Rząd za przyrodą, jak obywatele

PIOTR SUBIK
Obywatelski projekt nowelizacji ustawy o ochronie przyrody, dotyczący nowych zasad podejmowania decyzji o tworzeniu nowych parków narodowych, zmianach ich granic lub likwidacji, podpisało prawie 250 tysięcy osób.

PRAWO. Ministrowie poparli oddolną inicjatywę wprowadzenia zmian, które ułatwią tworzenie parków narodowych

Kilka dni temu w znacznej części pozytywnie zaopiniowała go Rada Ministrów. Ministrom nie spodobała się tylko propozycja wprowadzenia nowych rozwiązań dotyczących odwoływania ze stanowiska dyrektorów parków.

"(...) Decyzje o określeniu lub zmianie granic parku narodowego powinny uwzględniać zarówno potrzeby ochrony przyrody, jak i potrzeby lokalnych społeczności. Oznacza to, że mieszkańcy powinni mieć wpływ na decyzje, które ich dotyczą" - napisano w stanowisku Rady Ministrów.

Inicjatorzy zmiany prawa, wśród nich organizacje ekologiczne, m.in. Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, podnoszą, że w Polsce od wielu lat nie powstają, ani nie są powiększane parki narodowe, bo prawo "weta" w tej sprawie mają lokalne samorządy każdego szczebla. I mogą one zablokować nawet włączenie do parku terenów nie będących ich własnością, lecz należących do Skarbu Państwa. To według organizatorów akcji "Oddajcie parki narodowi" niesprawiedliwe, a nawet niezgodne z Konstytucją, bo daje "małym grupom mieszkańców przywilej decydowania o powołaniu (lub nie) parku narodowego".

Dlatego w myśl nowego prawa plany dotyczące powstawania lub powiększania parków narodowych nie byłyby przez samorządy uzgadniane, lecz tylko opiniowane. Uzgodnienie ma bowiem charakter wiążący, a opinia nie. Nie oznacza to, że parki będą powstawały "z automatu", ale na pewno przyspieszy procedurę.

- To bardzo dobra wiadomość, która pokazuje, że polski rząd chce dbać o najcenniejsze skarby polskiej przyrody - cieszy się z decyzji Rady Ministrów Radosław Ślusarczyk, prezes Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.

- Parki narodowe chronią symbole przyrodnicze Polski i promują ekologiczną turystykę. Chcemy skutecznie walczyć o ich zachowanie i pokazywać korzyści z ochrony przyrody dla ludzi. Jestem pewien, że stanowisko rządu przyczyni się do skutecznych prac nad tym projektem w Sejmie - uważa z kolei minister środowiska Marcin Korolec.

Nie udało się natomiast przeforsować zapisów, by dyrektorzy parków narodowych nie mogli być odwołani bez podania przyczyn (np. na polityczne zawołanie), lecz tylko w razie popełnienia przez nich przestępstwa, naruszenia dyscypliny pracy albo przewlekłej niezdolności do pełnienia funkcji.

Obecnie w Polsce istnieją 23 parki narodowe, zajmują około procenta powierzchni kraju. W Małopolsce mamy ich pięć: Babiogórski, Gorczański, Ojcowski, Pieniński i Tatrzański, a przy granicy z Podkarpaciem skrawek szóstego - Magurskiego PN.

Najmłodszy park w Polsce, PN Ujścia Warty, powstał w lipcu 2001 roku. Od lat mówi się o potrzebie stworzenia trzech nowych parków: Mazurskiego (Kraina Wielkich Jezior Mazurskich), Jurajskiego (Wyżyna Krakowsko-Częstochowska) i Turnickiego (okolice Arłamowa na Pogórzu Przemyskim).

[email protected]

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

l
les
brawo rząd!!! popieram
Dodaj ogłoszenie