Rydlówka otwarta po remoncie. Zwiedzanie rozpoczęło się od...

Rydlówka otwarta po remoncie. Zwiedzanie rozpoczęło się od Święta Osadzenia Chochoła [ZDJĘCIA]

Łukasz Gazur

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Rydlówka - nowa ekspozycja i Święto Osadzenia Chochoła
1/30
przejdź do galerii

Rydlówka - nowa ekspozycja i Święto Osadzenia Chochoła ©Fot. Adam Wojnar

Wczoraj otwarto po remoncie Rydlówkę - muzeum poświęcone Młodej Polsce. - Stanisław Wyspiański opowiadał w swoim dramacie rozgrywającym się w tym miejscu o przyszłości, nie o przeszłości. I o tym też opowiadał będzie ten nasz oddział - mówi Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa
Zobacz galerię

Wczorajsze tradycyjne Święto Osadzenia Chochoła na terenie Regionalnego Muzeum Młodej Polski w Rydlówce (ul. Włodzimierza Tetmajera 28 w Krakowie) miało specjalny charakter. Po remoncie znowu otwarto to wyjątkowe miejsce, gdzie w roku odbyło się przyjęcie ślubne Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną. Było ono inspiracją dla najsłynniejszego dramatu Stanisława Wyspiańskiego - „Wesela”.

Jeszcze przed otwarciem w gronie muzealników rodziły się pytania, czy zmiany, które zostaną wprowadzone, nie zatracą charakteru tego miejsca. Chodziło m.in. o przeszkloną loggię, gdzie mieści się kasa i szatnia. Zmienia się przez to kierunek zwiedzania, bowiem teraz najpierw wchodzi się do świetlicy, gdzie będą odbywały się warsztaty i lekcje muzealne dla grup szkolnych. Dalej widzowie będą mogli zajrzeć do izby tanecznej, a później sali weselnego posiłku oraz do alkierza, gdzie znaleźć można pamiątki po pierwowzorach postaci znanych z dramatu Stanisława Wyspiańskiego.

- Ta zmiana to tak naprawdę pójście za tym, co w „Weselu” zostało zapisane i jest zgodna z logiką tekstu. Ale to też ułatwienie organizacyjne. Można w świetlicy na przykład spokojnie zrobić wprowadzenie do tematyki Młodej Polski dla wycieczek szkolnych. Dodatkowo, ruch turystyczny się nie krzyżuje, co dotąd było dużym utrudnieniem - mówi Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, którego oddziałem jest teraz Rydlówka (wcześniej była ona muzeum wspólnie prowadzonym przez rodzinę Rydlów i PTTK).

Sama ekspozycja nie uległa drastycznym zmianom i w zasadzie opiera się na pomyśle prof. Stanisława Waltosia, który zaznacza, że jego projekt w poszczególnych pomieszczeniach instytucji opierał się na didaskaliach zapisanych przez samego autora „Wesela”. Ekspozycję uzupełniono o obrazy twórców z epoki Młodej Polski - dzieła Włodzimierza Tetmajera, Jana Stanisławskiego lub Ludwika de Laveaux. Z kolei w tle słychać dialogi z filmowego „Wesela” w reż. Andrzeja Wajdy i ludowe utwory taneczne.

-Kiedy rozważaliśmy, jak powinno wyglądać to muzeum, zdaliśmy sobie sprawę, że Wyspiański nie opowiadał o przeszłości, lecz o przyszłości. Było wołaniem o młodą, świeżą, nową Polskę. Więc to z jednej strony musi być muzeum miejsca, ale z drugiej także instytucja namysłu nad tym, czym Polska jest i czym powinna być - mówi dyrektor Niezabitowski.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:FLESZ: Black Friday: okazja czy ściema?
Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
zdjęcia

Gość specjalny (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Fatalnie zrobione zdjęcia! Co wy macie za fotoreporterów???

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Egzamin gimnazjalny - trzeba się postarać

Egzamin gimnazjalny - trzeba się postarać

Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej

Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Od królowej przedmieścia do globalnego koncernu

Od królowej przedmieścia do globalnego koncernu