Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rycerze pod Rabsztynem

SYP
Pod rabsztyńską warownią rozgrywane są widowiskowe turnieje rycerskie zainicjowane przez Stowarzyszenie Zamek Rabsztyn Fot. Jacek Sypień
Pod rabsztyńską warownią rozgrywane są widowiskowe turnieje rycerskie zainicjowane przez Stowarzyszenie Zamek Rabsztyn Fot. Jacek Sypień
Szczęk mieczy, ogłuszający huk armatnich wystrzałów, ale także tańce dworskie - tego doświadczą wszyscy, którzy w sobotę i niedzielę przybędą pod zamek w Rabsztynie.

Pod rabsztyńską warownią rozgrywane są widowiskowe turnieje rycerskie zainicjowane przez Stowarzyszenie Zamek Rabsztyn Fot. Jacek Sypień

Rekomendacje

2 lipca rozpoczyna się bowiem IX Turniej Rycerski. W południe - po paradzie rycerskiej i pokazie artylerii - rozpocznie się turniej łuczniczy, a później w szranki staną rycerze biorący udział w "Turnieju Róż". Na godz. 16 zaplanowano potyczki rycerskie i rozpoczęcie turnieju miecza długiego. Nie zabraknie także tańców dawnych (będzie też można się ich nauczyć).

Widowiskowa "Bitwa o zamek", czyli największa atrakcja IX Turnieju Rycerskiego, rozpocznie się o godz. 20. Warowni będą dobywać rycerze - rabusie, wspierani przez miejscowe chłopstwo.

W niedzielę o godz. 11 pod zamkiem zostanie odprawiona msza św. polowa, a po niej finał "Turnieju Róż". Na godz. 13 zaplanowano zapasy rycerskie, a potem bieg dam z tak widowiskowymi konkurencjami, jak toczenie kapusty... mieczem. Pokaz wojów konnych i tresura koni rozpocznie się o godz. 16.30, a całość zwieńczy koncert, którego początek zaplanowano na godz. 18.

Pod zamkiem - jak co roku - powstanie średniowieczny obóz rycerski, a w nim staną m.in. stoiska rzemieślników. Będzie też można zwiedzać zamek z przewodnikiem. A jest, co opowiadać, bowiem miał niezwykle barwną historię.

Warownia, wzniesiona w XIII stuleciu, a zniszczona podczas Potopu szwedzkiego, od kilku lat odzyskuje blask. Do zamku można wejść po drewnianym moście przez odbudowaną w 2009 r. bramę. Kilka lat wcześniej powstały dwa drewniane mosty, jeden nad fosą, a drugi prowadzący do bramy. Wchodząc na dziedziniec, po prawej stronie - na szczycie wapiennej skały - widać reszki murów zamku górnego i wieży, która na początku XX wieku została wysadzona w powietrze przez poszukiwaczy skarbów. Po lewej stronie dziedzińca zieją pustymi oczodołami okien mury renesansowego pałacu wzniesionego na początku XVII wieku. W 1657 r. zamek został spalony przez ustępujących z Polski Szwedów i nie podniósł się już z ruin. Z końca XVIII wieku pochodzi najstarszy zachowany jego wizerunek (akwarela Zygmunta Vogla z 1792 r.). W oparciu m.in. o tę rycinę odbudowano zamkową bramę. Obecnie na terenie zamku prowadzone są prace - finansowane przez władze Olkusza - które częściowo odbudują wschodnią ścianę.

Organizatorami turnieju są Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, Bractwo Rycerskie "Kruk" Starostwa Rabsztyńskiego oraz Stowarzyszenie Zamek Rabsztyn.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski