Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rybitwy w Krakowie. Magazyny, bloki, targowisko, a ma być San Francisco?

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Jeszcze dekadę temu Rybitwy to był tylko przemysłowy teren, którym uciekało się z miasta lub jechało po towar na plac targowy. Zniszczone przez ciężarówki ulice, często niemiły zapach pochodzący z niektórych zakładów. Z czasem powstały nowe blokowiska, pętla tramwajowa w Małym Płaszowie, zrobiono ulice Lipską, Botewa, Śliwiaka. A ostatnio połączono je z nową S7 i nowym mostem na Wiśle. Po drugiej stronie S7 odbyły się Światowe Dni Młodzieży, po nich powstały nowoczesne hale, jest też miejsce rekreacyjne nad wodą - Przystań Brzegi. Jaki tego efekt? Przeczytajcie, zobaczcie zdjęcia z drona.

Rybitwy i wielka rewolucja. Według planu mają tu stworzyć krakowski Manhattan

San Francisco potrzebne było dla rymu w tytule. Raczej mówi się o tym, że ma tu wyrosnąć krakowski Manhattan. Teren stał się bardziej atrakcyjny dla inwestorów. Pod biurowce, kolejne bloki, usługi? Czy targowisko i zakłady produkcyjne, hale magazynowe, hurtownie pozostaną czy nie? Dają miejsca pracy, inne niż biurowce, których może mamy już w mieście za dużo. Wiadomo - Kraków zabytkowy, turystyczny, outsourcingowy, nowoczesny. Ale czy przemysł w Krakowie to musi być tylko huta ArcelorMittal? Czy Rybitwy, odkurzone, unowocześnione, nie powinny pozostać Rybitwami? Mają swój charakter, wyróżniają się czymś od reszty Krakowa, czy nie powinno tak być nadal?

Takie są plany miasta:

Jednakże urzędnicy jeszcze nie skończyli i chyba nawet nie są w połowie projektu Nowa Huta Przyszłości, a już marzy im się realizacja innego gigantycznego przedsięwzięcia, które już budzi wiele problemów i niepokojów społecznych:

I trochę historii.

Wieś Rybitwy została włączona do krakowskiej dzielnicy Podgórze w 1973 r. Nazwa wsi związana jest z rybackim zajęciem mieszkańców. Wieś pierwotnie należała do parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła w Mogile, od XIX wieku przyporządkowana została parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Bieżanowie. Rybitwy uzyskały lokację na prawie niemieckim w 1294 roku, za panowania króla czeskiego Wacława II.

3 sposoby na to jak oswoić dziecko z tematem śmierci

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Rybitwy w Krakowie. Magazyny, bloki, targowisko, a ma być San Francisco? - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski