Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusza małopolska baza informacji medycznej

Iwona Krzywda
archiwum
Zdrowie. Dzięki nowemu systemowi pacjenci zyskają możliwość rejestracji do specjalisty bez konieczności wychodzenia z domu, a lekarze szybki dostęp do dokumentacji chorych.

Wdrożenie Małopolskiego Systemu Informacji Medycznej trwało 6 miesięcy i pochłonęło ponad 7 milionów złotych. W etapie pilotażowym udział biorą trzy wojewódzkie szpitale - Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie, Szpital Specjalistyczny im. Józefa Dietla w Krakowie oraz Szpital Specjalistyczny im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu. Platforma w ostatecznym kształcie ruszyć ma jeszcze przed końcem listopada.

- Małopolski System Informacji Medycznej to nowoczesne rozwiązanie, dzięki któremu możliwe będzie udostępnienie elektronicznych usług medycznych w województwie i bezpieczna wymiana danych między placówkami - wyjaśnia marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa.

Bez stania w kolejkach

System ma być przede wszystkim ułatwieniem dla pacjentów, którzy zyskają możliwość zapisu do specjalisty poprzez internet, bez konieczności wychodzenia z domu. E-rejestracja do placówek objętych programem będzie dostępna już za kilka dni pod adresem www.e-zdrowie.malopolska.pl. Chory będzie się logował na platformie przy pomocy numeru PESEL, następnie wybierze specjalistę oraz dogodny dla siebie termin.

- Po e-mailowym potwierdzeniu zapisu pacjent stawia się w szpitalu już w dniu umówionej wizyty, dzięki czemu nie musi stać w gigantycznych kolejkach. Co ważne, system został tak zaplanowany, by być jak najbardziej przejrzystym i prostym w obsłudze, a tym samym dostępnym również dla osób starszych - mówi Piotr Piątosa, prezes Comarch Healthcare, firmy odpowiedzialnej za informatyczną stronę przedsięwzięcia. Pacjenci, których dane zgromadzone zostaną w bazie, zyskają również swobodny dostęp do swojej historii medycznej, zawierającej informacje o przebiegu leczenia, odbytych zabiegach i wykonanych badaniach. Pliku papierów nie będą musieli także nosić ze sobą na kolejne wizyty, bo wszystkie dokumenty w formie cyfrowej dostępne będą w systemie.

Wsparcie dla lekarzy

Gigantyczna baza danych ułatwi więc życie również lekarzom. Specjaliści zatrudnieni w miejscach objętych systemem pełną dokumentację medyczną pacjenta sprawdzą jednym kliknięciem myszy. Oznacza to, że w przypadkach wymagających szybkiej reakcji nie będzie konieczności przeprowadzania żmudnego wywiadu lekarskiego, który kosztować może cenne minuty, ani niepotrzebnego powtarzania wykonywanych już wcześniej badań.

Lekarze zyskają również szansę bezpiecznej wymiany danych między placówkami, co znacznie ułatwi diagnostykę.

- System umożliwi przeprowadzanie konsultacji medycznych właściwie online, to bardzo ważne w kontekście niedoboru lekarzy specjalistów w naszym kraju - zauważa wicemarszałek małopolski Wojciech Kozak.

Platforma dla trzech pilotażowych placówek ruszyć ma jeszcze w tym miesiącu. Na początku nowego roku rozpisane zostaną przetargi na integrację z systemem następnych jednostek. W pierwszej kolejności będą to szpitale zarządzane przez województwo, ale w bazie mają się znaleźć również placówki powiatowe, miejskie, także prywatne. - Teraz największa praca po stronie szpitali. System jest gotowy i czeka na włączenie kolejnych, odpowiednio przygotowanych i zabezpieczonych danych. Docelowo projektem objęte ma być całe województwo, a jego koszt wyniesie około 300 milionów złotych - mówi marszałek Jacek Krupa.

Informatyzacja nie tylko w Małopolsce

Elektroniczna karta pacjenta działa na Śląsku już od 2001 roku. Opatrzony imieniem i nazwiskiem oraz numerem PESEL „plastik” umożliwia kontrolę przysługujących choremu świadczeń, dostęp do dokumentacji medycznej oraz automatyczny wydruk recept i skierowań do specjalistów lub na badania.

Zintegrowany informator pacjenta uruchomiony został przez Narodowy Fundusz Zdrowia w lipcu 2013 r. Po rejestracji w internetowym serwisie umożliwia on pacjentom sprawdzenie m.in. kosztów ich wizyt lekarskich i zabiegów oraz dostęp do praktycznych informacji z zakresu profilaktyki zdrowia. Elektroniczny informator pomaga również kontrolować nadużycia ze strony placówek, działających w oparciu o kontrakty z NFZ, próbujących wyłudzić zwrot pieniędzy za fikcyjne usługi. (IKR)

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski