Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczynają pszczelą edukację. Proszowice liderem

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Wideo
od 16 lat
Jak długo żyją pszczoły, co to jest podkurzacz, do czego służy dłutko pasieczne. To tylko część z wielu informacji, jakie usłyszeli w piątek najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Proszowicach podczas małopolskiej inauguracji programu Akademia Pszczoły Bohatera. Program będzie realizowany w piętnastu szkołach województwa. Jego celem jest podnoszenie wiedzy na temat znaczenia pszczół ich ochrony.

Z tajnikami życia pszczół oraz sposobami właściwego obchodzenia się z nimi zapoznała uczniów Natalia Jakubus, edukatorka, która sama prowadzi pasiekę na terenie Podkarpacia. Pokazała jak wygląda strój ochronny pszczelarza, zaprezentowała pasieczne akcesoria i tłumaczyła, jak zachować się w obecności pszczół.

- Gdy zobaczymy pszczołę, nie należy uciekać, machać rękami, zachowywać gwałtownie. Najlepiej stanąć spokojnie i powoli się wycofywać – wyjaśniała.

Piątkowe warsztaty to dopiero początek realizacji programu w Małopolsce. Każda z uczestniczących w nim szkół zostanie obdarowana edukacyjnym ulem, pszczelarskim strojem w odpowiednim rozmiarze oraz licznymi materiałami edukacyjnymi. To pozwoli na stworzenie minipracowni pszczelarskiej po to, by popularyzować wiedzę o tych pożytecznych owadach.

- Program jest dedykowany dla klas młodszych. Jesteśmy przekonani, że to do nich ta wiedza trafi najlepiej. Starszym pewnie byłyby potrzebne lekcje nieco poważniejsze, ale skoro w szkole będzie pszczela pracownia, to i oni na pewno na tym skorzystają – przekonuje szkolna koordynatorka programu Izabela Krzywkowska.

Projekt uzyskał wsparcie Ministerstwa Edukacji i Nauki, stąd obecność na inauguracji sekretarza stanu Włodzimierza Bernackiego, który przekonywał, że Proszowice, jako teren typowo rolniczy, były najlepszą kandydaturą do pełnienia roli lidera programu w Małopolsce. To tutaj zjechali w piątek dyrektorzy szkół – uczestników programu z Nowego Sącza, Chrzanowa, Złotej i innych miejscowości.

- Chcemy przede wszystkim podnosić świadomość najmłodszego pokolenia, które powinno wiedzieć, jaką wartością jest lokalne rolnictwo, i że ono bez pszczół nie będzie mogło istnieć. Dlatego musimy chronić pszczoły, zapewnić im właściwe środowisko. Na przestrzeni ostatnich lat świadomość wśród rolników wzrasta, w większości dbają o pszczoły i coraz rzadziej dochodzi do sytuacji, że wykonane opryski szkodzą pszczołom. Ale w skali globalnej jest to duże niebezpieczeństwo, bo poziom świadomości jest różny – przekonuje Marcin Żekało, koordynator do spraw projektów i rozwoju NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność.

Podczas piątkowej inauguracji uczniowie "dwójki" zaprezentowali "pszczeli" program artystyczny. Pszczółka Maja zabrzmiała obowiązkowo.

Ludzki strach jest zaraźliwy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski