Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczyna się budowa parku "Zaczarowana Dorożka"

Redakcja
Pierwszy etap budowy nowego parku będzie kosztował 565 tysięcy złotych
Pierwszy etap budowy nowego parku będzie kosztował 565 tysięcy złotych
Dziewięć firm starało się o kontrakt na budowę pierwszego etapu parku na Prądniku Czerwonym. Pomiędzy ulicami Dobrego Pasterza a Lublańską powstaje nowy ogród miejski - park Dominikański "Zaczarowana Dorożka"; wkrótce ruszą tam prace.

Pierwszy etap budowy nowego parku będzie kosztował 565 tysięcy złotych

REKREACJA. Pierwszy etap zostanie zakończony w listopadzie tego roku

Pierwszy etap budowy parku Dominikańskiego na Czerwonym Prądniku zrealizuje firma RDM Śródmieście, która zaoferowała swoje usługi za 565 tysięcy złotych (najdroższe oferty oscylowały wokół 900 tysięcy zł). Obecnie jest tam teren zielony, ale po przebudowie powstanie bardzo atrakcyjne miejsce rekreacji i wypoczynku. Jednym z kluczowych elementów tworzenia koncepcji tego obiektu była historyczna przeszłość dawnego terenu parku Dominikańskiego. Autorem projektu jest firma GRIMA Projekt Mariusz Naumienko.
Cały park po przebudowie będzie miał około 2 hektarów. Przypomnijmy, że chodzi o teren znajdujący się w północno- -wschodniej części Krakowa, na Prądniku Czerwonym, w pobliżu ul. Lublańskiej oraz Dobrego Pasterza; ul. Dominikanów graniczy z nim od południa, sąsiadują z nim też ul. Olszecka i Kaczary od wschodu, a od północy do parku przylega zabudowa jednorodzinna przy ul. Bitschana. Wschodnią granicę kształtuje przepływający wzdłuż niego potok Sudół Dominikański. Park wchodzi w obszar korytarza ekologicznego.
Całość obszaru została podzielona na dwie części: historyczną i rekreacyjno-sportową. Część historyczna związana jest z zabytkowym młynem i kanałem potoku Sudół i budynek młyna wyznacza główną oś koncepcji parku, którą podkreślono aleją. W centralnym punkcie parku powstanie okrągły plac z fontanną, której podstawą będzie kamień młyński z dyszami fontannowymi. Wokół kamienia będzie korytko, do którego spływać będzie woda z fontanny; następnie odprowadzana będzie pod nawierzchnią placu do kaskady w stawie. Ponieważ na terenie obecnego parku istniały stawy, dlatego koncepcja zakłada właśnie zbudowanie stawu (o powierzchni ok. 650 m kw., o głębokość 1 - 1,5 m). Z kolei jedna z alei zostanie wyniesiona ponad teren, co ma symbolizować istniejące tu dawniej groble (oddzielające stawy).
W części rekreacyjno-sportowej ma powstać plac zabaw i boisko o wymiarach 32 na 20 metrów ze sztuczną nawierzchnią; ma tam być boisko do piłki nożnej oraz do koszykówki. Dla dzieci przewidziano zespoły drewnianych urządzeń do zabawy, m.in. "Guliwera wśród olbrzymów", "smoczą krainę" i "gniazdo pajęczaków". Będzie też teren zielony ze stałą estradą. W parku przewidziano również dwie toalety dla psów.
- Planowana inwestycja została podzielona na dwa etapy. W pierwszym prace obejmą obszar około jednej trzeciej przyszłego parku; przeprowadzone będą roboty ziemne, ustawione pierwsze ławki i kosze na śmieci oraz inne elementy małej architektury; nasadzona zieleń - mówi Michał Pyclik, rzecznik Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. - Ten etap ma się zakończyć do połowy listopada. Drugi planowany jest w przyszłym roku.
(J.ŚW)
[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski