Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Różnie już w historii było

(MK)
Finanse. Nie ma nic pewnego – rata kredytu w złotówkach też może wzrosnąć

Ci, którzy nie dali się namówić na bardzo ongiś korzystny kredyt we frankach, triumfują, a ich przezorność jest wychwalana. Czy słusznie? Wszak przez wszystkie lata płacili dużo wyższe raty niż ,,frankowicze”.

Złoty też nie da gwarancji
Mało kto z ich grona zdaje sobie jednak sprawę z tego, że miesięczne spłaty kredytów w rodzimej walucie, tak jak tych we frankach, mogą też w krótkim czasie wzrosnąć nawet o 20 procent._ – Z naszych wyliczeń wynika, że tak się stanie, jeśli WIBOR powróci do poziomu sprzed dwóch lat. Jeśli WIBOR wyniesie tyle, ile w marcu 2008 r., rata wzrośnie prawie o połowę _– wyjaśnia Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors.

WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate) – referencyjna wysokość oprocentowania kredytów na polskim rynku międzybankowym – wynosi (dane z 27 stycznia) 2,01 proc. Jeśli powróci do poziomu ze stycznia 2013 r. (4 proc.), osoby zadłużone w złotych czeka to samo, co w ostatnim czasie dotknęło ,,frankowiczów” – podwyższenie raty o 20 procent. Gdyby wswkaźnik WIBOR wyniósł tyle, ile w marcu 2008 roku (6 proc.), rata kredytu złotówkowego wzrosłaby o niemal połowę (patrz tabelka powyżej), co okazałoby się bardzo bolesne.

Przestroga i nauczka
Sytuacja "frankowiczów” to nauczka, wyliczenia Expandera to przestroga: zaciągając kredyt hipoteczny, warto tak dobierać jego wysokość, aby stać nas było nie tylko na spłatę rat, ale również gromadzenie oszczędności.

Jeśli nasze zobowiązanie wzrośnie, będziemy mogli skorzystać ze zgromadzonego kapitału i przez pewien czas utrzymać niezmieniony poziom życia. To podpowiedzi na czas zmian ,,w granicach rozsądku”. Zagrożeniem jest jednak jakikolwiek poważny kryzys. Dla przykładu, obecnie w Rosji stopy procentowe zostały podwyższone do 17 procent. W Polsce taki poziom WIBOR obowiązywał w maju 2001 roku. Gdyby zwiększono jego wysokość do ówczesnego poziomu, to rata zaciągniętego obecnie kredytu wzrosłaby ponadtrzykrotnie – z 1584 zł aż do 4791 zł. Kupowanie nieruchomości na wynajem, kredytowanych przez banki to zatem ryzykowna sprawa.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski