Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzecznik małych firm: bez biura, auta, mejla, telefonu. Ale obiecuje, że szybko wszystko ogarnie i powoła radę z udziałem przedsiębiorców

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Adam Abramowicz został przez premiera powołany na rzecznika MŚP 22 czerwca. Na razie ma tylko teczkę...
Adam Abramowicz został przez premiera powołany na rzecznika MŚP 22 czerwca. Na razie ma tylko teczkę... www.abramowicz.pl
- Chcieliśmy zainteresować kilkoma ważnymi sprawami Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, ale on nie ma adresu, poczty ani telefonu! – alarmują nas działacze Stowarzyszenia Poszkodowanych Pracodawców i Przedsiębiorców.

Instytucja Rzecznika MŚP została ustanowiona na mocy obowiązującej od kwietnia Konstytucji Biznesu. - Rzecznik ma stać na straży praw przedsiębiorców i zapewnić, by zasady zapisane Konstytucji były stosowane w praktyce – mówiła nam Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

Na jej wniosek 22 czerwca premier Mateusz Morawiecki powołał na to stanowisko Adama Abramowicza, wieloletniego posła PiS, od początku obecnej kadencji szefa Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego. Abramowicz zrezygnował z mandatu posła i – zgodnie z wymogami Konstytucji biznesu – oddał legitymację partyjną. Jego kadencja jako Rzecznika MŚP ma potrwać 6 lat.

Polityczny rodowód rzecznika budzi od początku gigantyczne kontrowersje wśród przedsiębiorców. - To powinien być ktoś z nas, zaproponowany oddolnie, a nie narzucony z góry. PiS jest bardzo karną partia, tak wszyscy mają wykonywać polecenia jednej osoby, więc nie możemy być pewni, że w sytuacji sporu przedsiębiorców np. z ministerstwem finansów pan rzecznik stanie po stronie przedsiębiorców – komentuje Janusz Strzeboński, prezes Małopolskiego Porozumienia Organizacji Gospodarczych, reprezentującego głównie MŚP.

- Dajmy mu szansę! – apeluje Jadwiga Emilewicz przypominając, że Abramowicz uzyskał pozytywne opinie czterech dużych organizacji pracodawców: Związku Rzemiosła Polskiego, Konfederacji „Lewiatan”, Związku Pracodawców Business Centre Club oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

- Chcieliśmy dać panu Abramowiczowi szanse, zgłaszając kilka bardzo ważnych i palących dla przedsiębiorców kwestii, ale on nas na razie odprawił z kwitkiem, tłumacząc, że nie ma nas jak przyjąć, ani nawet przechowywać dokumentów od nas! Bo nie ma biura, adresu, mejla, ani nawet służbowego telefonu – twierdzi Grzegorz Blak, który wraz z grupą przedsiębiorców z Małopolski i Śląska chciał się spotkać z RMŚP m.in. w sprawie ewentualnej abolicji składek ZUS.

- Na dziś mam tylko teczkę – przyznał nam wczoraj Adam Abramowicz. Wyjaśnił, że „urząd dopiero się tworzy”, zapewne w piątek zostanie mu nadany statut, co umożliwi również przyznanie budżetu.

- Będę chciał powołać radę przy RŚMP i zaprosić do niej silną reprezentację przedsiębiorców. Mam nadzieję, że wkrótce wszystko ruszy – powiedział nam Adam Abramowicz.

Zadania RMŚP: co mówi ustawa

Ustawę wprowadzającą instytucję Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Sejm uchwalił 26 stycznia 2018 r. Głównym zadaniem Rzecznika ma być zadbanie o właściwe wdrożenie w praktyce zasad wprowadzanej Konstytucji Biznesu. Rzecznika powołuje premier na wniosek ministra do spraw gospodarki na 6-letnią kadencję.

Ustawa o RMŚP jest częścią większego pakietu ustaw składającego się na tzw. Konstytucję Biznesu. Głosowało za nią 253 posłów, przeciw było 147, a 11 wstrzymało się od głosu.

Podstawowym zadaniem Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców ma być dbanie o właściwe wdrożenie w praktyce zasad Konstytucji Biznesu. Chodzi o lepszą ochronę interesów mikro-, małych i średnich firm, poprawę środowiska prawnego, w którym funkcjonują oraz zapewnienie "bardziej partnerskich relacji między przedsiębiorcami a organami administracji publicznej".

Ta sama osoba może być rzecznikiem tylko przez jedną kadencję, nie może należeć do partii politycznej, ani prowadzić działalności publicznej niedającej się pogodzić z obowiązkami wynikającymi z pełnienia tego urzędu, a także wykonywać innych czynności pozostających w sprzeczności z obowiązkami rzecznika albo mogących wywołać podejrzenie o stronniczość lub interesowność.

Do zadań rzecznika należy m.in. opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących interesów mikro-, małych i średnich przedsiębiorców oraz zasad wykonywania działalności gospodarczej, a także pomoc w organizacji mediacji między przedsiębiorcami a organami administracji publicznej. Będzie on również zajmował się współpracą z organizacjami pozarządowymi, społecznymi i zawodowymi, których celem jest ochrona praw przedsiębiorców.

Zgodnie z ustawą rzecznik przede wszystkim ma strzec poszanowania "zasady wolności działalności gospodarczej i pogłębiania zaufania przedsiębiorców do władzy publicznej, bezstronności i równego traktowania, a także zasady uczciwej konkurencji".

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie

Źródło: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski