Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żywność i czysta energia z Małopolski podbiją świat? Nasi rolnicy mają wielki potencjał i mogą liczyć na wsparcie państwa i nauki

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Laicy twierdzą, że pandemia namieszała w większości dziedzin życia i gospodarki, ale – nie w rolnictwie. Na pierwszy rzut oka wszystko jest w tym sektorze „jak zawsze”, bo „ludzie muszą jeść”. Faktycznie – żywność w detalu sprzedaje się dobrze, jej ceny generalnie rosną podbijając wskaźniki inflacji. Ale to nieprawda, że COVID-19 ominął rolnictwo. Przeciwnie – silnie wpłynął na funkcjonowanie gospodarstw i w dłuższej perspektywie, jeśli pandemia rychło nie odpuści, zagraża wielu z nich. Co dziesiąty polski rolnik mieszka w Małopolsce. Jak radzą sobie małopolscy rolnicy? Jak rząd i Unia Europejska zamierzają ich wesprzeć? Jakich zmian należy się spodziewać w najbliższym czasie? Jak to wszystko wpłynie na rynek żywności w Polsce oraz jej eksport, z którego byliśmy w ostatnich latach tak dumni? Czy rozdrobnienie małopolskiego rolnictwa to zagrożenie czy atut? Dlaczego tak ważny jest trwający właśnie spis rolny - odpowiedzi na te pytania staraliśmy się uzyskać od znakomitych ekspertów, którzy wzięli udział w naszej debacie online.
od 16 lat

Wśród rolników narasta niepewność: czy malejące przez kryzys dochody konsumentów oraz rosnące bezrobocie nie doprowadzą do długotrwałego obniżenia konsumpcji i spadku cen żywności, czy w nowym unijnym budżecie znajdą się wystarczające środki na dopłaty i na jakich zasadach będą one wypłacane, wreszcie – w jaki sposób realizowana będzie w rolnictwie unijna strategia Zielonego Ładu, zakładająca minimalizację wpływu na środowisko. Padają też liczne pytania o cyfryzację, bo - wbrew stereotypom – wiele dziedzin w rolnictwie, od składania wniosków o dopłaty przez sprawozdawczość (trwa właśnie spis rolny!) po zarządzanie gospodarstwem, użycie maszyn i nawozów – podlega przyspieszonej informatyzacji.

O losie rolników dyskutują dzisiaj wszyscy, ale wyraźnie brakuje w przestrzeni publicznej rzetelnej wiedzy i elementarnych danych dających wyobrażenie o realiach, w jakich funkcjonuje dziś ten arcyważny dla Polski, a zwłaszcza Małopolski sektor gospodarki. Dlatego organizujemy spotkanie z ekspertami - na żywo, do zobaczenia online w naszych serwisach.

Wedle najnowszego raportu GUS (opublikowane w sierpniu 2020 r. dane sygnalne o sytuacji w małopolskim rolnictwie w roku 2019), w naszym regionie gospodarstwa rolne zajmują 687 tys. hektarów, czyli ok. 45 proc. terenu. W porównaniu z poprzednim rokiem, powierzchni gospodarstw rolnych, jak i gruntów uprawnych zwiększyła się o 2,5 proc.

„W czerwcu 2019 r. w województwie małopolskim było 140,1 tys. gospodarstw posiadających użytki rolne o łącznej powierzchni 687,3 tys. ha. W porównaniu z 2018 r. zwiększyła się powierzchnia użytków rolnych, w tym pod zasiewami. W grudniu 2019 r. pogłowie zwierząt gospodarskich było mniejsze niż przed rokiem. Wartość skupionych produktów rolnych była niższa niż rok wcześniej” – czytamy w raporcie.

W Małopolsce działa zatem co dziesiąte gospodarstwo rolne w naszym kraju. Jak sobie radzą? Jaka przyszłość czeka naszych rolników. Jak wpływ na ich losy ma i może mieć pandemia? Jakie wsparcie oferuje państwo? Jak zmieni się w najbliższym czasie rolna polityka Unii Europejskiej. Jakie dopłaty i na jakich zasadach otrzymają rolnicy w 2021 roku? Na ile z zarządzaniu uprawami i hodowlą przyda się im smartfon? Dlaczego tak ważny jest trwający właśnie spis rolny, czemu odbywa się w formie elektronicznej i czego po nim oczekujemy? O tym wszystkim rozmawialiśmy w piątek rano z czołowymi specjalistami w naszym regionie. Transmisja debaty była dostępna na żywo dla każdego na stronie gazetakrakowska.pl.

W debacie wzięli udział: Adam Ślusarczyk, dyrektor Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Krakowie (partner merytoryczny wydarzenia), Agnieszka Szlubowska, Dyrektor Urzędu Statystycznego w Krakowie (partner debaty), prof. dr hab. inż. Kazimierz Klima z Katedry Agroekologii i Produkcji Roślinnej Wydziału Rolniczo-Ekonomicznego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie (partner debaty).

Poruszyliśmy m.in. następujące tematy:

  • Sytuacja branży rolniczej w Małopolsce.
  • Wpływ epidemii Covid-19 na stan rolnictwa.
  • Wsparcie rolników przez rząd i podległe służby.
  • Dopłaty. Stan realizacji pomocy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.
  • Nowe nabory wniosków.
  • Rolnictwo 4.0. Aplikacje na smartfony przydatne dla rolników z programami do zarządzania całymi gospodarstwami, albo takie, które pomogą np. dobrać środki ochrony roślin, zidentyfikować chwasty lub szkodniki.
  • Spis rolny
  • Szanse i atuty małopolskiego rolnictwa w kolejnych latach oraz niezbędne zmiany i formy wsparcia

Zobacz skrót debaty:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Żywność i czysta energia z Małopolski podbiją świat? Nasi rolnicy mają wielki potencjał i mogą liczyć na wsparcie państwa i nauki - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski