Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rydlówka Rok Tetmajera Rydlówka Rok Tetmajera Rydlówka Rok Tetmajera

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
W Rydlówce spotkali się partnerzy Muzeum Krakowa w organizacji Roku Tetmajera
W Rydlówce spotkali się partnerzy Muzeum Krakowa w organizacji Roku Tetmajera Joanna Urbaniec / Polska Press
Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Ossolineum – Zakładem Narodowy im. Ossolińskich, Fundacją Wydawnictwa im. Jana Czerneckiego w Krakowie, miasto Wieliczka i wielicka Mediateka, a także Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” to partnerzy Muzeum Krakowa w organizacji obchodów Roku Włodzimierza Tetmajera. 15 lutego instytucje podpisały w Rydlówce (oddział Muzeum Krakowa) podpisano umowy dotyczące współpracy.

Patogeny coraz bardziej odporne

od 16 lat

Choć wydarzenia związane z Rokiem Tetmajera będą miały charakter ogólnopolski, centrum wydarzeń będzie Rydlówka, dom, który Lucjan Rydel kupił od Włodzimierza Tetmajera, a w którym dziś mieści się muzeum poświęcone Młodej Polsce.

Rok Włodzimierza Tetmajera został zainaugurowany 29 grudnia 2022 r. „Kolędowaniem z Tetmajerem”. Bogaty program obchodów obejmuje różnorodne wydarzenia, wśród których każdy może znaleźć propozycje przybliżające działalność i twórczość słynnego mieszkańca Bronowic. Kulminacyjnym punktem obchodów będzie czerwcowa wystawa monograficzna „Siła barwy i temperamentu. Włodzimierz Tetmajer”.

- To refleksja nad artystą, który wciąż pozostaje mało odkryty, a jest artystą niezwykłej prawdy. Tetmajer dziś zyskuje na znaczeniu ponieważ dostrzegamy jak prawdziwą wieś malował, nie sielankową, nie dekoracyjną, jak piękną prawdę o kobietach potrafił pokazać, odkrywamy malarza głęboko patrzącego na człowieka. W owym malarstwie ważna jest nie tylko technika, ale też wrażliwość człowieka na to, co przedstawia – mówił o wystawie Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa. - Wrażliwość Tetmajera, którą widzimy w działach stuki, to ta sama wrażliwość, którą miał w swojej działalności politycznej. To był człowiek, który potrafił połączyć Dmowskiego z Piłsudskim. Mówimy dziś o ogromnej polaryzacji społecznej, warto więc zadedykować rok człowiekowi, który potrafił łączyć, miał w sobie taką wrażliwość społeczną, że można o nim mówić socjalista, taką wrażliwość na wieś, że można go nazwać ludowcem i takie zrozumienie roli narodu, że można go nazwać narodowcem, a jednocześnie w jego domu i wokół jego sztuki spotykali się wszyscy, bez podziałów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Rydlówka Rok Tetmajera Rydlówka Rok Tetmajera Rydlówka Rok Tetmajera - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski