Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Runo z atestem

O
Największe i najbardziej liczące się fabryki produkują dziś wiele wykładzin według takich samych technik, jakie stosują do wytwarzania dywanów. Powielane są też niektóre wzory układane z dywanowego runa.

Chronią przed hałasem i zimnem, są odporne na rozdarcie i ścieranie

   Rodzaje materiałów, z jakich produkuje się wykładziny, zależą od wybranej przez wytwórcę technologii. Czasem wełnę łączy się z poliamidem, uzyskując wyrób o wysokiej jakości i trwałości, przeznaczony zarówno do małych pokoi, jak i dużych pomieszczeń użyteczności publicznej. Czasem stosuje się wyłącznie przędzę poliamidową, trwałą, odporną na załamania, z której można produkować wykładziny na schody, do pomieszczeń użyteczności publicznej - biur, hoteli, restauracji, ale też do mieszkań.
   Wykładziny tekstylne wytwarzane są techniką igłową, igłowaną, tkacką lub techniką klejenia. Mogą być wykonane jako jednowarstwowe lub składać się z kilku warstw: wierzchniej, czyli runa, wykonanej z włókien naturalnych lub syntetycznych, osnowy i warstwy łączącej.
   Technika tkacka ustępuje obecnie miejsca technologii tuftingowej, która umożliwiła kilkakrotne przyspieszenie procesu wytwarzania wykładzin dywanowych. Technika tuftingowa polega na wstrzeliwaniu elektrycznie naładowanych włókien poliamidowych w podkład z włókien polipropylenowych. W procesie tym tworzy się bardzo wytrzymała warstwa zewnętrzna.
   Wykładziny z włókien sztucznych wykonuje się najczęściej z poliamidu, polipropylenu lub akrylu. Poliamid jest włóknem o bardzo dużej trwałości, sprężystości i miękkości, lecz dość łatwo się elektryzuje. Wykładziny z polipropylenu cechuje niska przepuszczalność wody. Są wyjątkowo odporne na ścieranie i trwałe. Łatwo jedynie ulegają wgnieceniom, np. pod naciskiem ciężkich mebli.
   Guma kauczukowa, użyta w produkcji wykładzin, chroni przed hałasem i zimnem. Jest odporna na rozdarcie. Można ją kłaść tylko na beton. Inne podłoża niszczy (wchodzi z nimi w reakcję chemiczną). Wykładziny z gumowym spodem są przeznaczone głównie do pomieszczeń użyteczności publicznej.
   Na schody nadają się np. wykładziny drukowane, wykonane w 100 procentach z przędzy poliamidowej lub typu lenta (sztuczne, gruba pętelka, atesty). Do biur poleca się m.in. wykładzinę bonzai, o runie cięto-pętelkowym (w 100 proc. sztuczna, atest trudnozapalności, pozytywna ocena higieniczna).
   Oprócz funkcji dekoracyjnej wykładziny dywanowe charakteryzują się innymi istotnymi parametrami: izolacją cieplną i akustyczną, odpornością na tarcie, łatwością czyszczenia, zachowaniem wyrazistości koloru i wzoru. Jeśli więc kupujemy wykładziny, powinniśmy zwracać uwagę na ich oznaczenia. Producenci, umieszczając na swych wyrobach charakterystyczne symbole, informują nas o zaletach wykładzin oraz o ich przeznaczeniu.
(O)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski