Rozpoczęły się wakacje, a wraz z nimi policyjna akcja...

Rozpoczęły się wakacje, a wraz z nimi policyjna akcja „Bezpieczne wakacje 2018”. Zadbajcie również sami, aby były bezpieczne

Monika Pawłowska

Gazeta Krakowska

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Niedopuszczalne jest, aby dzieci same przebywały w rejonie stawów lub rzeki

Niedopuszczalne jest, aby dzieci same przebywały w rejonie stawów lub rzeki ©Małgorzata Gleń

Na terenie powiatu oświęcimskiego, tak jak w całej Polsce, policjanci rozpoczęli akcję „Bezpieczne wakacje 2018”. Zaangażowani są w nią zarówno policjanci z wydziału prewencji i ruchu drogowego, jak i służby kryminalne. Będą czuwać nad bezpieczeństwem dzieci i dorosłych na drogach, osiedlach i nad wodą. O bezpieczeństwo musimy zadbać również my sami. Bezcennych rad i wskazówek udziela Małgorzata Jurecka, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.
Niedopuszczalne jest, aby dzieci same przebywały w rejonie stawów lub rzeki

Niedopuszczalne jest, aby dzieci same przebywały w rejonie stawów lub rzeki ©Małgorzata Gleń

Zabrzmiał ostatni szkolny dzwonek - dzieci i młodzież rozpoczynają wakacje. Jak sprawić, by były bezpieczne?
Wakacyjna beztroska sprzyja różnego rodzaju zagrożeniom, na które narażone są dzieci i młodzież. Warto więc rozmawiać z dzieckiem o zagrożeniach i ich konsekwencjach, a także o zachowaniach bezpiecznych. Jeśli to tylko możliwe, rodzice w maksymalnym stopniu powinni spędzić czas razem z dzieckiem.

Podczas ich nieobecności, można zapisać dziecko na półkolonię lub poprosić o opiekę nad nim kogoś z rodziny lub zaufanego innego rodzica. Rozsądni rodzice zawsze zapewnią opiekę dziecku. Ważne jest również, aby rodzice wiedzieli, gdzie znajduje się dziecko, a dziecko powinno mieć nawyk informowania rodzica u kogo lub w jakim miejscu przebywa.

Kiedy dziecko może samo iść na zakupy?
Zgodnie z przepisami, dziecko od 7 roku życia może samodzielnie poruszać się po ulicy, ale na rowerze już tylko pod opieką osoby dorosłej lub po uzyskaniu karty rowerowej. Trzeba pamiętać: jazda zawsze w kasku, na rolkach również. Wytłumaczmy dziecku, że na rolkach czy deskorolce nie jeździ się ulicami.


Kolejna sprawa - niedopuszczalne jest, aby dzieci same przebywały w rejonie stawów lub rzeki. Pamiętajmy, że to rodzice i opiekunowie, są odpowiedzialni za bezpieczeństwo dzieci, zwłaszcza tych do 13 roku życia.

Pułapki mogą czyhać nie tylko nad wodą.
Należy uczulić swoją pociechę na zagrożenia związane z kontaktami z osobami nieznajomymi, również wirtualnymi. Ostrzegajmy, by nie udostępniały swoich danych np. numeru telefonu czy adresu, osobom poznanym na ulicy czy w internecie. Młodzież należy przestrzec przed sięganiem po różnego rodzaju używki i mieć do niej ograniczone zaufanie. Sprawdzajmy, choć mogą się buntować, o której i w jakim stanie wracają do domu.

I jeszcze kilka ważnych spraw: nie pozostawiamy dzieci i zwierząt w zamkniętych samochodach. Nie pozwalajmy jeździć ciągnikami czy quadami. Bądźmy czujni.

Tradycyjnie, więcej patroli możemy spodziewać się na drogach?
Intensywne kontrole i nadzór nad ruchem drogowym, prowadzony będzie na terenie różnych dróg powiatu oświęcimskiego, ze szczególnym uwzględnieniem miejscowości o zwiększonym ruchu turystycznym, podczas weekendowych wyjazdów i powrotów oraz w okolicach odbywających się imprez i dyskotek.

Policjanci sprawdzać będą trzeźwość kierujących, prowadzone będą kontrole prędkości oraz przestrzegania przepisów dotyczących używania pasów bezpieczeństwa i przewozu dzieci. Ponadto policjanci eliminować będą z dróg kierowców, którzy rażąco naruszą zasady bezpieczeństwa. Pod policyjnym nadzorem znajdą się także piesi i rowerzyści.

Oczywiście jak co roku podczas wakacji policjanci będą prowadzić kontrole autobusów, przed wyjazdami na wypoczynek Przypominamy więc, rodzicom i opiekunom grup wyruszających autokarami na letni wypoczynek, aby zgłaszali wyjazdy do Wydziału Ruchu Drogowego oświęcimskiej policji pod numer telefonu: 33 847 53 13 lub do oficera dyżurnego 33 847 52 80.
W pilnych przypadkach np. podejrzenia nietrzeźwości kierowcy, kontrolę należy zgłosić pod numer alarmowy 997 lub 112, wtedy czynności zostaną przeprowadzone niezwłocznie.


ZOBACZ KONIECZNIE:
Komentarze (2)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Klaudia

Zgłoś naruszenie treści

Bezpieczeństwo na wakacjach przede wszystkim! Sama dbam o dobro swoje i swoich dzieci, właśnie zakupiłam dla dzieci bezpieczne foteliki na naszą wakacyjną podróż. Fajne modele znalazłam w sklepie...rozwiń całość

Bezpieczeństwo na wakacjach przede wszystkim! Sama dbam o dobro swoje i swoich dzieci, właśnie zakupiłam dla dzieci bezpieczne foteliki na naszą wakacyjną podróż. Fajne modele znalazłam w sklepie internetowym fotelikiwarszawa.pl. Ja się kompletnie na tym nie znam a tam mają profesjonalną pomoc i dobierają foteliki odpowiednie do wagi i wzrostu dziecka. No i dość tanie mają te produkty i każdy znajdzie coś na swoją kieszeń.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Super

wicek (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Super, że policja dba o bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci, ale ja osobiście na bank ściągam yanosika, bo nie wyobrażam sobie jeszcze więcej kontrolina naszych drogach.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Etap powiatowy zakończony

NAUCZYCIEL ROKU | Etap powiatowy zakończony

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?