Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusza program opieki wytchnieniowej. Opiekunowie niepełnosprawnych zyskają czas na odpoczynek

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
Pixabay
Jeszcze w tym roku resort rodziny, pracy i polityki społecznej chce przeznaczyć ponad 100 mln zł na program opieki wytchnieniowej, dzięki któremu bliscy niepełnosprawnych osób będą mogli liczyć na doraźne fachowe zastępstwo.

– Bardzo zależało nam na tym, żeby zapewnić wsparcie opiekunom, żeby mogli choć chwilę odpocząć, mając świadomość, że ich najbliższa osoba jest bezpieczna i ma zapewnioną fachową opiekę – mówi Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Przygotowany przez jej resort projekt tzw. opieki wytchnie­niowej to kolejny z elementów specjalnego programu dedykowanego ciężko chorym pacjentom. W ramach uruchamianej właśnie inicjatywy ze specjalnej pomocy będą mogli skorzystać członkowie rodzin i opiekunowie niepełnosprawnych dzieci ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz osób dorosłych z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełno­sprawności.

Dwutygodniowy turnus i porady specjalistów

W ramach doraźnego wsparcia specjaliści odciążą bliskich przewlekle chorych pacjentów w ich codziennych obowiązkach, a w razie potrzeby zapewnią również zastępstwo tak, by ci mogli zyskać chwilę dla siebie. Program został podzielony na kilka modułów. Każdy zainteresowany rodzic czy dziadek – niezależnie od poziomu swoich dochodów – będzie mógł skorzystać z 14 dni całodobowej opieki nad niepełnosprawnym podopiecznym w przygotowanym do tego ośrodku oraz 240 godzin w formie pobytu dziennego w takim miejscu i porad specjalistów z zakresu psychologii, psychoterapii, pielęgnacji, rehabilitacji, dietetyki.

Ze statystyk wynika, że w całym kraju liczba niepełnosprawnych z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności przekracza milion. Blisko 221 tys. z nich to dzieci, które nie skończyły jeszcze 16. roku życia. W przypadku osób zależnych najczęściej to właśnie członkowie rodziny odpowiadają za zapewnienie im niezbędnej opieki przez 24 godziny na dobę.

– Nasze centrum organizuje turnusy dzienne i całodobowe dla dzieci i młodzieży do 26. roku życia. Zainteresowanie nimi jest spore, choć jest to dopiero raczkująca forma wsparcia, do której ciągle trzeba przekonywać rodziców – mówi Wojciech Glaca, wiceprezes Zarządu Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci, które od kilku lat prowadzi w Krakowie unikalne Centrum Opieki Wyręczającej. – Jeśli będzie taka możliwość, jesteśmy gotowi oferować tego rodzaju pomoc w naszym ośrodku także w ramach ministerialnego programu, na razie nie znamy jednak szczegółów – dodaje.

Budżet z daniny solidarnościowej

Program opieki wytchnie­niowej mają realizować gminy i powiaty. Samorządy dostaną na ten cel dotacje od resortu rodziny, polityki i pracy pokrywające maksymalnie 80 proc. kosztów związanych z zapewnieniem niepełnosprawnym takiego wsparcia. Zainteresowane gminy i powiaty mogą już składać wnioski o dofinansowanie do wojewodów. Ich nabór potrwa do końca miesiąca, a umowy mają zostać podpisane na przełomie maja i września.

Tylko w tym roku resort Elżbiety Rafalskiej chce przeznaczyć na realizację opieki wytchnieniowej 110 mln zł. Budżet potrzebny na ten cel pochodzi z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (SFWON). Ustawa zakładająca jego utworzenie weszła w życie na początku tego roku. Specjalna kasa ma być wykorzystywana na inicjatywy związane z pomocą społeczną, zdrowotną i zawodową dedykowaną niepełnosprawnym. W tym roku fundusz jest zasilany z części składki odprowadzanej od wynagrodzeń. W kolejnych latach będzie do niego trafiać tzw. danina solidarnościowa. Zapłacą ją ci Polacy, których roczne dochody przekraczają milion złotych, a wysokość daniny wyniesie 4 proc. nadwyżki tej kwoty. Najbogatsi przekażą ją na rzecz SFWON po raz pierwszy w przyszłym roku.

WIDEO: Trzy Szybkie. Monika Bogdanowska: Nigdzie nie spotkałam się z takim stanem miasta jak w Krakowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski