Ruszył Festiwal Misteria Paschalia

Ruszył Festiwal Misteria Paschalia

Zdjęcie autora materiału

Dziennik Polski 24

Zabrzmiały motety Jean-Philippe'a Rameau i Jean-Josepha de Mondonville'a w wieloosobowej obsadzie instrumentalistów i wokalistów. - Program tego koncertu został tak ułożony, aby skonfrontować ze sobą dwóch różnych twórców baroku zajmujących się motetami, pokazać, jak różnili się zajmując się taką samą formą - mówiła przed koncertem Emmanuelle Haïm.

MUZYKA. Koncertem debiutującej w Polsce Emmanuelle Haïm wraz z zespołem Le Concert d'Astrée rozpoczął się wczoraj w Krakowie 8. Festiwal Misteria Paschalia

Tegoroczny festiwal, będzie się dzielił na trzy części. Główna - "Mainstream" przyniesie 7 koncertów z nurtu wykonawstwa historycznego. Dziś wystąpi Fabio Biondi z Europa Galante prezentując specjalnie przygotowane na festiwal oratorium Leonarda Leo "Sant' Elena al Calvario", zaś jutro Jordi Savall z zespołami Hespèrion XXI, La Capella Reial de Catalunya przedstawiając fresk muzyczny zapomnianą tragedię królestwa katarów.
W Wielki Czwartek Christina Pluhar z grupą L'Arpeggiata oraz z udziałem śpiewaków - m.in. kontratenora Philippe'a Jaroussky'ego - zaprezentuje "Via Crucis", zaś w Wielki Piątek Les Talens Liryques wraz z Christophe Rousset przedstawią oratorium Pergolesiego "San Guglielmo d'Aquitania".

Tradycyjnie niedziela wielkanocna będzie należała do Marka Minkowskiego, który wraz z Les Musiciens du Louvre-Grenoble oraz z solistami i małym chórem wykona Mszę h-moll Bacha. Festiwal zakończy prezentacja muzyki Vivaldiego, m.in. słynnych arii w interpretacji Ottavio Dantone i Accademia Bizantina.

Na Wielką Sobotę natomiast zostały zaplanowane prezentacje dwóch nowych festiwalowych nurtów. Po południu w części "Debuts" w Kopalni Soli w Wieliczce wystąpi formacja La Morra ze Szwajcarii wykonując "Lacrime di Leo", czyli sekretną muzykę papieża Leona X. Wieczorem zaś w części "Trance" w Operze Krakowskiej Adrian Utley z Portishead i Will Gregory z Goldfrapp wraz z grupą muzyków pod batutą Charlesa Hazlewooda przedstawią ścieżkę dźwiękowa, jaką napisali do niemego filmu z 1928 roku "Męczeństwo Joanny d'Arc". Muzyce towarzyszyć będzie pokazu filmu.

- Jesteśmy bardzo ciekawi, jak publiczność zareaguje na nurt "Trance". Tego typu doświadczenia wprowadzone na Festiwalu Sacrum Profanum przyniosły sukces - mówi Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny festiwalu.

Jak informują organizatorzy - Krakowskie Biuro Festiwalowe - są jeszcze bilety na niektóre koncerty. Osobom, którym nie uda się ich zdobyć, podpowiadamy, że większość koncertów jest transmitowana przez radiową Dwójkę. Natomiast w punktach sieci informacji miejskiej można kupić przez czas festiwalu w promocyjnej cenie 15 zł płyty z serii Misteria Paschalia Collection. (AMS)

Więcej: www.misteriapaschalia.com

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo