ROZPOCZĘLIŚMY BUDOWĘ STRATEGICZNEGO GAZOCIĄGU POGÓRSKA WOLA – TWORZEŃ

Materiał partnera zewnętrznego
Budowa gazociągu – zdjęcia ilustracyjne, archiwum GAZ-SYSTEM
Trzy województwa, dwadzieścia dwie gminy - to obszar, na którym realizowany jest jeden z ważniejszych gazociągów w naszym kraju.

Opis inwestycji

Gazociąg relacji Pogórska Wola – Tworzeń o długości 168 km, ciśnieniu roboczym 8,4 MPa i średnicy 1000 mm wybudowany będzie na terenie województw:

· małopolskiego w gminach: Skrzyszów, Tarnów, Lisia Góra, Dąbrowa Tarnowska, Żabno, Olesno, Gręboszów, Pałecznica, Radziemice, Słomniki, Iwanowice, Gołcza, Trzyciąż, Olkusz, Klucze, Bolesław

· świętokrzyskiego w gminach: Opatowiec, Bejsce, Kazimierza Wielka, Skalbmierz

· śląskiego w gminach: Sławków, Dąbrowa Górnicza.

Trasa gazociągu jest podzielona na trzy odcinki realizacyjne:

ü odcinek I – Pogórska Wola-Pałecznica o długości ok. 78 km,

ü odcinek II – Pałecznica-Braciejówka o długości ok. 56 km,

ü odcinek III – Braciejówka-Tworzeń o długości ok. 34 km.

Ze względów technologicznych oraz w celu zmniejszenia oddziaływania na środowisko naturalne, budowa gazociągu prowadzona będzie z wykorzystaniem technik bezwykopowych, w tym:

§ trzy przekroczenia typu Direct Pipe – nowoczesna metoda bezwykopowa, która pozwala na poprowadzenie trasy gazociągu pod ciekami wodnymi w terenach o trudnej topografii,

§ jeden przewiert typu HDD (horyzontalny przewiert kierunkowy) pod rzeką Wisłą o długości ok. 1 km,

§ 137 innych przekroczeń, tj. przewierty, przeciski, mikrotunele.

Jak wygląda proces budowy gazociągu – etapy realizacji prac

Prace w terenie rozpoczyna się od protokolarnego opisu stanu nieruchomości i geodezyjnego wytyczenia pasa montażowego. W następnej kolejności prowadzone jest saperskie rozpoznanie trasy gazociągu, wycinka drzew i krzewów, wykonanie badań archeologicznych, zdjęcie warstwy humusu, rozmieszczenie rur wzdłuż pasa montażowego i wykonanie wykopu. Po zespawaniu odcinków gazociągu, następuje jego ułożenie w wykopie i zasypanie.

Po zakończeniu robót wykonuje się rekultywację gruntu zajętego na potrzeby realizacji inwestycji i przywraca się teren do stanu pierwotnego. Na obszarach leśnych, na których dokonano wycinki drzew wykonane będą nasadzenia. Następnie rzeczoznawca majątkowy sporządzi opis nieruchomości w celu ustalenia wysokości odszkodowania za szkody wyrządzone podczas budowy gazociągu.

Przed uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie gazociąg podlegać będzie próbom ciśnieniowym: wytrzymałości, szczelności i próbom specjalnym wykonywanym przy udziale Urzędu Dozoru Technicznego,

a także odbiorowi technicznemu oraz odbiorowi końcowemu po nagazowaniu i rozruchu.

Strefa kontrolowana gazociągu, ustanowiona po jego wybudowaniu, wynosi 12 m (po 6 m w obie strony od osi gazociągu). W tym obszarze nie jest dozwolone stawianie trwałych budowli oraz sadzenie drzew w odległości do 3 m od osi gazociągu, z wyłączeniem terenów leśnych - tam odległość wynosi do 2 m na stronę.

Zakończenie budowy gazociągu planowane jest na IV kwartał 2021 roku.

Budujemy infrastrukturę, wypłacamy odszkodowania

Właścicielom nieruchomości, przez które będzie przebiegał gazociąg przysługuje odszkodowanie, którego wysokość na podstawie operatów szacunkowych, sporządzonych przez uprawnionych rzeczoznawców majątkowych, określi właściwy miejscowo Wojewoda decyzją administracyjną. Podstawą opracowania operatów będą protokoły opisu stanu nieruchomości wykonane przed przystąpieniem do prac budowlanych i po ich zakończeniu, oraz inne dokumenty zgromadzone w ramach postępowania odszkodowawczego.

Procedura wypłaty odszkodowań następuje po wybudowaniu gazociągu i po uprawomocnieniu się decyzji Wojewody.

Odszkodowanie obejmuje:

· rekompensatę za szkody fizyczne, tj. m.in. utracone uprawy, obniżenie plonowania w kolejnych latach po zakończeniu inwestycji, zwrot części podatku od nieruchomości oraz zwrot dopłat obszarowych

i z tytułu prowadzenia programów rolno-środowiskowych,

· rekompensatę za szkody prawne, tj. m.in. wartość ograniczenia w sposobie korzystania z nieruchomości w strefie kontrolowanej, zmniejszenie wartości nieruchomości będące wynikiem posadowienia gazociągu,

· rekompensatę za ograniczenia powstałe w wyniku oznakowania gazociągu.

Bezpieczeństwo jest dla nas priorytetem!

W trosce o bezpieczeństwo i niezawodność przesyłu gazu oraz wymagania ochrony środowiska GAZ-SYSTEM podczas realizacji każdej inwestycji stosuje nowoczesne i sprawdzone technologie. Spółka wykorzystuje przy tym najlepszej jakości materiały oraz najnowocześniejsze systemy zabezpieczeń. Przy budowie gazociągu zostaną zastosowane rury stalowe o zwiększonej wytrzymałości, a także specjalna izolacja i zabezpieczenie antykorozyjne. Przez cały okres realizacji inwestycji będzie zapewniony profesjonalny nadzór inwestorski, archeologiczny i przyrodniczy, który będzie czuwał nad poprawnością wykonania inwestycji pod kątem technologii, bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Po wybudowaniu gazociągu, dla zapewnienia bezpieczeństwa oraz utrzymania należytego stanu technicznego sieci przesyłowej, wykonywanych jest szereg czynności eksploatacyjnych, m.in.:

· działania prewencyjne w postaci kontroli stref oraz trasy gazociągów z ziemi i powietrza przy użyciu śmigłowca,

· badania i pomiary w czynnej chronię przeciwkorozyjnej,

· wewnętrzne czyszczenie i badanie gazociągów za pomocą tłoków inteligentnych,

· przeglądy i konserwacja elementów sieci przesyłowej

· wycinka krzewów i samosiejek w obszarze strefy kontrolowanej.

Oprócz powyższych prac eksploatacyjnych monitorowane są zdalnie w sposób ciągły parametry gazociągu,

a w razie jakichkolwiek zakłóceń w pracy sieci przesyłowej reaguje całodobowe Gazowe Pogotowie Techniczne.

Korzyści z realizacji inwestycji

Budowa gazociągu, jako inwestycja celu publicznego, jest jednym z kluczowych projektów rozwojowych w polskim systemie przesyłowym gazu, a jej podstawowym celem jest wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz zapewnienie możliwości dywersyfikacji źródeł dostaw gazu do Polski.

Ważną korzyścią dla społeczności lokalnej będzie corocznie odprowadzany przez GAZ-SYSTEM podatek od nieruchomości w wysokości do 2% wartości budowanej infrastruktury przesyłowej zlokalizowanej na terenie danej gminy. Będzie to kwota regularnie wpływająca do budżetu, którą można będzie przeznaczyć na potrzeby społeczności lokalnych.

Inwestycja będzie wspierać również rozwój rynku gazu w rejonie południowej Polski, szczególnie w zakresie projektów energetycznych (elektrownie i elektrociepłownie).

Kim jesteśmy

Za realizację tego projektu odpowiada Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM, spółka Skarbu Państwa o znaczeniu strategicznym dla polskiej gospodarki oraz bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Firma jest odpowiedzialna za bezpieczny transport gazu ziemnego i zarządzanie krajowym systemem przesyłowym. GAZ-SYSTEM decyzją Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki został wyznaczony operatorem systemu przesyłowego gazu na terenie Polski.

GAZ-SYSTEM to doświadczony inwestor, który w ostatnich latach wybudował ponad 1200 km nowych gazociągów przesyłowych. W ramach obecnego programu inwestycyjnego do 2025 r. spółka planuje wybudować ponad 2000 km nowych rurociągów w całej Polsce.

Wykonawcy

Generalnym wykonawcą robót budowalnych na odcinkach I i II jest firma Stalprofil S.A., natomiast na odcinku III prace budowlane są prowadzone przez IDS-BUD S.A.

Nadzór inwestorski nad inwestycją sprawuje firma SGS Polska Sp. z o.o.

KONTAKT

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.

Oddział w Tarnowie

Pogórska Wola 450

33-152 Pogórska Wola

tel. 14 622 53 00

e-mail: sekretariat.tarnow@gaz-system.pl

Korzystamy ze wsparcia Unii Europejskiej

Komisja Europejska w październiku 2013 roku przyznała inwestycji status „Projektu będącego przedmiotem wspólnego zainteresowania” („Project of Common Interest”) i podtrzymała go w kolejnych wykazach publikowanych co dwa lata.

Budowa gazociągu jest współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 - 2020.

PRZEBIEG GAZOCIĄGU

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3