Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozwój miasta teraz w rękach radnych. Ostatnia chwila na interwencje

Małgorzata Mrowiec
Mieszkańcy chcą stawiać domy. Większość uwag do studium dotyczy zamiany  działek niebudowlanych na budowlane
Mieszkańcy chcą stawiać domy. Większość uwag do studium dotyczy zamiany działek niebudowlanych na budowlane Marcin Osman
Planowanie. Jutro o godzinie 15 mija termin składania przez miejskich radnych poprawek do studium zagospodarowania dla Krakowa

- Specjalnie przed terminem składania poprawek ustaliłem swój dyżur, czekam na tych, którzy chcą przedstawić swoje sprawy, odrzucone uwagi do studium - mówi radny Włodzimierz Pietrus (PiS), który swój dyżur ma dziś. Zachęca też, by mieszkańcy wysyłali maile do radnych (najlepiej z danego okręgu lub z Komisji Planowania Przestrzennego) - można je znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej w internecie. - Najlepiej wysyłać na prywatne adresy, bo oficjalne są wypełnione listami od obrońców Zakrzówka - dodaje Pietrus.

Przypomnijmy: po blisko siedmiu latach prac planistów radnym został przedstawiony gotowy projekt studium zagospodarowania przestrzennego dla Krakowa. Ma ono określić, jak będzie rozwijać się nasze miasto aż do 2030 roku. 9 lipca miałoby się odbyć głosowanie nad uchwaleniem studium, ale wszystko zależy od tego, jakie poprawki wniosą radni i czy zdecydują o pozytywnym rozpatrzeniu uwag dotyczących istotnych zmian. Projekt był dwukrotnie wykładany do publicznego wglądu.

Po pierwszym wyłożeniu wpłynęło 8,5 tys. uwag, z których pozytywnie prezydent rozpatrzył 60 procent. Po drugim wyłożeniu uwag wpłynęło 3 tys. i tylko 10 proc. zostało rozpatrzonych pozytywnie. Radni mogą jednak zdecydować, że poprą wybrane postulaty mieszkańców, mogą też mieć własne poprawki.

- Własnych poprawek mam kilkadziesiąt, a oprócz tego zamierzam zgłosić całą listę uwag do pozytywnego rozpatrzenia. Studium powinno być poprawione - uważa radny Pietrus.

Które starania mieszkańców są - jego zdaniem - zasadne? Radny zgadza się z tymi, którzy nie chcą wprowadzania zabudowy mieszkalnej na terenach zielonych wokół zbiornika Bagry. Widzi także niebezpieczeństwo obudowania Bagrów z dwóch stron trasami szybkiego ruchu i chce temu zapobiec.

Popiera wnioski mieszkańców, którzy nie chcą, by planowana droga przed Urzędem Skarbowym w Nowej Hucie biegła przy blokach, lecz domagają się jej przesunięcia o kilkaset metrów i poprowadzenia wzdłuż torów kolejowych. Podobnie jak autorzy odrzuconych uwag, radny jest za tym, by teren przy ul. Lema, gdzie pierwotnie była planowana wioska olimpijska, przyłączyć do Parku Lotników, a nie przeznaczać pod zabudowę wielorodzinną.

Popiera postulat, by metro nie przechodziło do wnętrza I obwodnicy, do ścisłego centrum. Jest również za przekwalifikowaniem - na prośby właścicieli - na działki budowlane tych, które przylegają do terenów z zabudową.

Radny Grzegorz Stawowy (PO), przewodniczący Komisji Planowania Przestrzennego w krakowskiej Radzie Miasta, też analizuje jeszcze uwagi mieszkańców.

- 80 - 90 procent z nich to prośby, by zamienić tereny niebudowlane na budowlane, głównie pod obiekty usługowe lub zabudowę jednorodzinną. Jestem na "tak", jeśli mieści się to w ramach prawa i logiki - mówi Stawowy.

Podobnie jak radny Pietrus chciałby on dać możliwość budowania tam, gdzie tereny przylegają do przeznaczonych pod zabudowę. - Ale jeśli to jedna działka pośrodku terenów niezabudowanych, wtedy jest to bez sensu - dodaje. Radny Stawowy przypomina również, że Komisja Planowania przygotowała wcześniej 300 uwag, które zostały uwzględnione.

Ostro krytykują studium aktywiści miejscy, którzy uważają, że gdy chodzi o kwestie przyrodnicze, jest ono zupełnie niedopracowane. Chodzi m.in. o tereny cenne przyrodniczo i korytarze ekologiczne, gdzie wyznacza się tereny do zabudowy. Dziś miejscy aktywiści kolejny raz będą przedstawiać swe argumenty i wskazywać błędy - są umówieni na spotkanie z wiceprezydent Krakowa Elżbietą Koterbą.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski