Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzecznik Trybunału Sprawiedliwości UE: Wycinka drzew w Puszczy Białowieskiej niezgodna z prawem. Kornika drukarz nie może być uzasadnieniem

Jakub Oworuszko (AIP)
Stanowcze i jednoznaczne oświadczenie rzecznika Trybunału Sprawiedliwości: Decyzje dotyczące wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej naruszają prawo UE. Minister środowiska zapewnia, że Polska zastosuje się do wyroku Trybunału, który ma zapaść w kwietniu.

Polska nie wdrożyła środków koniecznych do ochrony obszaru Natura 2000 Puszcza Białowieska - ocenił rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE Yves Bot. W przedłożonej we wtorek opinii zaproponował on Trybunałowi stwierdzenie, że Polska uchybiła zobowiązaniom spoczywającym na niej na mocy unijnych dyrektyw, m.in. siedliskowej.

Rzecznik TS stwierdził, że zgodnie z polskimi przepisami wycinka drzew jest możliwa bez ograniczeń oraz że nie wzięto pod uwagę „sporu naukowego co do właściwych metod zwalczania gradacji kornika drukarza”. Yves Bot ocenił, że naruszono „zasadę ostrożności”, a władze Polski nie rozważyły środków alternatywnych dla wycinki.

Podsumowując, rzecznik generalny stwierdził, że działania te siłą rzeczy mogą doprowadzić do pogorszenia stanu terenów rozrodu gatunków chronionych żyjących na obszarze Natura 2000 Puszcza Białowieska.

Opinia rzecznika generalnego Trybunału nie ma wiążącego charakteru. Wyrok w sprawie Puszczy Białowieskiej ma zapaść w kwietniu. Jednak już wiadomo, że Polska będzie go respektować. - Już w tej chwili mogę potwierdzić, że Polska zastosuje się do ostatecznego wyroku Trybunału - zapewnił wczoraj minister środowiska Henryk Kowalczyk, podkreślając przy tym, że „Polska jest państwem prawa”. - Puszcza Białowieska jest dla Polski obszarem wyjątkowo cennym, a wszelkie dotychczasowe działania podejmowane były tylko z troski o zachowanie go w jak najlepszym stanie dla obecnych i przyszłych pokoleń - tłumaczył kontrowersyjne decyzje swojego poprzednika Jana Szyszki minister Kowalczyk.

Mimo że wyrok unijnego sądu ma być niekorzystny dla Polski, to najprawdopodobniej obędzie się bez wysokich kar finansowych. - Nie podjęliśmy formalnej decyzji, że wniosku o kary nie wyślemy, ale jeżeli sytuacja będzie tak spokojna jak obecnie, to niczego zmieniać nie potrzebujemy - powiedział w rozmowie z RMF FM urzędnik Komisji Europejskiej. Chwalił on też „konstruktywną postawę” ministra Kowalczyka, który w przeciwieństwie do Jana Szyszki „nie idzie na udry z Komisją”.

Ekolodzy o karach za wycinkę w Puszczy Białowieskiej

Źródło:
TVN 24

- Zwiększenie wycinki w puszczy łamie prawo, ponieważ minister Jan Szyszko nie tylko naraził unikalną przyrodę tego lasu na szkodę, ale nie sprawdził nawet, jaki wpływ będzie miała na nią wycinka. Taka ocena wpływu jest bezwzględnie wymagana przez unijne prawo. Wynika to z zasady, że żeby coś odpowiednio chronić, trzeba opierać się na badaniach, a nie domysłach - podkreśla w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press Krzysztof Cibor z Greenpeace Polska, który zwraca uwagę na ekspresowe tempo działań Komisji Europejskiej i Trybunału Sprawiedliwości.

- Od samego początku mówiliśmy, że decyzje Szyszki były nieracjonalne. Nie miały uzasadnienia w stanowisku naukowców, ale również nie miały większego znaczenia ekonomicznego. Oczekujemy od ministra Henryka Kowalczyka, że jak najszybciej anuluje decyzję swojego poprzednika i zacznie realnie chronić puszczę - podsumowuje Cibor.

Poważny konflikt z unijnymi instytucjami dotyczący Puszczy Białowieskiej był jednym z powodów dymisji ministra Jana Szyszki. Przekonywał on, że działania podejmowane przez leśników są niezbędne, a Polska może być w tej kwestii wzorem dla innych krajów. - Celem naszych działań jest przywrócenie zdrowia Puszczy Białowieskiej, a także zapewnienie bezpieczeństwa ludziom, którzy żyją na tym terenie od stuleci. Chcemy, by nasze dzieci i wnuki mogły podziwiać piękną, różnorodną, a przede wszystkim żywą puszczę - mówił Szyszko w ubiegłym roku.

Według udostępnionych przez ekologów danych Lasów Państwowych w puszczy wycięto w 2017 r. ok. 180 tys. drzew. Aby je wywieźć z puszczy, potrzeba było ok. 6 tys. ciężarówek.

POLECAMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Rzecznik Trybunału Sprawiedliwości UE: Wycinka drzew w Puszczy Białowieskiej niezgodna z prawem. Kornika drukarz nie może być uzasadnieniem - Portal i.pl

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski