Ruszyła długo wyczekiwana rozbudowa wylotówki z Krakowa!

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Roboty przy rozbudowie drogi krajowej nr 94 w Modlnicy zostały rozpoczęte. Inwestycja ma potrwać do końca 2021 roku
Roboty przy rozbudowie drogi krajowej nr 94 w Modlnicy zostały rozpoczęte. Inwestycja ma potrwać do końca 2021 roku Fot. Barbara Ciryt
Udostępnij:
Roboty przy poszerzeniu krajówki nr 94 w Modlnicy ruszyły pełną parą. Dzięki temu ma się poprawić wyjazd w Krakowa w kierunku Olkusza. Obecna droga ma po jednym pasie w każdą stronę, a celem inwestycji jest powstanie kolejnych pasów, by w każdą stronę były po dwa pasy ruchu klasy GP (głównej przyspieszonej).

FLESZ - Drożej na A4

Zdanie jest realizowane na odcinku o długości 1,5 km od węzła Modlnica do ronda ze zjazdem na Giebułtów. Rozbudowa krajówki w Modlnicy jest kontynuacją większego zadania, w którego ramach już powstało jedno rondo w Modlnicy w miejscu skrzyżowania drogi krajowej ul. Ojcowska - drogą powiatową prowadzącą do Giebułtowa.

- Droga nr 94 prowadząca z Krakowa w kierunku Śląska, to jedno z tych miejsc w kraju, o których krążą legendy. Kto nie jechał tędy rano przed pracą albo po południu, to może jeszcze nie wie, co to znaczy odstać w korkach. Ta droga jest powodem dla którego, my wszyscy, który odpowiadamy za stan dróg krajowych musimy się wstydzić. Wreszcie to się zmienia, droga będzie bezpieczna, a czas przejazdu przewidywalny - mówi Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

W ramach inwestycji przebudowane zostaną skrzyżowania drogi krajowej z ulicami Jurajską i Lipową oraz Wierzbową i bez nazwy w Modlnicy. W ich miejscu powstaną dwa ronda dwupasmowe, turbinowe. Wybudowane zostaną dwa skrzyżowania do skrętów w prawo z ulicami św. Wojciecha oraz Polną. Powstaną trzy zjazdy z drogi krajowej na gminne z przebudową fragmentów tych dróg - ul. Ulubioną, Dębową i drogą bez nazwy.

Będą nowe zatoki autobusowe, chodniki, przejścia dla pieszych, oświetlenie oraz ekrany akustyczne i przejście dla małych zwierząt. Powstaną drogi techniczne do obsługi zbiorników retencyjnych i odparowującego, powstających w ramach tej inwestycji. W planach jest też przebudowa: kanalizacji deszczowej i sanitarnej, sieci wodociągowej, sieci telekomunikacyjnej i energetycznej.

- Ten przebudowywany odcinek nie jest długi, ale bardzo istotny z punktu widzenia mieszkańców naszej gminy oraz osób wjeżdżających do Krakowa. Codziennie tą droga do miasta wjeżdża ponad 20 tys. pojazdów. Na tym 1,5 km odcinku mamy siedem dróg gminnych, z których każdego poranka kilka tysięcy osób próbuje włączyć się do ruchu na drodze krajowej. Od wielu lat zabiegano o przebudowę tej drogi - mówi Krzysztof Wołos, wójt gminy Wielka Wieś.

Zmodernizowana droga powiatowa w gminie Wielka Wieś. Wymieni...

Tomasz Pałasiński, dyrektor krakowskiego Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zaznacza, że to realizowany odcinek to jeden z kilku planowanych do rozbudowy na tej drodze. - Pozostałe mamy w trakcie przygotowywania dokumentacji - mówił podczas rozpoczęcia inwestycji.

Rozpoczynająca się inwestycja potrwa 12 miesięcy z doliczeniem 3 miesięcy na okres zimowy (od 15 grudnia do 15 marca). Plac budowy został przekazany wykonawcy - firmie Strabag - 28 września i od razu zaczęto prace przygotowawcze w terenie. Trwa rozbieranie wysepek rozdzielających pasy ruchu. Wkrótce rozpocznie się wycinka drew w miejscu budowy nowych pasów jezdni. Od 7 października planowane jest wyłączenie jednego pasa drogi. Ruch w dwie strony będzie po jednym dotychczasowym pasie. Wyłączona będzie też sygnalizacja świetlna.

Rozbudowana droga ma być gotowa do końca 2021 roku. Z uwagi na fakt, że jednocześnie z budową rozpoczynają się prace archeologiczne termin zakończenia może się przesunąć. Koszt wszystkich prac wyniesie 35 mln 490 tys. zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Zastanawiam się co siedzi we łbach oficjeli zeby wszedzie sie fotografowac z lapatami skoro wiadomo ze to nie oni kopią. W PRL u to bylo bardzo popularne . Czy Ci Panowie tkwia jeszcze w tamtym ustroju? Adamczyk geniusz to chyba rekordzista. Koedy on pracuje jesli bez przerwy fotografuje sie na budowach

Dodaj ogłoszenie