Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rynek ma tętnić życiem

Jolanta Białek
Rynek Górny nie kusi atrakcjami. Tego lata ma się to zmienić.
Rynek Górny nie kusi atrakcjami. Tego lata ma się to zmienić. fot. Bartłomiej Cichoń
Wieliczka. Powstał nowy projekt ożywienia centrum miasta. Po raz pierwszy do udziału w przedsięwzięciu zaproszono przedsiębiorców.

Koncerty, pokazy filmów, targi staroci, przedstawienia teatralne, imprezy dla dzieci - takie m.in. wydarzenia będą odbywać się na dziś zazwyczaj wymarłym Rynku Górnym w każdy weekend (począwszy od piątku) w okresie od czerwca do końca września br. Na inaugurację projektu, nazwanego "Rynek w centrum kultury", zaśpiewa Renata Przemyk (30 maja, godz. 20).

- Na początku czerwca pojawią się w mieście plakaty z harmonogramem imprez, które będą organizowane na rynku przez całe lato. Chcemy, by mieszkańcy mogli sobie zaplanować, w których wydarzeniach chcą wziąć udział - zapowiada Agnieszka Szczepaniak, dyrektorka wielickiego Centrum Kultury i Turystyki.

Różnego typu próby "ożywienia" Rynku Górnego podejmowano wielokrotnie, do tej pory bez efektu. Pub (zwany okrąglakiem), który stał na środku płyty w latach 2004-2005, zlikwidowano po protestach mieszkańców, którym przeszkadzał hałas. Po roku 2010 - rynek był już wtedy odnowiony - planowano otwarcie tam kawiarnianych ogródków, ale przeszkodziły temu przepisy sanitarne. Rachuby, że uruchomienie szybu Regis przyciągnie na rynek turystów okazały się mylne, a odsłonięte na płycie w 2012 roku największe w Polsce malowidła 3D kusiło ludzi tylko przez krótki czas. Rynek nadal tętni życiem tylko incydentalnie (np. podczas Summer Music Festival), a na co dzień panuje tam marazm.

Mające siedzibę przy rynku CKiT chce uporać się z problemem z pomocą przedsiębiorców. Do współpracy zaproszono ponad 40 firm, mających siedziby w tej części miasta. Chęć udziału w projekcie wyraziło dziewięć podmiotów. To: sklepy "Albero", "Piękno w każdym rozmiarze" i "Kokietka", antykwariat "Derubeis" (jego właściciel zaproponował organizację comiesięcznych targów staroci z udziałem kolekcjonerów z całej Polski), "Biurotex", pierogarnia "Dzień dobry", lodziarnia "Mniam Mniam", salon fryzjerski "Kataluna" i Grupa B12 Nieruchomości.

Jak mówi Agnieszka Szczepaniak, w Wieliczce powstała "koalicja na rzecz ożywienia rynku". Projekt wspiera także Małopolski Instytut Kultury w Krakowie. Jego przedstawiciele wzięli udział w warsztatach dotyczących tej sprawy, które zorganizowano w Wieliczce.

Podczas tych spotkań przedsiębiorcy zaproponowali m.in., że rynek trzeba "ocieplić". Związane z tym zmiany mają nastąpić w pierwszych dniach czerwca. - Na płycie rynku pojawi się mały plac zabaw. Ustawione zostaną także duże drzewa w donicach i drewniane ławki, a rynek będzie bardziej ukwiecony - wylicza dyrektorka CKiT.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski