Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rynek pracy dla specjalistów w I kwartale 2017 roku

Źródło: pracuj.pl
Raport. W I kwartale 2017 r. na portalu Pracuj.pl opublikowano 138 089 ofert pracy. Oznacza to prawie 11 proc. wzrost liczby ogłoszeń o pracę w porównaniu do pierwszego kwartału ubiegłego roku.

Najwięcej ofert pochodziło z branż: handel i sprzedaż, bankowość/finanse/ubezpieczenia oraz przemysł ciężki. Pracodawcy poszukiwali głównie specjalistów ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz ekspertów IT.

Wśród województw na czele zestawienia pod względem liczby ogłoszeń znalazły się: mazowieckie, dolnośląskie i małopolskie, wielkopolskie oraz śląskie. Utrzymująca się znakomita koniunktura na polskim rynku pracy widoczna jest w kwartalnych danych Pracuj.pl. W wielu obszarach pracodawcom zaczyna brakować rąk do pracy.

Z analizy ogłoszeń opublikowanych przez pracodawców na portalu Pracuj.pl wynika, że największe zapotrzebowanie na pracowników w I kwartale 2017 r. widoczne było w firmach z branży handel i sprzedaż.

Opublikowali oni 23 756 ogłoszeń o pracę, co stanowiło 17 proc. wszystkich ofert z omawianego okresu. Kolejnymi branżami z największą liczbą opublikowanych ofert pracy były bankowość, finanse, ubezpieczenia (12 proc. wszystkich ofert pracy) oraz przemysł ciężki (8 proc. wszystkich ofert pracy). Kluczowe wzrosty w I kwartale br. zanotowano w branży budownictwo i nieruchomości- wzrost o 15 proc. rok do roku oraz IT i przemysł lekki.

W I kw. 2017 r. najbardziej poszukiwanymi pracownikami na rynku pracy byli specjaliści handlu i sprzedaży (36 proc. wszystkich ofert z pierwszego kwartału), obsługi klienta - jedna piąta wszystkich ofert pracy oraz pracowników IT. Na mały wybór ofert nie mogli także narzekać specjaliści ds. finansów, inżynierowie, pracownicy produkcji i logistyki. Najbardziej wzrosło zapotrzebowanie pracodawców na specjalistów ds. nieruchomości - w pierwszy kwartale obecnego roku skierowano do nich o niemal jedną trzecią ofert więcej niż przed rokiem.

Zauważalne było także zapotrzebowanie na specjalistów ds. budownictwa - w tym przypadku wzrost wyniósł niemal jedną piątą. W I kwartale br. pracodawcy znacząco zwiększyli również zapotrzebowanie na inżynierów (o 18 proc.) oraz specjalistów IT (o 13 proc.). Także pracownicy produkcji znaleźli się w obszarze intensywnego zainteresowania pracodawców. W I kwartale 2017 r. opublikowano dla nich o 15 proc. ofert pracy więcej, w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku.

Niekwestionowanym liderem pod względem liczby ogłoszeń było województwo mazowieckie. W I kw. 2017 r. pracodawcy na Mazowszu opublikowali 31 702 oferty. Oznacza to, że co piąte ogłoszenie pochodziło z województwa mazowieckiego. Na kolejnych miejscach uplasowały się województwa dolnośląskie, małopolskie i wielkopolskie.

Znacznie wzrosło zapotrzebowanie na pracowników w województwach mazowieckim (o 18 proc. rok do roku) oraz dolnośląskim (o 14 proc. rok do roku). W omawianym okresie zapotrzebowanie na nowych pracowników zgłaszały niezmiennie firmy duże (zatrudniające powyżej 251 pracowników), które łącznie publikowały 40 277 ofert pracy. Niewiele mniej, bo 38 844 ogłoszeń, opublikowały firmy średnie (zatrudniające pomiędzy 51-250 osób). W I kwartale 2017 r. zapotrzebowanie na pracowników wzrosło najbardziej w firmach największych, o 15 proc. w stosunku do analogicznego kwartału w roku 2017

- Rynek pracy jest bardzo czuły na wszystkie zjawiska gospodarcze, dzięki temu dokładne analizy zapotrzebowania pracodawców pozwalają odpowiedzieć na pytanie, które sektory gospodarki są w najlepszej kondycji lub trendzie wzrostowym. Pierwszy kwartał 2017 roku należał zdecydowanie do budownictwa i nieruchomości - pracodawcy z tej branży opublikowali o 15 proc. więcej ofert pracy niż w I kwartale 2016 r.

Także specjaliści do spraw nieruchomości oraz budownictwa należeli do czołówki najbardziej poszukiwanych pracowników na rynku. Małe firmy najsilniej i najszybciej odczuwają wszelkie zmiany gospodarcze. Rok 2016 zakończyły optymistycznie i wiele z nich prognozowało zwiększanie zatrudnienia - co widać w naszych danych. Utrzymujący się optymizm przekłada się na rosnące zapotrzebowanie na pracowników, które zaobserwowaliśmy w I kwartale bieżącego roku - mówi Przemysław Gacek, prezes zarządu Grupy Pracuj sp. z.o.o.

WIDEO: Mówimy po krakosku (odc. 7). Co oznacza słowo "ducka"?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, NaszeMiasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski