Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczyna się nowy rok szkolny. Będą duże zmiany na egzaminach

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Fot. Archiwum
Edukacja. Uczniowie wracają do szkoły. W rozpoczynającym się roku szkolnym największe zmiany czekają zaczynających i kończących podstawówkę, a także maturzystów.

Do tej pory najgłośniej było o bezpłatnym elementarzu dla pierwszaków. Jak podaje resort edukacji, trafi on do 97 proc. szkół. W kolejnych latach rząd chce przygotować darmowy podręcznik także do klas drugich oraz trzecich.

Ale zmiany obejmują także innych uczniów. Dzieci, które we wrześniu rozpoczną naukę w szóstej klasie szkoły podstawowej, będą pierwszym rocznikiem, który napisze sprawdzian kończący naukę według zupełnie nowej formuły.

Na pierwszy ogień pójdzie język polski i matematyka. Na wypełnienie arkusza z zadaniami szóstoklasiści będą mieć 80 minut. Po przerwie rozpocznie się 45-minutowa część z języka obcego nowożytnego.

Uczniowie mogą zdawać tylko język, którego uczą się w szkole jako przedmiotu obowiązkowego (angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego). Jeśli obowiąz- kowe są dwa języki obce, do 30 września rodzice lub opiekunowie prawni dziecka muszą złożyć dyrektorowi szkoły oświadczenie o wyborze języka.

W arkuszu z języka polskiego i matematyki znajdą się pytania zamknięte i otwarte. Z polskiego dzieci będą musiały przygotować dłuższą wypowiedź pisemną na określony temat. Zadań zamkniętych w arkuszu z każdego z tych przedmiotów może być od 8 do 12, zadań otwartych – od 2 do 4. W części językowej będą tylko zadania zamknięte. Będzie ich 35–45.

Na sprawdzianie trzeba będzie się też wykazać znajomością historii i przyrody. Jak informuje Centralna Komisja Egzaminacyjna, zadania z polskiego i matematyki mogą być oparte na tekstach lub informacjach z zakresu przyrody i historii.

Zmiany czekają również maturzystów. Najbardziej istotna to ta na obowiązkowym egzaminie ustnym z języka polskiego. Do tej pory maturzysta przygotowywał prezentację na wybrany temat i przedstawiał ją komisji. Potem odpowiadał na pytania dotyczące tego zagadnienia. Teraz już tak nie będzie.

Prezentację zastąpi losowanie zadania związanego z tekstem kultury, np. literackim czy popularnonaukowym. Uczeń otrzyma pytanie. Egzamin ma trwać około pół godziny. Na przygotowanie odpowiedzi uczeń będzie miał do 15 minut. Na jej przedstawienie przewidziano 10 minut. Przez ostatnie 5 minut komisja będzie mogła zadawać pytania.

Nowe zasady dotyczą także przedmiotów dodatkowych. Na maturze 2015 uczeń będzie musiał zdawać pisemnie jeden taki egzamin. Do wyboru będą – podajemy w kolejności alfabetycznej za CKE – m.in. biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, język mniejszości etnicznej, język mniejszości narodowej, język obcy nowożytny, język polski, język regionalny, matematyka, wiedza o społeczeństwie.

Przystąpienie do egzaminu z przedmiotu dodatkowego jest jednym z warunków zdania matury. Uzyskany wynik nie ma natomiast znaczenia.

ZE SZKOLNEGO KALENDARZA

Sprawdzian szóstych klas 1 kwietnia: część 1 – język polski i matematyka o godz. 9; część 2 – język obcy o godz. 11.45

Egzamin gimnazjalny

część humanistyczna: 21 kwietnia (historia i wos o godz. 9 , język polski o godz. 11),
część matematyczno-przyrodnicza: 22 kwietnia (przedmioty przyrodnicze o godz. 9, matematyka o godz. 11),
część z języka obcego: 23 kwietnia (poziom podstawowy o godz. 9, poziom rozszerzony o godz. 11 ).

Matura egzaminy obowiązkowe pisemne

język polski – 4 maja, godz. 9
matematyka – 5 maja, godz. 9
język angielski – 6 maja, godz. 9

Zimowa przerwa świąteczna od 23 grudnia 2014 do 1 stycznia 2015 r.

Ferie zimowe w Małopolsce od 16 lutego do 1 marca 2015 r.

Wiosenna przerwa świąteczna od 2 do 7 kwietnia 2015 r.

Koniec roku szkolnego
26 czerwca 2015 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski