MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rusza XI edycja Budżetu Obywatelskiego w Sosnowcu. Miasto wprowadziło jednak pewne zmiany

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Rusza XI edycja Budżetu Obywatelskiego w Sosnowcu. Miasto wprowadziło jednak pewne zmiany. Sosnowiec zostanie podzielony na 5 stref, zamiast jak w poprzednich edycjach na 17.

Już niedługo rusza dobrze znany mieszkańcom Budżet Obywatelski w Sosnowcu. Będzie to już jego XI edycja. Miasto wprowadziło jednak pewne zmiany. Szczegóły podano 15 maja podczas spotkania prasowego.

XI edycja Budżetu Obywatelskiego w Sosnowcu

24 maja rusza XI edycja Budżetu Obywatelskiego w Sosnowcu. Od tego dnia do 17 czerwca mieszkańcy będą mogli składać projekty w ramach tegorocznej edycji projektu. W tym roku miasto przygotowało jednak konkretne zmiany.

- Przez ostatnie dziesięć edycji formuła była niezmieniana, dlatego postanowiliśmy teraz nieco inaczej podzielić miasto oraz środki — mówił Piotr Pluta, Wydział Kultury i Promocji Miasta w Sosnowcu.

Sosnowiec został podzielony na 5 rejonów (wcześniej 17), w ramach których będzie można składać projekty. Każdy z tych rejonów posiada kwotę 1,2 mln złotych. Maksymalna wartość projektu, który można zaproponować to 1 mln złotych. Oznacza to, że w tych rejonach mogą zostać jeszcze skierowane do realizacji projekty do kwoty 200 000 złotych.

- Dzięki temu do realizacji mogą też trafić te mniejsze projekty, o które często mieszkańcy się upominają i zaznaczą, że nie mają szans z tymi większymi i kompleksowymi pomysłami — informował Piotr Pluta.

Ważna zmiana dotyczy również strefy ogólnomiejskiej. Dotychczas maksymalną kwotą był 1 mln złotych. W tym roku mieszkańcy mogą składać projekty o wartości do 2 mln złotych.

Miasto zostało podzielone na 5 rejonów:

  • Rejon I – Milowice, Pogoń, Stary Sosnowiec.
  • Rejon II – Centrum, Środula, Sielec, Kukułek, Andersa.
  • Rejon III – Zagórze Północ, Zagórze Południe.
  • Rejon IV – Klimontów, Dańdówka, Kalinowa, Bobrek, Niwka, Modrzejów, Jęzor, Bór.
  • Rejon V – Kazimierz Górniczy, Porąbka, Juliusz, Ostrowy Górnicze, Maczki, Kolonia Cieśle.

Młodzieżowy Budżet Obywatelski

Władze Sosnowca poinformowały również o powrocie Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego oraz Przedszkolnego Budżetu Obywatelskiego, czyli idei, którą realizowane były w latach 2017-2019. Celem jest wprowadzać postawy obywatelskie już od najmłodszych lat.

Sosnowiec był jedynym miastem w Polsce, które realizowało omawiany pomysł na tak szeroką skalę. Szkoły oraz przedszkola zgłaszają chęć uczestnictwa do Wydziału Kultury i Promocji Miasta, a następnie na podstawie regulaminu przeprowadzają w swoich placówkach nabór projektów oraz głosowanie, które pokrywa się terminowo z głosowaniem w Budżecie Obywatelskim. Kwota przeznaczona na obydwa budżety to razem 600 000 zł. Na podstawie ilości placówek oświatowych daje to orientacyjną kwotę ok. 6 000 zł na każdą placówkę.

Zasady Budżetu Obywatelskiego w Sosnowcu

Każdy mieszkaniec Sosnowca, bez względu na wiek, może złożyć maksymalnie 3 projekty do Budżetu Obywatelskiego. Tak jak w ubiegłym roku mieszkańcy będą mogli skorzystać z elektronicznej listy poparcia projektów. Pomysły można zgłaszać elektronicznie lub osobiście w Wydziale Kultury i Promocji Miasta w Urzędzie Miejskim w Sosnowcu.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera