18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusza podziemne kino [ZDJĘCIA]

Jolanta Białek
Podziemna multimedialna ekspozycja „Sól życia”
Podziemna multimedialna ekspozycja „Sól życia” FOT. RAFAŁ STACHURSKI/KOPALNIA SOLI WIECZKA
Wieliczka. Kopalnia Soli udostępniła zwiedzającym kolejne dwie komory. Królują w nich multimedia, dzięki którym można poznać górniczą pracę i sztukę oraz historię białego złota.

Pierwsze na świecie podziemne kino 5D, spektakl przy solnym krysztale, ponad 20 stanowisk interaktywnych – takimi m.in. atrakcjami zamierza wabić turystów w nowym sezonie Kopalnia Soli w Wieliczce. W podziemiach otwarto wczoraj dwie komory: Lill Górną i Ka­zanów (a także wykute w soli korytarze o łącznej długości około 300 m). Nowe atrakcje są dostępne w ramach Trasy Turystycznej.

– Multimedialna ekspozycja „Sól życia” łączy dziedzictwo kulturowe, historyczne i przyrodnicze z teraźniejszością i nowoczesnymi formami przekazu informacji. Pozwala nie tylko poznać różne aspekty i zastosowanie soli, ale także doświad­czyć historii, tradycji i atmosfery podziemi – mówi Kajetan d’Obyrn, prezes Kopalni Soli.

Nowe komory zaaranżowano w taki sposób, aby wydobyć ich surowe piękno. Adaptacja grot na potrzeby zwiedzających trwała blisko trzy lata. Przedsięwzięcie, które prowadzono z pomocą funduszy unijnych, kosztowało blisko 9,5 mln zł.

– Inwestycja objęła prace górnicze, instalację sieci i mul­ti­mediów oraz aranżację komór na potrzeby turystyczne. By wzmocnić stropy i ociosy obu komór, wprowadzono w górotwór około 12 km kotew. Do zabezpieczenia grot użyto także około 500 metrów sześciennych drewna – wylicza Kajetan d’Obyrn.

Ekspozycję w grocie Kaza­nów stanowi wielkoformatowa projekcja multimedialna na solnym ociosie o powierzchni około 200 m kw. To unikat w skali globu. Natomiast w komorze Lill Górna można oglądać m.in. filmy w kinie 5D. Są tam również interaktywne stanowiska, pozwalające na odbycie swoistej podróży w czasie. Dzięki zastosowaniu najnowszych technik multimedialnych turyści mogą „przenieść się” kilka milionów lat wstecz, a także poznawać bezcenny wielicki zabytek i jego historię wszystkimi zmysłami.

Komora Lill Górna znajduje się na głębokości 125 metrów, na międzypozio­mie Kaza­nów, w rejonie grot Wisła, Warszawa i Budryk, a więc ważnych punktów kopalnianej Trasy Turystycznej. W przypadku komory Kazanów atrakcją jest już sama możliwość zobaczenia groty, która powstała – w połowie XIX wieku – w soli: spizowej, smugowej, laminowanej i zielonej.

W 2013 roku Kopalnię Soli odwiedziło ponad 1,2 mln osób. Ten rok zapowiada się jeszcze lepiej. Od stycznia do marca wielickimi podziemiami wędrowało już blisko 155,5 tys. turystów (o 13 procent więcej niż w pierwszym kwartale ubiegłego roku).

Napisz do autora:
[email protected]

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski