Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rubens w Zakopanem

Łukasz Gazur
Prace z warsztatu Rubensa  ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Siegen
Prace z warsztatu Rubensa ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Siegen Archiwum
Sztuka. Grafiki jednego z najsłynniejszych artystów świata pokaże Miejska Galeria Sztuki w Zakopanem. Zobaczymy dzieła z wątkami mitologicznymi i religijnymi, a także portrety oraz akty - również te z wybujałymi kształtami, z których słynął artysta

Zakopane dawno nie widziało takiego pokazu - w stolicy Tatr zaprezentowana zostanie kolekcja ponad 80 grafik Petera Paula Rubensa. Wystawę przygotuje Miejska Galeria Sztuki.

Wystawa pomyślana została jako jeden z głównych punktów obchodów 25-lecia współpracy Zakopanego z niemieckim Siegen, czyli miastem, w którym urodził się jeden z najbardziej znanych twórców epoki baroku.

- To dla nas ogromne wyróżnienie, że prezentujemy tak wyjątkową kolekcję, która niezwykle rzadko opuszcza swoje stałe miejsce pobytu - podkreśla Anna Zadzior-ko, dyrektorka zakopiańskiej galerii.

Wszystkie te grafiki - choć zostały wykonane w większości przez grafików zatrudnionych w pracowni Rubensa - mają tzw. cum privilegis, czyli sygnaturę oznaczającą oryginał. Na wystawie zobaczymy prace pokazujące najczęstsze tematy poruszane przez artystę. Zobaczymy więc wątki mitologiczne, religijne i portrety. Zobaczymy najbardziej typowe cechy sztuki Rubensa - przesadę, wybujałość kształtów, dynamikę, zmysłowość. W malarstwie religijnym lubił przedstawiać dramatyczne sceny, którym towarzyszą silne emocje - cierpienie, cuda, ekstazy. Jednocześnie jego sztuka była wyrazem kultu ludzkiego ciała.

To właśnie jego sztuka ukształtowała malarstwo flamandzkie XVII wieku. W obiegu do dziś pozostaje pojęcie "rubensowskich kształtów", oznaczające osoby o obfitej figurze. W historii sztuki określenie stało się synonimem barokowego malarstwa.
Partnerem wystawy będzie Muzeum Narodowe w Krakowie.

Beata Majcher, wicedyrektor ds. upowszechniania krakowskiej placówki zaznacza, że jednym z pomysłów, który ułatwiłby dostęp do wystawy turystom, mogłoby być organizowanie tak zwanych vip-tourów. Plan jest prosty: najpierw zwiedzający spotykaliby się w Muzeum Narodowym w Krakowie, które niedawno otworzyło w dawnym spichlerzu przy pl. Sikorskiego Ośrodek Kultury Europejskiej Europeum, gdzie prezentowana jest muzealna kolekcja zachodniej sztuki; po zwiedzeniu publiczność zabrana zostałaby autobusem do Zakopanego, gdzie mogłaby zobaczyć wystawę Rubensa.

Peter Paul Rubens urodził się w 1577 r. w Siegen w West-falii jako syn prawnika. Szybko zdobył swoim malarstwem sławę wśród europejskich dworów. Tworzył m.in. dla króla Francji Ludwika XIII, Marii Medycejskiej, króla Anglii Karola I Stuarta.Wśród jego najbardziej znanych prac znajdują się tryptyk "Podniesienie krzyża", a także obrazy takie, jak "Sąd Ostateczny" "Pokłon Trzech Króli", "Bitwa amazonek" czy "Święto Wenus". Artysta zmarł w 1640 r. w Antwerpii.

Uczniami i współpracownikami Rubensa byli m.in. Jacob Jordaens, Anton van Dyck, Frans Snyders i Jan Bruegel zwany Aksamitnym.

Wernisaż zakopiańskiej wystawy planowany jest na 5 lipca 2014 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski