Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruch oraz wartościowe i świeże, pełne witamin i minerałów jedzenie

(DD)
Witaminy wpływające na płodność obecne są m.in. w  warzywach
Witaminy wpływające na płodność obecne są m.in. w warzywach Fot. 123RF
Dieta a płodność. Już 2,5 mln Polaków ma problemy z poczęciem dziecka. Naukowcy wskazują, że pomocna może być zmiana odżywiania

Światowa Organizacja Zdrowia jako podstawę zdrowego stylu życia, w tym także stylu życia kobiet i mężczyzn przygotowujących się do poczęcia dziecka, zaleca ruch - minimum 30 minut dziennie. Sama dieta niewiele daje, ponieważ ruch to pozyskiwanie energii z tkanki tłuszczowej, to praca mięśni, lepsze krążenie krwi oraz usprawnienie wielu innych czynników mających wpływ na funkcjonowanie organizmu.

- Kolejne wytyczne najnowszej piramidy żywienia, które zmieniły się w ostatnim czasie, to sposób żywienia kobiet przygotowujących się do ciąży - mówi Kinga Twaróg, dietetyk z poradni Dobry Dietetyk.

- Jednakobciążenia cywilizacyjne, zmiany, jakie zachodzą w naszych organizmach są tak duże, że oprócz właściwie zbilansowanej diety, powinniśmy__wzmocnić się suplementami - przekonuje Piotr Rowicki, przedstawiciel marki dr Bocian, proponującej zestaw koncepcyjny dla par starających się o dziecko, czyli preparaty zwiększające prawdopodobieństwo zapłodnienia.

Zmiana diety
Makroskładniki - białka, tłuszcze i węglowodany, to materiał budulcowy i energetyczny niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Naukowcy wykazali, że odpowiedni stosunek białka roślinnego do białka zwierzęcego, rodzaj kwasów tłuszczowych oraz jakość węglowodanów w pożywieniu kobiety wiążą się z rzadszym występowaniem zaburzeń owulacji. Potwierdza to m.in. analiza danych uzyskanych w badaniu Nurses Health Study II, pochodzących z 8 lat obserwacji 17 544 kobiet w wieku 25-42 lat, które próbowały zajść w ciążę.

- Jak pokazują badania, w większości przypadków zaburzeń płodności z powodu owulacji można zapobiec poprzez zmianę diety - wyjaśnia dietetyczka. Zmiana odżywiania to mniejsze spożycie tłuszczów trans przy większym spożyciu tłuszczów jednonienasyconych, ograniczenie spożycia białka pochodzenia zwierzęcego na korzyść białka roślinnego, częste spożycie produktów bogatych w błonnik, produktów o niskim indeksie glikemicznym (IG) i produktów będących źródłem żelaza.

- Wszystkie wymienione składniki wpływają na stężenie wydzielanych hormonów, w tym insuliny - komentuje Kinga Twaróg. - Uważa się, że wrażliwość na insulinę determinuje sposób żywienia i może być wyznacznikiem płodności oraz owulacji.

Białka
Duży udział białka roślinnego w ogólnej puli białek dostarczanych wraz z pożywieniem sprzyja więc płodności. Znajdziemy je w roślinach strączkowych: bobie, ciecierzycy, grochu, fasoli, soi, soczewicy. Wykazano, że zamiana 5 proc. energii pochodzącej z białka zwierzęcego na białko roślinne wiązała się z 50-proc. obniżeniem ryzyka niepłodności z powodu zaburzeń owulacji. Odpowiedzią na spożycie białka roślinnego jest mniejsze wydzielanie insuliny.

- Najbardziej niekorzystnie na płodność oddziaływają białka z mięsa czerwonego i drobiu. Białka jaj i ryb nie wykazywały negatywnego wpływu na __ płodność - dodaje Kinga Twaróg.

Tłuszcze
Jedną z ważnych cech modelu żywieniowego sprzyjającego płodności jest odpowiednie spożycie jednonienasyconych kwasów tłuszczowych (oleje, oliwa z oliwek). Jednocześnie istotne jest unikanie produktów będących źródłem izomerów trans kwasów tłuszczowych, takich jak: twarde margaryny, czekolady, batony, przemysłowo wytwarzane ciastka, zupy w proszku, frytki, chipsy, żywność typu fast-food. Gospodarkę hormonalną kobiety zaburza też spożycie odtłuszczonych produktów mlecznych. Produkty te zawierają mniejszą ilość witaminy D3, będącej związkiem steroido-wym. Witamina D stanowi niezbędny składnik do prawidłowego rozwoju dziecka.

Węglowodany
- Węglowodany oddziaływają na stężenie glukozy we krwi, a w sytuacji, gdy ich podaż jest za wysoka, mogą prowadzić do zakłócenia równowagi hormonów odpowiedzialnych za płodność - podkreśla dietetyczka. - Wykazano, że niekorzystny wpływ na płodność mają produkty o wysokim indeksie glikemicznym.

Dlatego w diecie kobiet powinny przeważać produkty o niskim IG - grube kasze i makarony, pieczywo z pełnego przemiału, warzywa, takie jak ogórki, kukurydza, fasola, brokuły, kalafior, marchewka, pomidory itp. oraz owoce, m.in. jabłka, pomarańcze, grejpfruty, truskawki. Zwiększenie spożycia błonnika pokarmowego o 10 g wiązało się z niższym o 44 proc. ryzykiem zaburzeń płodności.

Witaminy
Niektóre witaminy i składniki mineralne mogą korzystnie wpływać na płodność. Do najważniejszych z nich należą: witamina A i beta-karoten, witamina B6, B12, C, E, kwas foliowy, żelazo, magnez, mangan, cynk, selen, miedź. Znajdziemy je w takich produktach jak m.in. marchew, słodkie ziemniaki, dynie, kapusta, porzeczki czarne, truskawki, mandarynki, morele, kapusta biała, ryż biały, kasza gryczana, słonecznik, czekolada gorzka, ser ementaler tłusty, salami, szpinak, soczewica.

Płodność męska
Współczesny mężczyzna ma o jedną trzecią mniej plemników niż mężczyźni starszego pokolenia. Pogorszyła się także ich żywotność, jakość i ruchliwość. To głównie efekt stylu życia, stresu i złego odżywiania, m.in. niedoboru witamin i minerałów. Badania pokazują, że u mężczyzn wypijających pół litra piwa dziennie ilość plemników znacznie się zmniejsza i wpływa na jakość spermy.

- Wyniki jakości męskiego nasienia są coraz gorsze, a normy dziś stosowane kilkanaście lat temu byłyby uznane za __patologię - zauważa Marek Pięta z działu medycznego firmy Havac. - Aby p oprawić męską płodność, warto wzbogacić dietę m.in. w cynk, selen, witaminę E i C. Cynk pełni ważną rolę w tworzeniu spermy i przedłużaniu żywotności plemników, selen to przeciwutleniacz, którego zapasy gromadzą się głównie w jądrach i nasieniu - jest potrzebny do produkcji plemników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski