RPD: Niedostateczna opieka medyczna nad dziećmi

Redakcja
W informacji o swojej działalności w ubiegłym roku Rzecznik Praw Dziecka stwierdził, że dzieci w Polsce nadal nie są w wystarczającym stopniu otoczone opieką zdrowotną, czego główną przyczyną jest niedobór środków finansowych. Sprawozdanie zostało przedstawione na forum sejmowych komisji: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Polityki Społecznej i Rodziny.

Zdaniem Rzecznika, szczególną uwagę należy zwrócić na następujące problemy:

 • niewystarczający dostęp do lekarzy pediatrów i innych specjalistów z zakresu chorób dziecięcych
  Brak jest systemowych rozwiązań, umożliwiających koordynowanie działań w zakresie dostępności dzieci do służby zdrowia. Bardzo wyraźnie można to dostrzec na przykładzie działania szpitali pediatrycznych w Warszawie. Należy dokonać stosownych zmian legislacyjnych - w tym w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - w celu poprawienia dostępu chorych dzieci do lekarzy specjalistów.

 • niski standard zabezpieczenia opieki medycznej w szkołach
  Około 2/3 szkół podstawowych, 1/2 gimnazjów i 1/3 liceów, techników i szkół specjalnych pozbawiona jest gabinetów profilaktyki i pomocy przedlekarskiej. Rzeczywista liczba uczniów, podlegających opiece pielęgniarki, szczególnie w szkołach specjalnych na wsi, jest stanowczo zbyt wysoka. Należy podjąć pilne działania, zmierzające do osiągnięcia standardów, gwarantujących realną ochronę prawa dziecka do opieki zdrowotnej.

 • zapewnienie noworodkom ochrony przed zakażeniem wirusem HIV
  Należy dążyć do wyeliminowania zakażeń noworodków wirusem HIV. Lekarz ginekolog powinien mieć obowiązek zaproponowania każdej kobiecie ciężarnej stosownych badań.

 • nieuzasadnione nakładanie opłat za pobyt opiekunów przy dziecku w trakcie jego hospitalizacji
  Szpitale nakładają na opiekunów obowiązek wnoszenia opłat za pobyt przy dziecku w trakcie jego hospitalizacji. Opłaty te są często nieproporcjonalnie wysokie wobec zapewnianego standardu pobytu. Część rodziców z tego powodu rezygnuje ze stałej opieki nad dzieckiem, przebywającym w szpitalu. Nie ma jednoznacznych podstaw prawnych do pobierania od rodziców opłat za ich pobyt przy chorym dziecku. W ustępie 4 do art. 19 Ustawy o zakładach opieki zdrowotnej zapisano, że koszty realizacji uprawnień wymienionych w ust. 3 pkt 1 i 2 nie mogą obciążać zakładu opieki zdrowotnej. Koszty te jednak nie powinny być przerzucane na rodziców.

 • niedostateczna współpraca personelu oświatowego i medycznego w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą
  Współpracy wymaga wiele zagadnień w zakresie: opieki nad dziećmi przewlekle chorymi, niepełnosprawnymi, zapobiegania wadom postawy i gimnastyki korekcyjnej, zdrowego odżywiania, korzystnego dla dziecka pojmowania pojęcia tajemnicy zawodowej, przekazywania informacji o niepokojących objawach. Niedostateczne uregulowania, brak jasnych procedur i standardów sprzyja unikaniu stawiania problemów jako zadań do podjęcia i rozwiązania. Stan ten wymaga wydania rozporządzeń, określających standardy opieki zdrowotnej nad ucznie.

  W 2008 roku zgłoszono do RPD ogółem 226 spraw związanych z prawem do życia i ochrony zdrowia, w tym 110 zgłoszono na piśmie, a 116 podczas rozmów telefonicznych.

www.mp.pl

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie