Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusza wymiana pieców

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Ekologia. W gminie Niepołomice zakwalifikowano do likwidacji pierwszych 71 dymiących palenisk. Unijna dopłata zrefunduje koszty.

W rejonie Niepołomic podpisywanie umów na wymianę starych domowych pieców z unijną dopłatą, rozpocznie się w najbliższych dniach. Audytorzy energetyczni, którzy oceniali pierwszą „partię” gospodarstw zgłoszonych do projektu zakończyli już swą pracę. Z 75 wniosków o dotację na nowy piec, negatywnie oceniono tylko jeden.

- Mamy zakwalifikowanych do projektu 71 domów. Trzy sprawy są jeszcze „w zawieszeniu”, bo audytorom nie udało się skontaktować z właścicielami tych budynków - wylicza Stanisław Nowacki, kierownik Referatu Energii Odnawialnej i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta w Niepołomicach.

Na dniach dotrą do magistratu także uzasadnienia do werdyktów audytorów, którzy sprawdzali w domach m.in. zużycie energii i ocieplenie budynków. Jak mówi Stanisław Nowacki dokumenty te będą jeszcze sprawdzone przez niepołomickich urzędników. Odbędą się też wybiórcze kontrole domów zakwalifikowanych do projektu. Po zakończeniu tych formalności rozpocznie się - w czerwcu - podpisywanie umów na wymianę pieców z unijną dopłatą. Stronami „porozumień” będą gmina oraz wlaściciele domów.

- Każdy uczestnik projektu kupi sobie sam nowy piec, który co ważne - musi spełniać normy zalecone dla danego budynku w audycie. Potem trzeba przynieść fakturę do urzędu, a my zwrócimy część kosztów wymiany paleniska (maksymalna wysokość dofinansowania to 8000 zł - red.) - tłumaczy Stanisław Nowacki.

Dodaje, że gmina chciała zorganizować ten projekt inaczej. Planowano, że to Niepołomice ogłoszą przetarg na „unijne” piece, a mieszkańcy nie będą musieli pokrywać na wstępie całości kosztów ich wymiany, ale tylko dopłacić brakujące kwoty. Taki scenariusz sprawdził się już przy niedawnej instalacji na niepołomickich domach solarów z dofinansowaniem z Programu Szwajcarskiego, ale w przypadku pieców Urząd Marszałkowski nie wyraził na to zgody.

W gminie Niepołomice chęć wymiany palenisk - na nowoczesne źródła ciepła na gaz lub biomasę - z unijną dotacją zgłosiło 288 właścicieli budynków. Audyty energetyczne w kolejnych domach będą prowadzone najwcześniej w lipcu. Wynika to z tego, że dopiero wtedy Niepołomice mają dostać potwierdzenie zwiększenia unijnej dotacji do kwoty pozwalającej zlikwidować w gminie sumie co najmniej 200 kopcących pieców.

Mówimy po krakosku (odc. 5). "B
orówka czy jagoda?"

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, NaszeMiasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski