Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruch pielgrzymkowy rozwinie wartości duchowe i materialne

Redakcja
KS. DR HAB. WŁADYSŁAW ZUZIAK, prof. i rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie:

MAŁOPOLSKA 2020 - WIZJA ROZWOJU REGIONU

Małopolska to region, w którym z jednej strony dostrzegamy rozwój nowoczesnego przemysłu, a z drugiej odczuwamy mocno zakorzenienie w tradycji. W to dynamiczne połączenie - wiążące równoległy rozwój wartości duchowych i materialnych - wpisuje się ruch pielgrzymkowy. Żadne inne województwo nie może poszczycić się tyloma miejscami związanymi z osobą papieża Polaka: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Tatry, Ludźmierz i oczywiście Kraków są nie tylko ważnymi etapami w Jego życiu, ale i miejscami atrakcyjnymi pod względem turystycznym.

Dla ich promowania należałoby wykorzystać w większym niż dotychczas zakresie istniejącą sieć Szlaków Papieskich. Małopolski Szlak Papieski z Kalwarii do Starego Sącza, krakowskie Ścieżki Jana Pawła II czy "Szlaki Papieskie" obejmujące okolice Gorców i Beskidu Wyspowego już dziś przyciągają liczną młodzież szkolną (i nie tylko), umożliwiając łączenie czynnego wypoczynku, poszerzanie wiedzy o naszej przeszłości, kontemplację piękna natury z pogłębianiem przeżyć duchowych.

Szlaki te są już promowane podczas sympozjów naukowych, ale na pewno warto wspierać je bardziej aktywnie. W tym celu przydatna byłaby współpraca władz województwa małopolskiego z gminnymi ośrodkami kultury, wójtami, dyrektorami szkół i proboszczami, zamieszczanie informacji w wydawanych informatorach i na stronach internetowych. Przydatne jest również włączanie się, jak to miało miejsce z okazji beatyfikacji Jana Pawła II, w promocję nie tylko osoby papieża, ale też i Jego dorobku, co pomagałoby w przyciąganiu do Małopolski turystów oraz studentów.

Takie działania w perspektywie długofalowej mogą mieć wymiar materialny, wychowawczy i promocyjny - szczególnie, gdy pozwolą nam przypomnieć o tym, co mamy najlepszego i ugruntować dumę Małopolan z naszej pięknej "małej ojczyzny", w której wzrastał Jan Paweł II.

KAZIMIERZ BARCZYK, przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego, członek Rady Patronów Centrum Jana Pawła II w Krakowie:

Strategia Rozwoju Województwa Małopolskiego wskazuje na turystykę pielgrzymkową i religijną jako jedne z najbardziej obiecujących segmentów, mających szczególny potencjał na terenie regionu.

Gmina Kraków kończy prace nad strategią rozwoju w tej dziedzinie oraz wieloletnimi planami rozwojowymi. Istnieje zatem potrzeba, aby województwo także skonstruowało takie plany wiążąc je z działaniami miejskimi, przez co możliwe będzie poszerzenie zakresu działań związanych z rozwojem ruchu turystycznego (w zakresie wydłużenia pobytów, zmniejszenia sezonowości, dekoncentracji na cały region). Biorąc pod uwagę szczególny potencjał regionu na terenie Europy oraz jego atuty w skali światowej (sanktuarium w Łagiewnikach wraz z nowym kompleksem Centrum Jana Pawła II) należy przygotować kompleksowe plany działań w zakresie promocji oraz rozwoju turystyki pielgrzymkowej i religijnej w Małopolsce. Celem powinno być prowadzenie działań zmierzających do wzrostu tego rodzaju ruchu w tempie 10-15 proc. rocznie tak, aby po 7-10 latach podwoić liczbę turystów o takim profilu. Obecnie Małopolskę odwiedza ok. 10 mln turystów - turystyka religijna i pielgrzymkowa to 25 proc., czyli ok. 2,5 mln osób. W 2020 r. powinniśmy być gotowi obsłużyć ok. 5 mln gości z kraju i zagranicy w ramach turystki religijnej i pielgrzymkowej.
Jako Małopolanie jesteśmy wciąż dłużnikami rodaka Jana Pawła II Wielkiego, także ze względu na niewyobrażalną promocję, jaką uczynił w świecie Krakowowi i Małopolsce. Samorząd województwa bardzo mocno włączył się w jego uhonorowanie, wspierając budowę Centrum Jana Pawła II w Krakowie-Łagiewnikach, dotując i koordynując działalność Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II, a także finalizując w przyszłym roku modernizację i rozbudowę pięknego Muzeum - Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach, gdzie co roku przybywa już milion pielgrzymów. Te i inne przedsięwzięcia, przy wsparciu Samorządu Województwa Małopolskiego przyczynią się nie tylko do rozwoju duchowego, ale też gospodarczego Małopolan.

GRZEGORZ SKOWRON

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski