MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Różne oblicza sztuki

SYP
Sporo ciekawych imprez odbywało się przez trzy dni w ramach zorganizowanego po raz pierwszy „Olkuskiego Weekendu”.

Spektakl Teatru Ulicznego Pławna 9 Dariusza Milińskiego. Fot. arch. UMiG

OLKUSZ

W piątek odbyły się „Afrykanalia” zorganizowane przez Miejski Ośrodek Kultury w Muzeum Afrykanistycznym im. dr. Bogdana Szczygła. Do południa przygotowano sporo atrakcji dla najmłodszych. Poza zwiedzaniem muzeum były warsztaty poświecone kulturze afrykańskiej oraz prezentacja „Tajemniczy świat symboli i obrzędów Czarnego Lądu” o afrykańskich maskach. Można było samemu coś namalować i posłuchać fragmentów książki „Baśnie spod baobabu” autorstwa Ewy Szczygieł Michalskiej, córki Bogdana i Bożeny Szczygłów – założycieli olkuskiego Muzeum Afrykanistycznego. Po południu otwarto wystawę złożoną z części eksponatów z liczącej przeszło 1500 eksponatów kolekcji afrykańskich masek, obrazów i przedmiotów codziennego użytku przekazanych przez zmarłych niedawno prof. Annę i pilota Leona Kubarskich. Następnie film o afrykańskich kopalniach miedzi zaprezentował Marian Pajdak ze Stowarzyszenia Polska Sahara, a po prelekcji i projekcji odbyła się degustacja potraw z różnych części Czarnego Lądu. Wieczorem odbył się koncert muzyki etnicznej w wykonaniu zespołu „Siódmy Czakram Ziemi” oraz pokaz teatru ognia w wykonaniu Grupy Artystycznej „Passion”.

Sobotnie i niedzielne atrakcje kulturalne przygotowała olkuska Galeria Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych. W sobotę w sali wystawowej BWA odbył się niezwykły wykład o historii sztuki i sztuce, jako potrzebie uwolnienia emocji i wyrazie buntu. Zaprezentował go Dariusz Fodczuk, jeden z najbardziej znanych artystów performance w Polsce. Swoje działania artystyczne prezentował na wielu przeglądach i festiwalach sztuki w kraju i za granicą. Poza performance, zajmuje się także rzeźbą, malarstwem i sztuką wideo. Jest również współorganizatorem i kuratorem kilku festiwali sztuki. Jak przystało na artystę uprawiającego performance, jego wykład przerodził się we wspólne tworzenie przez uczestników rysunków przy wtórze bębnów, gwizdków i krzyków. Swoje spotkanie niecodzienny artysta zakończył symbolicznym manifestem twórczym, czyli elektroniczną prezentacją rozgwieżdżonego nieba, na którym punkty świetlne ułożyły się w... niecenzuralne słowo. Wieczorem w galerii odbył się koncert muzyki klasycznej w wykonaniu Pauliny Stach (sopran) i Patryka Ryniaka (fortepian). Oboje są absolwentami Państwowej Szkoły Muzycznej II Stopnia im. W. Żeleńskiego w Krakowie. Przed olkuską publicznością młodzi artyści zaprezentowali arię Serpiny z „kameralnej opery” G. B. Pergolesiego „La serva padrona”, arię Zosi z I aktu opery „Flis” S. Moniuszki oraz mozaikę pieśni N. A. Rimskiego-Korsakowa, A. Koszewskiego i S. Moniuszki.

W niedzielne popołudnie na ulicy Krakowskiej pojawili się niezwykle ubrani ludzie i jeszcze dziwniejsze przedmioty. Gigantycznych rozmiarów żyrafa i kobieca postać z szufladami w torsie, to postacie z obrazu „Płonąca żyrafa” Salvadora Dali. Tak właśnie wyglądał spektakl Teatru Ulicznego Pławna 9 Dariusza Milińskiego. Grupa plastyczna i teatr „Pławna 9” działają od 1994 r. w niewielkiej wsi Pławna Górna koło Lubomierza w Górach Izerskich. Niezwykli artyści mają w swoim dorobku dziesięć niezwykłych premier teatralnych, prezentowanych w kilkunastu miastach w kraju i za granicą. Za swoją działalność otrzymali szereg nagród i wyróżnień na prestiżowych festiwalach i spotkaniach teatralnych. Ostatnim wydarzeniem kulturalnym „Olkuskiego Weekendu” był recital „Broadway Street” w wykonaniu młodego wokalisty Jakuba Wociala, jaki odbył się w niedzielny wieczór w Galerii BWA. Na program recitalu złożyły się piosenki ze słynnych musicali, jak My Fair Lady, Phantom of the Opera, Beauty and the Best, West Side Story i wreszcie z musicalu opartego na filmie Romana Polańskiego „Tanz der Vampire”, w którym Jakub Wocial występował na deskach Teatru Roma oraz z Berlinie.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski