Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rysiówna znów z Barbackim

Redakcja
Rano w kościele św. Kazimierza proboszcz ks. Stanisław Czachor odprawił mszę św. w intencji Bolesława Barbackiego i wszystkich zakładników rozstrzelanych przez siepaczy szefa sądeckiego gestapo Heinricha Hamanna 21 sierpnia 1941 r. Potem delegacje Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół", władz miejskich, środowisk kultury wraz z Zofią Rysiówną złożyły wiązanki kwiatów w miejscu egzekucji przy cegielni w Biegonicach i przy wspólnej mogile na Starym Cmentarzu.

W 60. rocznicę śmierci wybitnego sądeczanina

 Wczoraj, dokładnie w dniu 60. rocznicy śmierci Bolesława Barbackiego, reaktywowano założone przez niego tuż po pierwszej wojnie światowej Sądeckie Towarzystwo Teatralne. Specjalnie na tę okazję przybyła z Warszawy pierwsza dama polskiego teatru, sądeczanka rodem, Zofia Rysiówna, którą nie kto inny, jak właśnie Barbacki wprowadził na deski sceniczne w debiucie w sądeckiej Sokolni w listopadzie 1928 roku. Pewnie teraz, gdzieś z niebiańskich wyżyn, mistrz Barbacki uśmiechał się z niekłamaną satysfakcją...
 Wieczorem odbył się wieczór wspomnień. Wybitnego malarza, reżysera, działacza patriotycznego wspominali m. in. jego uczennica ze Szkoły Przemysłowej Zofia Flisówna, długoletni kinooperator w "Sokole" Mieczysław Górski, członkowie rodziny. Wyświetlono też film dokumentalny, w którym o swoim wujku opowiadała nieżyjąca już Helena Barbacka-Ślepiakowa.
 Grupa inicjatywna reaktywowanego Sądeckiego Towarzystwa Teatralnego liczy kilkanaście osób. Są wśród nich m. in. Zofia Rysiówna, Antoni Malczak, Krystyna Mroczkowska, Andrzej Horoszkiewicz, Franciszek Palka, Maria Harcuła, Barbara Margasińska, Sylwester Adamczyk, Monika Ślepiak, Stanisław Choczewski, Janusz Michalik.
(leś)

Bolesław Barbacki

Urodził się w Nowym Sączu 10 października 1891 roku. Ukończył Szkołę Ludową i 8 letnie Gimnazjum Klasyczne. Elementarne podstawy malarstwa otrzymuje od artysty malarza Antoniego Broszkiewicza, nauczyciela rysunków w Gimnazjum. Po zdaniu matury w 1910 roku odbywa studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w klasie prof. Teodora Axentowicza. Jednocześnie studiuje Prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez cały okres studiów na Akademii zdobywa nagrody konkursowe, medale i wyróżnienia, aby w końcu otrzymać srebrny medal przyznawany przez Senat Uczelni najlepszym studentom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski