historycznym. To właśnie tutaj znajdują się dawne zabudowania dworskie i dwa stawy.

Wiceprezydent potwierdził wczoraj wolę utworzenia "Parku Duchackiego". Dodał także, że zmiany w budżecie miasta będą możliwe dopiero w drugiej połowie roku: - Wtedy rozważymy możliwość wygospodarowania jakiejś kwoty, która pozwoli na kontynuację negocjacji i rozpoczęcie nabywania terenu - powiedział. - Czekamy do końca marca na operaty szacunkowe i jeżeli właściciel terenu nie zmieni zdania, jesteśmy zdecydowani wykupić działki pod park, choć na pewno nie będziemy w stanie zapłacić pełnej kwoty w tym roku - zaznaczył wiceprezydent Bujakowski.

Zapewnił także, że pełnomocnik właściciela terenu, który zgodził się na sprzedaż działek pod park, do końca marca otrzyma powiadomienie o podtrzymaniu rozmów na temat ewentualnej transakcji.

- Padło także stwierdzenie, że nie wszyscy radni są przekonani do ważności naszej inicjatywy, bo miasto rozpoczęło już inne inwestycje parkowe, które powinny zostać doprowadzone do końca. Przypomnieliśmy zatem, że założenia parkowe na Woli Duchackiej sięgają XV w., podczas gdy najstarsze parki w Krakowie mają około 200 lat - mówi Beata Anna Symołon prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Woli Duchackiej.

Ponadto prof. Wojciech Przegon przedstawił pomysł nieodpłatnego opracowania projektu parku przygotowanego przez studentów Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Rolniczego pod kierunkiem naukowców z uczelni.

- Park na terenach podworskich jest już "gotowcem", który oprócz wykupu działek, będzie wymagał niewielkich nakładów finansowych w porównaniu do nowych parków zakładanych od podstaw - argumentował Jarosław Kajdański, radny Dzielnicy XI.

Starania mieszkańców i radnych o utworzenie parku na Woli rozpoczęły się w 2007 roku, choć pierwszą osobą, która dostrzegła walory tego miejsca była kustosz Elżbieta Firlet z Muzeum Historycznego, autorka opracowania o terenach podworskich. Park miałby się mieścić w rejonie ulic Estońskiej, Laszczki, Białoruskiej, Malborskiej i Albańskiej.

(PP)

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski