RPD: Niedostateczna opieka medyczna nad dziećmi

Redakcja
Udostępnij:
W informacji o swojej działalności w ubiegłym roku Rzecznik Praw Dziecka stwierdził, że dzieci w Polsce nadal nie są w wystarczającym stopniu otoczone opieką zdrowotną, czego główną przyczyną jest niedobór środków finansowych. Sprawozdanie zostało przedstawione na forum sejmowych komisji: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Polityki Społecznej i Rodziny.

Zdaniem Rzecznika, szczególną uwagę należy zwrócić na następujące problemy:

 • niewystarczający dostęp do lekarzy pediatrów i innych specjalistów z zakresu chorób dziecięcych
  Brak jest systemowych rozwiązań, umożliwiających koordynowanie działań w zakresie dostępności dzieci do służby zdrowia. Bardzo wyraźnie można to dostrzec na przykładzie działania szpitali pediatrycznych w Warszawie. Należy dokonać stosownych zmian legislacyjnych - w tym w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - w celu poprawienia dostępu chorych dzieci do lekarzy specjalistów.

 • niski standard zabezpieczenia opieki medycznej w szkołach
  Około 2/3 szkół podstawowych, 1/2 gimnazjów i 1/3 liceów, techników i szkół specjalnych pozbawiona jest gabinetów profilaktyki i pomocy przedlekarskiej. Rzeczywista liczba uczniów, podlegających opiece pielęgniarki, szczególnie w szkołach specjalnych na wsi, jest stanowczo zbyt wysoka. Należy podjąć pilne działania, zmierzające do osiągnięcia standardów, gwarantujących realną ochronę prawa dziecka do opieki zdrowotnej.

 • zapewnienie noworodkom ochrony przed zakażeniem wirusem HIV
  Należy dążyć do wyeliminowania zakażeń noworodków wirusem HIV. Lekarz ginekolog powinien mieć obowiązek zaproponowania każdej kobiecie ciężarnej stosownych badań.

 • nieuzasadnione nakładanie opłat za pobyt opiekunów przy dziecku w trakcie jego hospitalizacji
  Szpitale nakładają na opiekunów obowiązek wnoszenia opłat za pobyt przy dziecku w trakcie jego hospitalizacji. Opłaty te są często nieproporcjonalnie wysokie wobec zapewnianego standardu pobytu. Część rodziców z tego powodu rezygnuje ze stałej opieki nad dzieckiem, przebywającym w szpitalu. Nie ma jednoznacznych podstaw prawnych do pobierania od rodziców opłat za ich pobyt przy chorym dziecku. W ustępie 4 do art. 19 Ustawy o zakładach opieki zdrowotnej zapisano, że koszty realizacji uprawnień wymienionych w ust. 3 pkt 1 i 2 nie mogą obciążać zakładu opieki zdrowotnej. Koszty te jednak nie powinny być przerzucane na rodziców.

 • niedostateczna współpraca personelu oświatowego i medycznego w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą
  Współpracy wymaga wiele zagadnień w zakresie: opieki nad dziećmi przewlekle chorymi, niepełnosprawnymi, zapobiegania wadom postawy i gimnastyki korekcyjnej, zdrowego odżywiania, korzystnego dla dziecka pojmowania pojęcia tajemnicy zawodowej, przekazywania informacji o niepokojących objawach. Niedostateczne uregulowania, brak jasnych procedur i standardów sprzyja unikaniu stawiania problemów jako zadań do podjęcia i rozwiązania. Stan ten wymaga wydania rozporządzeń, określających standardy opieki zdrowotnej nad ucznie.

  W 2008 roku zgłoszono do RPD ogółem 226 spraw związanych z prawem do życia i ochrony zdrowia, w tym 110 zgłoszono na piśmie, a 116 podczas rozmów telefonicznych.

www.mp.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie