Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyła rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Nowe licea, większe klasy i dwa etapy naboru elektronicznie

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Jedno z nowych liceów będzie działać na os. Szkolnym w Nowej Hucie,  w ramach jednego zespołu szkół wraz z Technikum nr 2
Jedno z nowych liceów będzie działać na os. Szkolnym w Nowej Hucie, w ramach jednego zespołu szkół wraz z Technikum nr 2 Joanna Urbaniec
Rozpoczęła się tegoroczna rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. O miejsca w klasach pierwszych w swoich wymarzonych szkołach będzie się starać tym razem aż 1,5 rocznika kandydatów. To uczniowie, którzy rozpoczynali naukę w podstawówce jako siedmiolatkowie i sześciolatkowie. W Krakowie odpowiedzią na tę już drugą kumulację roczników jest uruchomienie trzech dodatkowych liceów. Szkoły dostały też zalecenie, by klasy pierwsze w nadchodzącym nowym roku szkolnym liczyły nie jak zwykle po 28, tylko po 32 osoby.

W Krakowie nabór do szkół prowadzonych przez miasto odbywa się z wykorzystaniem informatycznego systemu rekrutacyjnego Omikron. W ofercie w tym systemie kandydaci znajdą w tym roku - oprócz dotychczas działających - trzy całkiem nowe licea, o których utworzeniu w ostatnich miesiącach zdecydowała Rada Miasta Krakowa. Są to: XLVI Liceum Ogólnokształcące, które będzie działało w ramach zespołu szkolno-przedszkolnego istniejącego przy ul. Dietla 70, XLV LO, które zostanie otwarte w gmachu szkolnym przy ul. ks. Blachnickiego 1 oraz XLVII LO, które będzie funkcjonować w ramach Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 na os. Szkolnym 18.

W roku szkolnym 2023/2024 w szkołach ponadpodstawowych musi się pomieścić kolejne półtora rocznika młodych ludzi. To stąd pojawiają się nowe placówki. Na tym nie koniec.

- Planujemy otworzyć pięć klas pierwszych, a przez miasto jesteśmy zobowiązani do tego, żeby w tym roku zapisać w każdej klasie 32 miejsca (w zeszłym roku była utrzymana liczba 28 uczniów na klasę, choć też krakowskie szkoły przyjmowały więcej). Problem jest z tym, że 31. osoba w klasie dzieli określone przedmioty na grupy. To oznacza trochę więcej pracy z podziałem godzin - mówi nam Marek Gaweł, dyrektor XVIII LO w krakowskich Bronowicach. - A gdyby się okazało, że jeszcze trzeba będzie otworzyć dodatkową, szóstą klasę pierwszą (obecnie uczy się u nas sześć klas I), to potrzebne będzie delikatne przesunięcie (do godz. 16.15) części klas na popołudnie, bo wszyscy razem się nie pomieszczą - dodaje.

Dyrektor zwraca jednocześnie uwagę na inną zmianę, która w tym roku ułatwi pracę dyrektorom szkół oraz jest korzystna dla kandydatów i ich rodziców: elektroniczny będzie również drugi etap rekrutacji. - To nowość. Dotąd drugi etap rekrutacji polegał na tym, że uczniowie, najczęściej razem z rodzicami wędrowali od szkoły do szkoły, tam zostawiali swoje dokumenty. A teraz będzie dokładnie tak, jak w pierwszym etapie, czyli rekrutacja uzupełniająca będzie się również odbywać poprzez system elektroniczny, bez korowodów rodziców w szkołach. Mamy o takiej zmianie zapewnienie z Urzędu Miasta - mówi dyr. Gaweł.

Jak wybierać szkoły, by się dostać?

Urzędnicy krakowskiego magistratu informując o rekrutacji, zalecają jednocześnie: "Wybór większej liczby szkół i oddziałów/grup rekrutacyjnych, o zróżnicowanej popularności wśród kandydatów, zwiększa szanse na pozytywny wynik rekrutacji, tzn. na zakwalifikowanie się do szkoły wskazanej we wniosku rekrutacyjnym. Kolejność wymienionych we wniosku rekrutacyjnym oddziałów/grup rekrutacyjnych powinna być zgodna z preferencjami kandydatów - od oddziału/grupy rekrutacyjnej, do której zakwalifikowanie się jest najbardziej pożądane na pierwszym miejscu".

Dyrektor XVIII LO radzi kandydatom wytypowanie dla siebie co najmniej trzech szkół.

- Dobrze jest wybrać jedną szkołę, która będzie szkołą marzeń, do której uczeń chce się dostać, ale nie ma pewności, czy tam się to uda, czy wystarczy punktów. Co do drugiego priorytetu, wybrałbym realnie i - patrząc na popularność szkół - ustawiłbym sobie taką szkołę, która jest w zasięgu moich możliwości. Natomiast na trzecim priorytecie uczniom radziłbym wskazać szkoły, które są przez nich akceptowane - chociażby ze względu na to, że leżą w miejscu, gdzie będzie dość łatwo dojechać, gdzie np. znam uczącą się tam młodzież, gdzie byłem na dniu otwartym i mi się podobało. I to daje szanse, że jeżeli nie uda się dostać do wymarzonej szkoły lub do tej, do której realnie mam szanse się dostać, to zawsze zostaje ta trzecia. A ustawienie np. trzech szkół na tym samym poziomie powoduje, że przy braku jednego punktu zupełnie wylatujemy poza system - przestrzega dyrektor Marek Gaweł.

A oto najważniejsze terminy tegorocznej rekrutacji:

  • od 15 maja do 19 czerwca - składanie wniosków o przyjęcie do szkół i oddziałów, w rekrutacji do których nie obowiązują sprawdziany językowe lub próby sprawności fizycznej
  • od 15 maja do 30 maja - składanie wniosków o przyjęcie do szkół i oddziałów dwujęzycznych, oddziałów międzynarodowych, oddziałów klas wstępnych, oddziałów przygotowania wojskowego, szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe, a od 31 maja do 13 czerwca - termin przeprowadzenia sprawdzianów językowych i prób sprawności fizycznej dla kandydatów do tych szkół i klas (II termin: do 28 czerwca - dla kandydatów, którzy z przyczyn niezależnych od nich nie mogli przystąpić do sprawdzianu w pierwszym terminie)
  • do 16 czerwca 2023 r. - komisje rekrutacyjne opublikują listy kandydatów, którzy uzyskali pozytywny wynik sprawdzianu językowego lub próby sprawności fizycznej (do 30 czerwca w przypadku przeprowadzenia sprawdzianu lub próby w II terminie)
  • od 23 czerwca do 10 lipca - możliwość dokonania zmiany przez kandydatów wniosków o przyjęcie, polegającej na zamianie szkół, do których będą kandydować, w tym możliwość złożenia zupełnie nowego wniosku
  • od 23 czerwca do 10 lipca - uzupełnienie wniosków rekrutacyjnych o świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenia o wyniku egzaminu ósmoklasisty (w oryginale lub lepiej w kopii)
  • 19 lipca o godz. 10 - opublikowanie list kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przyjęcia do szkół
  • od 19 lipca do 26 lipca 2023 r. - potwierdzenie woli przyjęcia do danej szkoły
  • 27 lipca godz. 10 - ogłoszenie list kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do szkół.

Do szkół, które po ogłoszeniu list przyjętych wciąż będą dysponować wolnymi miejscami, prowadzona będzie rekrutacja uzupełniająca. Rozpocznie się ona 28 lipca, a 14 sierpnia będzie wiadomo, kto się zakwalifikował, a kto nie.

Najtańszy urlop? Najlepiej pomiędzy majówką a wakacjami

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski