Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Różowy październik. Tylko regularne badania chronią przed rakiem piersi! Gdzie można wykonać badania?

OPRAC.:
Marek Długopolski
Marek Długopolski
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie i najczęstszą przyczyną zgonu, a chore na raka piersi stanowią 36 procent kobiet żyjących z nowotworami
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie i najczęstszą przyczyną zgonu, a chore na raka piersi stanowią 36 procent kobiet żyjących z nowotworami 123rf
Październik już od wielu lat uznawany jest na całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi. W tym szczególnym okresie lekarze, organizacje pacjentów przypominają o profilaktyce raka piersi. Kobiety powinny jednak pamiętać o niej przez cały rok. Wczesne rozpoznanie choroby pozwala zmniejszyć umieralność, dlatego tak ważną rolę w życiu każdej kobiety powinny odgrywać profilaktyka, zdrowa dieta, aktywność fizyczna.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie i najczęstszą przyczyną zgonu, a chore na raka piersi stanowią 36 procent kobiet żyjących z nowotworami. Dane pokazują, że co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu.

Regularne badania chronią przed rakiem piersi

Dane epidemiologiczne wskazują, że co 8. kobieta będzie miała raka piersi. Które kobiety są bardziej narażone na zachorowanie?

  • w dużych miastach zachorowalność jest dwukrotnie wyższa niż na wsi,
  • częściej chorują kobiety o tzw. wyższym statusie socjoekonomicznym,
  • kobiety z nadwagą,
  • kobiety, które nie rodziły lub pierwszy poród był po 26. roku życia,
  • kobiety, które mają zwiększone ryzyko genetyczne,
  • kobiety, które mają zwiększone ryzyko rodzinne,
  • kobiety, które miały uprzednio raka piersi,
  • 70% chorych na raka piersi skończyło 50. rok życia, ale niestety coraz częściej chorują kobiety młode i bardzo młode.

Brak wiedzy nie uchroni nas przed chorobą, a może kosztować życie. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na skuteczność leczenia jest wykrycie nowotworu w jak najwcześniejszym stadium rozwoju. Rak piersi wcześnie wykryty jest niemal w 100 procentach wyleczalny.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie i najczęstszą przyczyną zgonu, a chore na raka piersi stanowią 36 procent kobiet
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie i najczęstszą przyczyną zgonu, a chore na raka piersi stanowią 36 procent kobiet żyjących z nowotworami 123rf

Program profilaktyki raka piersi finansowany przez NFZ

Szacuje się, że w przypadku guzka o średnicy 1 cm, pacjentka ma 95 procent szans na całkowite wyzdrowienie. Dla guzów o średnicy 5 cm szanse te maleją do 20-30 procent. Dlatego kobiety nie mogą się bać i unikać mammografii, USG piersi czy samobadania piersi. One ratują życie.

Program jest skierowany do kobiet w wieku od 50 do 69 lat spełniających jedno z poniższych kryteriów:

  • nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy,
  • otrzymały w ramach realizacji programu profilaktyki raka piersi w roku poprzedzającym pisemne wskazanie do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy z powodu obciążenia następującymi czynnikami ryzyka:
  1. rak piersi wśród członków rodziny (u matki, siostry lub córki) lub
  2. mutacje w obrębie genów BRCA 1 lub BRCA 2

Badania są bezpłatne i nie wymagają skierowania. W Małopolsce na badania można się zgłosić do ponad 30 pracowni.

Program finansowany jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Więcej na stronie internetowej.

Badania profilaktyczne w mammobusie

Mammobusy w Małopolsce wyjeżdżają przez niemal 365 dni w roku. Ich rolą jest dotarcie do kobiet, które mają utrudniony dostęp do badań. Dlatego przyjeżdżają przede wszystkim do małych i średnich miast i wsi, umożliwiając wykonanie profilaktycznej mammografii niedaleko miejsca zamieszkania.

Badanie wykonane w mammobusie nie odbiega standardem od badania wykonanego w pracowni. Sprzęt zainstalowany w mammobusie jest taki sam, jak stosowany w placówkach stacjonarnych i podlega regularnym kontrolom technicznym.

Sprawdź, gdzie będzie mammobus w październiku

Samobadanie piersi

Samodzielne badanie piersi to pierwszy, podstawowy krok w profilaktyce. Pozwala na zauważenie najmniejszych zmian w strukturze, kształcie i wyglądzie piersi. Zaleca się je u kobiet w każdym wieku, a po skończeniu 20. roku życia powinno się ono stać nawykiem na zawsze.

Aby samodzielne badanie miało sens, musi być wykonywane regularnie. Pozwala nie tylko na wypracowanie prawidłowej techniki, ale też na szybsze dostrzeżenie zmian w piersiach. Piersi powinny być kontrolowane raz w miesiącu, najlepiej w tym samym dniu cyklu. U kobiet miesiączkujących najlepiej 2-3 dzień po miesiączce, ponieważ piersi wtedy nie bolą i są mniej obrzęknięte. Kobiety po menopauzie powinny wykonywać samobadanie piersi w wybranym, tym samym dniu każdego miesiąca.

Dieta i aktywność fizyczna

Otyłość i brak aktywności to jeden z czynników ryzyka wystąpienia raka piersi. Różnorodność na talerzu i regularne ćwiczenia chronią zdrowie.

Propozycje jadłospisów z prawidłowo skomponowanymi posiłkami znajdują się w darmowym serwisie Narodowego Funduszu Zdrowia diety.nfz.gov.pl, a przygodę ze sportem można zacząć do kompletnego programu profilaktyczno-treningowego NFZ „8 tygodni do zdrowia”.

Zaplanuj swoje 8 tygodni do zdrowia

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski