"Rudy" w galerii

"Rudy" w galerii

Zdjęcie autora materiału

Dziennik Polski 24

W Myślenicach otwarto nową wystawę pod patronatem "Dziennika Polskiego"
   Kto nie zdążył obejrzeć ciekawej wystawy grafiki i malarstwa Rafała Zalubowskiego w krakowskiej galerii "Krypta u Pijarów" ma teraz niepowtarzalną okazję uczynić to w Myślenicach, rodzinnym mieście artysty.
   Na ścianach Galerii Sztuki Współczesnej zawisły te same prace, które można było oglądać dwa tygodnie temu w Krakowie. Zestaw został jednak nieco uszczuplony przez znawców i wielbicieli sztuki "Rudego" (pseudonim nie tylko artystyczny Rafała Zalubowskiego), którzy zapragnęli mieć u siebie jedną z grafik lub jeden z obrazów myśleniczanina.
Trudno się dziwić, bowiem Zalubowski, choć młody wiekiem, artystą jest wyjątkowo dojrzałym. Wspaniałe, pochodzące z wczesnego okresu twórczości Zalubowskiego akwaforty (zwłaszcza cykl "Liceum"), cięte z wielką fantazją, wrażliwością i znawstwem warsztatowym miedzioryty, wreszcie kilknaście utrzymanych w monochromatycznej żółtopiaskowej tonacji obrazów olejnych.
   Maestria, dbałość o szczegół, przenikające się, ostre jak żyletka linie, wreszcie mistrzowskie wydobycie światła i cienia z nieprzebranego gąszczu elementów to najkrótsza recenzja grafik "Rudego". Kiedy ogląda się te prace, nieodparcie na myśl przychodzą dokonania wielkiego mistrza rylca Albrechta Dürera.
   Rafał Zalubowski jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Kenara w Zakopanem oraz Wydziału Grafiki krakowskiej ASP. Mieszka i pracuje w domu rodzinnym w Myślenicach.
   Otwarta właśnie ekspozycja jest trzecią tak dużą w dorobku artysty. Przy jej zorganizowaniu wydatnej pomocy udzieliła Myślenicka Izba Pracodawców, która ostatnimi czasy objęła mecenat artystyczny nad uzdolnionym grafikiem.
   Tekst i fot.: JA

Komentarze

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo