Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Roztańczony i rozśpiewany korowód przeszedł ulicami Zakopanego. Pod Giewontem trwa 52. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich

Marek Długopolski
Marek Długopolski
Malowniczy korowód, który 15 sierpnia przeszedł ulicami miasta, oklaskiwała licznie zgromadzona publiczność
Malowniczy korowód, który 15 sierpnia przeszedł ulicami miasta, oklaskiwała licznie zgromadzona publiczność Piotr Korczak
Pytace cudownie wszystkich pytali. Zbójnicy zbójowali, aż iskry sypały się z ciupag. A dźwięczne nuty i różnojęzyczne śpiewy odbijały się od Giewontu, by ulecieć w świat. Tak uczestnicy już 52. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich uczcili powrót – po rocznej pandemicznej przerwie - do ukochanego Zakopanego. Malowniczy korowód, który 15 sierpnia przeszedł ulicami miasta, oklaskiwała licznie zgromadzona publiczność.

Nim jednak uczestnicy wyruszyli na zakopiańskie ulice uczestnicy festiwalu wzięli udział w tradycyjnej mszy św., której przewodniczył ks. prof. Władysław Zarębczan. Odprawiona została przed kościołem św. Krzyża.

„O Panie, uczyń z nas narzędzia Twojego pokoju, abyśmy siali miłość, tam gdzie panuje nienawiść, wybaczenie, tam gdzie panuje krzywda, jedność, tam gdzie panuje rozłam…” – te słowa, które przypisywane są św. Franciszkowi, wybrzmiały w świątyni wiele razy, bowiem odczytywano je we wszystkich językach, którymi posługują się uczestnicy Festiwalu.

W korowodzie zaprezentowały się także dwa zespoły gospodarzy: Parafialny Regionalny Zespół Giewont i Zespół Regionalny im. Klimka Bachledy. Przemarsz był jednocześnie zaproszeniem na wieczorny koncert inauguracyjny na Dolnej Równi Krupowej.

To tutaj, na scenie plenerowej, gospodarze miasta - Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego i Agnieszka Nowak-Gąsienica, wiceburmistrz Zakopanego - oficjalnie powitali wszystkich uczestników 52. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Nie zapomniano również o tych, którzy – z różnych przyczyn – nie mogli pojawić się pod Giewontem.

- Na scenie pojawił się również bukiet poświęcony, zgodnie z tradycją, podczas niedzielnych obchodów święta Matki Boskiej Zielnej – informuje Regina Korczak-Watycha z Wydziału Kultury Fizycznej i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Zakopane.

Tradycyjnie rozległy się też trombity… Magiczny wieczór na Dolnej Równi Krupowej był również pierwszą okazją do podziwiania i oklaskiwania kunsztu zespołów, które przybyły pod Giewont. Plenerowa scena długo rozbrzmiewała wielojęzycznym śpiewem, a publiczność mogła podziwiać wyszukany taniec oraz oryginalną muzyką. - Na zakończenie koncertu sceną zawładnęli zbójnicy z pochodniami w widowiskowym tańcu – dodaje Regina Korczak-Watycha.

Malowniczy korowód, który 15 sierpnia przeszedł ulicami miasta, oklaskiwała licznie zgromadzona publiczność
Malowniczy korowód, który 15 sierpnia przeszedł ulicami miasta, oklaskiwała licznie zgromadzona publiczność Piotr Korczak

Podhalańskie owczarki w... korowodzie

Niedziela to był również dzień owczarków podhalańskich w Zakopanem! Nie tylko wzięły udział w korowodzie, gdzie nie szczędzono im braw, ale także zaprezentowały się na Dolnej Równi Krupowej. Tam, pod okiem sędziego Marka Słowika, oceniano je w kilku kategoriach.

Oto zwycięzcy:

Zwycięzca rasy – zwycięzca wystawy (BOB):

ISKRA od Kurosa, właściciel. Szymon Chyc

Zwycięzca płci przeciwnej (BOS):

BOHUN HARDY z Borowej Strągi , właściciel Jan Tarasek

Najlepsze Młodsze Szczenię:

IWANUSZKA Dziedzictwo Górali, właściciel Natalia Rzeszutko

Najlepszy Junior:

BYSTRA z Krzeptówek, właściciel Michał Chruściel

Najlepsza Dorosła Suka:

ISKRA od Kurosa, właściciel Szymon Chyc

Najlepszy Dorosły Pies:

BOHUN HARDY z Borowej Strągi , właściciel Jan Tarasek

Najlepszy Weteran:

SWORNIK z Butorowego Wierchu, właściciel Maciej Gąsienica- Mracielnik

Konkursowe zmagania – od poniedziałku

Od poniedziałku konkursowe zmagania. O Złote, Srebrne i Brązowe Ciupagi, najbardziej prestiżowe wyróżnienia 52. Międzynarodowego festiwalu Folkloru Ziem Górskich, w tym roku bić się będą zespoły z Bułgarii, Czarnogóry, Macedonii, Rumunii, Serbii, Turcji, Ukrainy, Włoch, a także z Polski - Zbyrcok z Juszczyna, Istebna z Istebnej, Lachy z Nowego Sącza i Regle z Poronina.

Festiwal Folkloru Ziem Górskich także w internecie

A co z tymi wszystkimi, którzy pragną wziąć udział w 52. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, a nie mogą przybyć pod Giewont? Ich wszystkich Zakopane zaprasza do Internetu.

On-line transmitowany będzie niedzielny koncert inauguracyjny, a także występy konkursowe, koncerty towarzyszące, ogłoszenie wyników oraz koncert laureatów Międzynarodowego Konkursu Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Władysława Trebuni-Tutki, a także koncert finałowy.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski