MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczyna się remont cmentarza wojennego. W przyszłym roku zostaną odnowione nagrobki

Paulina Piotrowska
Zabytkowy cmentarz z czasów I wojny światowej w Łagiewnikach niszczał przez wiele lat. Wreszcie udało się uzyskać pozwolenie na jego odbudowę
Zabytkowy cmentarz z czasów I wojny światowej w Łagiewnikach niszczał przez wiele lat. Wreszcie udało się uzyskać pozwolenie na jego odbudowę Anna Kaczmarz
Łagiewniki. Za renowację miejsca pochówku poległych żołnierzy zapłaci urząd wojewódzki. Koszt inwestycji wyniesie kilkaset tysięcy złotych.

- Prace wreszcie się rozpoczęły. To dla nas ogromna radość, długo czekaliśmy na ten remont - mówi Krystyna Kucała, wiceprezes Łagiewnickiego Towarzystwa Kulturalnego.

Jeszcze w tym roku, w miejscu, gdzie jest siatka, ogrodzenie zostanie zrekonstruowane. W 2016 r. remont przejdą nagrobki.
- Zostanie też odnowiony układ ścieżek i zarysy mogił. Zrewitalizujemy zieleń - mówi Monika Frenkiel z biura prasowego wojewody małopolskiego.

O remont walczyło przede wszystkim Łagiewnickie Towarzystwo Kulturalne.

- Pisaliśmy prośby o renowację ze względu na szacunek dla zmarłych bohaterów, a także na szczególne usytuowanie cmentarza - obok sanktuariów, gdzie przybywają pielgrzymi i turyści z całego świata - wyjaśnia wiceprezes ŁTK.

Choć cmentarz czekał na renowację od lat, teraz, kiedy zbliżają się Światowe Dni Młodzieży, szczególnie ważne jest jego odnowienie przed przyjazdem pątników i turystów.

- Prawdopodobnie zdążymy - cieszy się wiceprezes Krystyna Kucała.

Mało kto zna historię tego miejsca. Nie odwiedzają go nie tylko turyści, ale nawet sami krakowianie.
W latach 1914-1918 w pobliskim klasztorze Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia działał polowy szpital, do którego kierowano rannych i chorych żołnierzy wszystkich narodowości. Cmentarz mieści 266 mogił żołnierzy.

W Archiwum Państwowym w Krakowie znajdują się 82 karty ewidencyjne pochowanych na tym cmentarzu żołnierzy oraz oryginalny projekt łagiewnickiego cmentarza wykonany przez Hansa Mayra (stworzył wiele takich nekropolii w cesarstwie Habsburgów). To właśnie według tego projektu będzie prowadzona odbudowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski