Nasza Loteria

Rycerze z opłatkiem

SYP
Kilkudziesięciu Rycerzy Kolumba z Rady im. Ks. Jerzego Popiełuszki wzięło udział w uroczystym spotkaniu opłatkowym zorganizowanym w Domu Parafialnym przy kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu.

Fot. Jacek Sypień

OLKUSZ

  - Życzę Was, abyście zawsze głosili prawdę i byli jej strażnikami w tych trudnych czasach. Rycerz to człowiek honoru, służący bliźniemu, to osoba, której można zaufać i do której można zwrócić się o pomoc. Bądźcie wierni tym ideałom i poprzez swoje zaangażowanie i pracę dawajcie świadectwo o miłości Chrystusa. – podkreślał ks. Henryk Chmieła, proboszcz parafii św. Maksymiliana. Życzenia do zgromadzonych skierował także kapelan olkuskich Rycerzy – Ks. Andrzej Sobaszek, oraz Wielki Rycerz – brat Marek Kajda.

Spotkanie opłatkowe uświetnił występ Jerzego Zębury, który wspólnie ze swoim synem na gitarze i skrzypcach wykonali najpopularniejsze polskie kolędy. – Każdy z Rycerzy włączył się w przygotowanie spotkania. Jedni przynieśli ciasta inni przygotowali wspólnie z żonami wystrój sali. Takie spotkania nas integrują. – mówi ks. Andrzej Sobaszek.

W planach na ten rok olkuscy Rycerze Kolumba mają kilka wyjazdów - pielgrzymek. – Pod koniec marca chcielibyśmy udać się do Warszawy i pomodlić się przed grobem bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, patrona naszej Rady. Już teraz rozpoczęliśmy przygotowania do wyjazdu na uroczystości Beatyfikacyjne Jana Pawła II, które mają odbyć się 1 maja. Wszystkich zainteresowanych już prosimy o kontakt. – mówi ks. Sobaszek.

Rycerze Kolumba to największa na świecie, bo licząca przeszło 1,7 mln członków organizacja skupiająca mężczyzn w służbie bliźnim i kościołowi. Ten świecki zakon rozpoczął swą działalność w USA w 1882 roku. W Polsce działają od 2006 roku. Przełożonym Rycerzy Kolumba w Polsce jest Delegat Terytorialny Krzysztof Orzechowski. Kapelanem Terytorialnym polskich Rycerzy Kolumba jest ks. kardynał Franciszek Macharski. Obecnie w Polsce działa prawie 30 lokalnych rad Rycerzy. W diecezji sosnowieckiej, do której należy Olkusz pierwsze struktury „Rycerzy Kolumba” powstały w grudniu 2009 roku. Wkrótce potem „Rycerze” rozpoczęli działalność w Olkuszu. Do tej pory współorganizowali koncerty, turniej strzelecki, pielgrzymki i wycieczki, a także wydali pamiątkowy film z uroczystości pogrzebowych ks. kan. Stanisława Gajewskiego.
Obecnie olkuska rada Rycerzy Kolumba skupia 40 członków, jej Wielkim Rycerzem jest Marek Kajda, wiceprezes olkuskiego PWiK, a jego zastępcą Łukasz Kmita, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Olkuszu.

- W planach na ten rok, poza pielgrzymkami mamy także organizację balu i koncertu charytatywnego. Chcemy przy bocznym wejściu do kościoła św. Maksymiliana utworzyć kaplicę bł. Jerzego Popiełuszki, naszego patrona. – wyjaśnia Łukasz Kmita.

Rycerzem Kolumba może zostać każdy mężczyzna, który ukończył 18 lat, jest głęboko wierzącym i praktykującym katolikiem, czuje wewnętrzną potrzebę pomocy bliźnim i pogłębiania swojej wiary, a także ma otwarte serce na czynienie dobra i zostanie zaproszony przez innego Rycerza. Więcej informacji na temat tego świeckiego zakonu można znaleźć na stronie internetowej rycerzekolumba.com.

 (SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski