Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Różowe środy z Amazonkami w małopolskim NFZ oraz mammobusy w Małopolsce. Zbadaj się!

Redakcja
Różowa wstążka to międzynarodowy symbol używany przez ludzi, firmy i organizacje na całym świecie, oznaczający walkę z rakiem piersi. W każdą drugą środę miesiąca w sali obsługi klientów małopolskiego NFZ (Kraków, ul. Wadowicka 8W) w godz. 12-14 zaplanowano dyżury Amazonek.
Różowa wstążka to międzynarodowy symbol używany przez ludzi, firmy i organizacje na całym świecie, oznaczający walkę z rakiem piersi. W każdą drugą środę miesiąca w sali obsługi klientów małopolskiego NFZ (Kraków, ul. Wadowicka 8W) w godz. 12-14 zaplanowano dyżury Amazonek. fot. pixabay
W każdą drugą środę miesiąca w sali obsługi klientów małopolskiego NFZ (Kraków, ul. Wadowicka 8W) będą dyżurować przedstawicielki Krakowskiego Towarzystwa Amazonki. Różowe środy to okazja do nauki samobadania piersi i rozmowy o profilaktyce ich chorób.

Rak piersi niezmiennie jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród Polek. Co roku taką diagnozę w gabinecie lekarskim słyszy ok. 18-20 tys. kobiet. Ponad 6 tys. z nich nie udaje się pomóc.
Nowotwór piersi nie musi być wyrokiem, kluczem do zwycięstwa jest jednak jego wczesne wykrycie. O roli profilaktyki będziemy przypominać razem z Krakowskim Towarzystwem Amazonki, które od lat działa na rzecz kobiet dotkniętych rakiem piersi.

Dyżur Amazonek w małopolskim NFZ w każdą drugą środę miesiąca

W każdą drugą środę miesiąca w sali obsługi klientów małopolskiego NFZ (Kraków, ul. Wadowicka 8W) w godz. 12-14 zaplanowano dyżury Amazonek. Pierwszy z nich odbędzie się 8 lutego 2023 roku. Spotkanie z przedstawicielkami stowarzyszenia to okazja do wymiany doświadczeń związanych ze starciem z nowotworem, rozmowy o profilaktyce raka piersi i nauki na fantomach prawidłowego samobadania piersi, które każda kobieta powinna wykonywać raz w miesiącu.

Przy okazji wizyty w SOK wszyscy zainteresowani będą mogli wykonać także bezpłatne pomiary w kiosku profilaktycznym – zmierzyć ciśnienie, wagę, wzrost, wskaźnik BMI i skład ciała – oraz porozmawiać z doradcą ds. profilaktyki małopolskiego NFZ o zdrowych nawykach, ograniczających ryzyko nowotworu i regularnych „przeglądach” organizmu.

Zrób mammografię

W ramach programu profilaktyki nowotworów piersi, finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia, z darmowych badań mogą skorzystać wszystkie kobiety w wieku 50-69 lat, które nie miały wykonywanej tego rodzaju diagnostyki w ciągu ostatnich 24 miesięcy oraz te, które ze względu na obciążenie czynnikami ryzyka, otrzymały pisemne wskazanie do jej ponownego wykonania po upływanie roku.
Do diagnostyki jest wykorzystywana mammografia, która jest najlepszą metodą wykrywania zmian w piersiach. To nic innego jak zdjęcie rentgenowskie. Badania wykonuje się specjalnym aparatem, wytwarzającym promieniowanie przy użyciu czułych błon rentgenowskich. W trakcie każda z piersi jest umieszczana na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku (ucisk trwa zaledwie kilka sekund), co pozwala uzyskać po dwa obrazy dla każdego sutka. Powstałe w ten sposób obrazy są następnie analizowane przez specjalistę - lekarza radiologa.

Gdzie można zrobić mammografię?

Mammografia w ramach programu jest obecnie wykonywana w 29. pracowniach stacjonarnych w naszym regionie oraz na pokładzie specjalnych, mobilnych gabinetów. Docierają one przede wszystkim do małych i średnich miast oraz wsi, dzięki czemu panie mają możliwość zbadania się bez konieczności dalekich podróży. Niepotrzebne jest skierowanie, nie ma znaczenia również adres zamieszkania.

Badania przeprowadzane w mammobusach nie odbiegają standardem od tych przeprowadzanych w stacjonarnych punktach, a do ich wykonywania jest wykorzystywany taki sam sprzęt.

Tylko w lutym mammobusy wyjadą na drogi Małopolski 86 razy.
Mobilne pracownie dotrą do m.in.:

  • Korzennej
  • Laskowej
  • Michałowic
  • Koniuszy
  • Kłaju
  • Spytkowic

Szczegółowy harmonogram ich postojów jest dostępny na stronie internetowej małopolskiego NFZ (www.nfz-krakow.pl). Tam znajduje się również lista stacjonarnych placówek, które wykonują bezpłatną mammografię w ramach programu przesiewowego.

W ub. roku do badań w programie było uprawnionych ponad 300 tys. Małopolanek. Zbadały się blisko 72 tys. z nich, w tym ponad 39 tys. na pokładzie mammobusów.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Różowe środy z Amazonkami w małopolskim NFZ oraz mammobusy w Małopolsce. Zbadaj się! - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski