Rusza Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Zbigniewa...

Rusza Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Zbigniewa Seiferta. Polscy muzycy znów zatriumfują?

Zdjęcie autora materiału
Aleksandra Suława

Dziennik Polski 24

Laureaci drugiej edycji konkursu z 2016 roku

Laureaci drugiej edycji konkursu z 2016 roku ©Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press

12 młodych skrzypków z 9 krajów, a wśród jurorów takie sławy jak John Scofield, Mark Feldman i Michał Urbaniak – tak zapowiada się, ruszający 25 lipca, 3. Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Skrzypcowy im. Zbigniewa Seiferta.
Laureaci drugiej edycji konkursu z 2016 roku

Laureaci drugiej edycji konkursu z 2016 roku ©Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press

- O ile jazz nigdy nie był mainstreamem, o tyle jazz grany na skrzypcach można określić jako niszę. – mówi Małgorzata Jantos, przewodnicząca rady Fundacji im. Zbigniewa Seiferta. - W tym elitarnym miejscu królują zaś polscy i krakowscy muzycy.

Zmagań instrumentalistów będzie można posłuchać od 25 do 27 lipca w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Polskę reprezentują Amalia Obrębowska i Marcin Hałat.
Muzycy, w walce o nagrody o łącznej wartości 17 tys. euro, zmierzą się z instrumentalistami z dziewięciu krajów m.in. Litwy, Rumunii, USA i Francji. Laureatów poznamy 28 lipca, podczas uroczystego koncertu w Kijów. Centrum w Krakowie. Obok zwycięzców zagrają światowej sławy artyści: gitarzysta John Scofield oraz pianista John Medeski, którzy wystąpią w towarzystwie Big Bandu Konglomerat pod dyr. Nikoli Kołodziejczyka.

Konkurs to sposób na upamiętnienie Zbigniewa Seiferta, wybitnego jazzowego wirtuoza, który w latach 70. budził zachwyt europejskiej i amerykańskiej publiczności. - Poprzednie edycje, w których triumfowali polscy artyści, pokazały, że młode pokolenie kontynuuje tę tradycję – mówi Aneta Norek Skrycka, prezeska Fundacji im. Seiferta. - Mamy świetnych muzyków, którzy wyróżniają się na międzynarodowym tle. Czy w tym roku ta opinia również się potwierdzi, przekonamy się już wkrótce.
Szczegóły na: zbigniewseifert.org.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo