Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszają nowe inwestycje deweloperów

Grzegorz Skowron
Obecnie tylko 4 proc. nabywców mieszkań wybiera rynek wtórny
Obecnie tylko 4 proc. nabywców mieszkań wybiera rynek wtórny Wizualizacja: Nowa Wileńska
Budownictwo mieszkaniowe. Rośnie liczba pozwoleń na budowę nowych mieszkań. – To już ożywienie – twierdzą eksperci

Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące budownictwa mieszkaniowego świadczą o dobrej passie tej branży. – _Od __końca 2012 roku deweloperzy nie rozpoczynali tylu nowych budów co teraz _– twierdzi Marcin Krasoń z Home Brokera.

Według GUS, od początku roku rozpoczęto budowę ponad 45,1 tys. mieszkań, o 27,7 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wydano też 48,8 tys. pozwoleń na budowę nowych lokali mieszkalnych, to oznacza 15,9-proc. wzrost. Więcej oddano też mieszkań do użytku – o 5,7 proc. w stosunku do początku ubiegłego roku.

To już ożywienie
Ale nie tylko dane GUS świadczą o ożywieniu. Z analiz Home Brokera wynika, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy deweloperzy uzyskali 64,4 tys. pozwoleń na budowę, o 5,5 proc. więcej niż rok wcześniej.

–_ Tylko w kwietniu bieżącego roku przedsiębiorstwa budujące mieszkania na sprzedaż rozpoczęły 4963 budów i uzyskały 7603 pozwoleń na budowę _– podkreśla Marcin Krasoń. I dodaje, że to efekt nie tylko łagodnej zimy, ale i ożywienia na rynku, spowodowanego m.in. wejściem w życie programu „Mieszkanie dla Młodych”, w którym na zakup mieszkania z rynku pierwotnego można otrzymać od państwa 10- lub 15-proc. dopłatę.

Słabo w Krakowie
– Poprawiające się sukcesywnie na przestrzeni 2013 roku wyniki sprzedażowe w połączeniu z szybko topniejącą ofertą dostępną na rynku silnie motywowały deweloperów do __planowania kolejnych inwestycji – tłumaczy wzrost inwestycji Jarosław Skoczeń z Emmerson Realty.

Jego zdaniem, na szczególne wyróżnienie zasługują poznańscy deweloperzy. Tylko w pierwszych trzech miesiącach zaproponowali oni swoim klientom projekty mieszkaniowe, w których docelowo powstanie nieco ponad tysiąc lokali. – _Część z tych mieszkań została wprawdzie już sprzedana lub zarezerwowana, ale i tak zastrzyk nowej podaży sprawił, iż na koniec I kwartału mieszkańcy Poznania mają o około jedną piątą większy wybór niż w grudniu 2013 roku _– podaje Jarosław Skoczeń.

Na drugim biegunie znalazł się Kraków. Według danych Emmersona, działający u nas deweloperzy wprowadzili na rynek inwestycje z około 750 mieszkaniami. – To zdecydowanie za mało na rozgrzanym do czerwoności tamtejszym rynku nieruchomości, wobec czego nie mogło powstrzymać to dalszego, szybkiego spadku dostępnej oferty. Kraków wypadł bardzo słabo także na tle Wrocławia, gdzie w __analogicznym okresie ruszyła sprzedaż dwukrotnie większej liczby nowych mieszkań – twierdzi analityk Emmersona.

Ciągle mało mieszkań
Deweloperzy jednak nadal oddają do użytkowania relatywnie niewiele mieszkań.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że tylko w kwietniu zakończono budowę 11,2 tys. lokali, o 5,7 proc. więcej niż w tym samym miesiącu rok wcześniej.

Z kolei Home Broker podaje, że w ostatnich 12 miesiącach było to 58 tysięcy lokali mieszkalnych, czyli o 7,3 proc. mniej niż rok wcześniej.

Powoli widać jednak nadchodzące ożywienie. W pierwszych czterech miesiącach roku liczba oddanych mieszkań wyniosła prawie 48 tysięcy, czyli o 2 procent więcej niż w __tym samym okresie rok wcześniej _– zaznacza Marcin Krasoń. _– Liczba oddawanych mieszkań jest pochodną tego, ile nieruchomości się buduje. Średni czas trwania budowy to około dwa lata. Analizując liczbę rozpoczynanych budów można przewidzieć, że zjawisko mniejszej liczby oddawanych mieszkań będziemy obserwować nie dłużej niż przez jeszcze kilka miesięcy, ale efekt pobudzenia widać już teraz – tłumaczy analityk Home Brokera.

Wybieramy nowe

Wszystko też wskazuje na to, że deweloperzy nie muszą martwic się o klientów.

Z badania „Kupujemy nowy dom”, przeprowadzonego przez TNS Polska dla serwisu oto-Dom.pl, wynika, że 53 proc. właścicieli domów lub mieszkań nie zastanawiało się długo nad wyborem rynku mieszkaniowego i bezdyskusyjnie chciało zostać pierwszymi mieszkańcami kupowanej nieruchomości. Tylko 4 proc. bez wahania wybiera rynek wtórny, a 23 proc. ankietowanych szuka i nowych i starych mieszkań, ale preferuje nowe. Dla co piątego nabywcy nie ma to żadnego znaczenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski