MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rusza nabór do programu Erasmus. Na czym polega ten uwielbiany przez studentów program? Jak skorzystać? Oto najważniejsze informacje

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Ogólnopolski Dzień Erasmusa. Dowiedz się, na czym poleca program funkcjonujący w Europie od 35 lat!
Ogólnopolski Dzień Erasmusa. Dowiedz się, na czym poleca program funkcjonujący w Europie od 35 lat! Unsplash.com
„Erasmus” to znany europejski program dedykowany głównie studentom, ale nie tylko. Niedawno, 25 listopada, obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Erasmusa. Wypada on w dniu imienin Erazma z Rotterdamu, którego postać słusznie kojarzy się z nazwą europejskiego programu wspierającego kształcenie, szkolenie, młodzież i sport w Europie. Program i wybitnego filozofa łączą nieszablonowe, przyszłościowe i radosne podejście do edukacji. Program Erasmus jest przede wszystkim znany z wymiany studenckiej, ale nie dotyczy tylko sfery akademickiej. Na czym polega? Jak się dostać? Kiedy składać wnioski? Wyjaśniamy.

Spis treści

Misja programu Erasmus

Program Erasmus to inicjatywa Unii Europejskiej, która zapewnia studentom z UE mobilność lub możliwość studiowania za granicą na uczelniach partnerskich w całej Europie. Program ma określone cele szczegółowe:

  • promowanie mobilności edukacyjnej osób i grup, jak również współpracy, włączenia społecznego i równego dostępu, doskonałości, kreatywności i innowacji na szczeblu organizacji i polityki w dziedzinie kształcenia i szkolenia;
  • promowanie poza formalnej i nieformalnej mobilności edukacyjnej i aktywnego uczestnictwa wśród osób młodych, jak również współpracy, jakości, włączenia, kreatywności i innowacji na szczeblu organizacji i polityki w dziedzinie młodzieży;
  • promowanie mobilności edukacyjnej pracowników sportowych, jak również współpracy, jakości, włączenia społecznego, kreatywności i innowacji na szczeblu organizacji sportowych i polityki w zakresie sportu.

Według praktyków udział w Erasmusie to bezcenne doświadczenie. Studenci Nie tylko mogą korzystać z edukacyjnych i społecznych walorów wymiany kulturowej, zdobywać międzynarodowe kontakty, szlifować języki obce i zawierać przyjaźnie, ale także starać się o praktyki zawodowe w przedsiębiorstwach w całej Unii Europejskiej.

Wśród priorytetów programu Erasmus+ w najbliższych latach jest m.in.

  • wspieranie różnorodności (np. pokonywanie barier ekonomicznych, kulturowych czy związanych z niepełnosprawnością), transformacji cyfrowej,
  • ochrony środowiska i działaniach dotyczących zmiana klimatu.

Co oznacza nazwa Erasmus?

Termin „Erasmus” jest akronimem pełnej nazwy programu, czyli: European Community Action Scheme for the Mobility of University Students (tłum. Europejski Program Działań Społecznościowych na rzecz Mobilności Studentów Uniwersyteckich).

Program od 2014 roku nazywa się w pełni Erasmus+ lub Erasmus Plus, po tym, jak UE doinwestowała budżet programu oraz rozwinęła jego możliwości m.in. o wspieranie sportu.

Nazwa „Erasmus” wiąże się również ze słynnym filozofem renesansowym Erasmusem z Rotterdamu. Był utalentowanym pedagogiem i opowiadał się za zmianami w edukacji, idącymi w kierunku zagrzewania dzieci i młodzieży do nauki poprzez radość i pasję, a nie karanie i przymus. Jego jest też słynne stwierdzenie, że „człowiek z natury jest dobry, zło zaś pochodzi z niewiedzy”.

Za co studenci kochają program Erasmus?

Udział w programie pozwala studentom na zdobycie doświadczenia, na które sami nie mogliby sobie pozwolić. Uczestnik programu otrzymuje dofinansowanie w wysokości kilkuset euro miesięcznie na wsparcie w pokryciu kosztów życia w kraju, gdzie znajduje się wybrana przez niego partnerska uczelnia. Ponadto studenci Erasmusa nie płacą czesnego. Ich nauka na uczelni zagranicznej jest bezpłatna.

Dodatkowo studenci często podejmują pracę w wolnym czasie. Praca za granicą to pierwszorzędna szansa na poznanie i doświadczenie dorosłego życia na wielu aspektach. Przede wszystkim zarobione pieniądze można zaoszczędzić lub wydać na eksplorowanie nowego miejsca, szkolenia czy wakacje.

- Jest to niezapomniane doświadczenie. Nie da się czegoś takiego przeżyć, nawet jadąc w Polsce na inną uczelnię. Tam poznajemy ludzi nie tylko z kraju, do którego jedziemy, ale również innych Erasmusów z całej Europy. W przypadku Hiszpanii są jeszcze wymiany z Ameryką Południową, więc naprawdę można poznać ludzi z całego świata — wspomina Violetta Słomianowska, studentka piątego roku finansów i rachunkowości na UMCS i dwukrotna uczestniczka programu Erasmus.

W programie mogą brać udział studenci wszystkich kierunków studiów. Nie ma tu ograniczeń.

Erasmus+ 2023: Jak się dostać? Zasady i terminy

Komisja Europejska wystosowała zaproszenie do składania wniosków na kolejny rok programu. W nim przypomina, że w programie w pełni uczestniczy:

  • 27 państw członkowskich Unii Europejskiej oraz kraje i terytoria zamorskie,
  • państwa trzecie stowarzyszone z programem,
  • państwa EFTA/EOG: Islandia, Liechtenstein i Norwegia,
  • kraje kandydujące do UE: Turcja, Macedonia Północna i Serbia.

W przewodniku dostępnym także w języku polskim znajduje się prawie 500 stron szczegółowych informacji o programie, w tym m.in. informacje o wysokości dofinansowania, a także procedury składania wniosków.

Co ważne, obowiązują dwie tury naborów: od lutego do czerwca oraz w październiku. Należy podkreślić, że chociaż z programu najliczniej korzystają studenci, możliwości Erasmus+ są znacznie szersze. Uczestnikami mogą być także nauczyciele, pracownicy akademiccy, młodzież od 13. roku życia, a także specjaliści i wolontariusze w obszarze sportu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Rusza nabór do programu Erasmus. Na czym polega ten uwielbiany przez studentów program? Jak skorzystać? Oto najważniejsze informacje - Strefa Edukacji

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski