Rudno. "Obrona Zamku Tenczyn przed Szwedem" [ZDJĘCIA]

Rudno. "Obrona Zamku Tenczyn przed Szwedem" [ZDJĘCIA]

Ewa Tyrpa

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Rudno. "Obrona Zamku Tenczyn przed Szwedem" [ZDJĘCIA]
1/20
przejdź do galerii
Ponad 350 miłośników historii z grup rekonstruktorskich m.in. z Polski, Białorusi, Czech, Słowacji, Ukrainy uczestniczyło w Rudnie (gm. Krzeszowice) w „Obronie Zamku Tenczyn Przed Szwedem”.
Zobacz galerię
– To największa siedemnastowieczna impreza w Polsce – podkreśla Piotr Dusza, dowódca Korpusu Artylerii Zamku Tenczyn.

Wojska szwedzkie rozbiły obozowiska pod zamkiem, a polskie wewnątrz. Walki toczyły się przed zamkiem. – Bitwy ze Szwedami kojarzą się nam z opisami z „Potopu” Henryka Sienkiewicza. My opieraliśmy się na rysie historycznym – dodaje dowódca.

Mariusz Górlaczyk dodaje, że Szwedzi pod zamkiem byli przez rok. On wystąpił w roli szkockiego artylerzysty, a także ochmistrza.

Piotr Dusza zaznacza, że Szwedzi zamku nie zdobyli, a na mocy układu ustalono, że obrońcy opuszczą twierdzę. - Jednak Szwedzi złamali rozejm i ich rozstrzelali – przytacza historyczne fakty.

Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem. Ludzie przejechali tu rowerami, samochodami i przyszli pieszo. - Bardzo pożytecznie spędziliśmy tu czas. Dla dzieci to była świetna forma edukacji historycznej – mówią Małgorzata i Tomasz Walkowie z Krakowa.

Podczas dwudniowej imprezy z rekonstruktorami był jarmark, prezentacja strojów, broni i wyposażenie 17-wiecznego żołnierza. W klimat dawnych czasów wprowadził krakowski zespół folkowy zespół Fleurdelis.

ZOBACZ KONIECZNIE:WIDEO: Magnes. Kultura Gazura

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo