MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rzeki przybrały

Redakcja
Zatopiona ul. Bieżanowska w Krakowie Fot. Anna Kaczmarz
Zatopiona ul. Bieżanowska w Krakowie Fot. Anna Kaczmarz
ZAGROŻENIE. Ostatnie opady dały się mocno we znaki mieszkańcom Małopolski. W 6 gminach ogłoszono alarm przeciwpowodziowy, w 11 obowiązywał stan pogotowia przeciwpowodziowego. Woda w rzekach w kilkunastu miejscach przekroczyła stan alarmowy.

Zatopiona ul. Bieżanowska w Krakowie Fot. Anna Kaczmarz

ULEWY. Pogotowie przeciwpowodziowe w Krakowie

Ewakuowano kilkadziesiąt osób. Woda w rzekach w kilkunastu miejscach przekroczyła stan alarmowy. Wczoraj w Krakowie wylały lokalne rzeki i potoki; miejscami kanalizacja nie mogła sobie poradzić z dużą ilością napływającej wody. W efekcie doszło do licznych podtopień: zalane zostały domy i drogi. Najbardziej ucierpiał Bieżanów, gdzie znów - już po raz piąty w tym roku - wylała Serafa. Krakowscy strażacy wyjeżdżali wczoraj ponad 150 razy do usuwania skutków ulewy: układali worki z piaskiem, wypompowywali wodę z piwnic i podwórek, zabezpieczali i uszczelniali studzienki kanalizacyjne oraz wały przeciwpowodziowe.

W stan alarmu postawiono wszystkie służby w Nowym Sączu, Łapanowie, Bochni, Borzęcinie, Dąbrowie Tarnowskiej i Pcimiu. Stan pogotowia przeciwpowodziowego wprowadzono w Krakowie, powiatach myślenickim i nowosądeckim oraz w Radgoszczy, Grybowie, Igołomi -Wawrzeńczycach, Starym Sączu, Szczurowej, Olesnie, Szczucinie i Kłaju.

Powyżej stanu alarmowego podniosła się woda w Rabie, Dunajcu, Czarnym Dunajcu, Szreniawie, Kamienicy, Uszwicy, Stryszawce, Skawince, Stradomce, Krzczonówce, Białce, Wielkim Rogoźniku i Lepietnicy. Stany ostrzegawcze były przekroczone w blisko 20 miejscach, na Wiśle - tylko w Karsach.

W gminie Igołomia-Wawrzeńczyce lokalne podtopienia wystąpiły w rejonie mostu w ciągu drogi krajowej Kraków - Sandomierz oraz w rejonie drogi Wawrzeńczyce - Stręgoborzyce.

W Niepołomicach woda wystąpiła z koryta potoku Podłężanka poniżej boiska sportowego w Staniątkach. W powiecie proszowickim wystąpiły lokalne podtopienia w Proszowicach (w rejonie parku) oraz w Stagniowicach, Jakubowicach (zalane zostały pola uprawne i łąki).

Do lokalnych podtopień doszło także w okolicach Tarnowa. W większości przypadków to efekt wystąpienia wody z koryt rowów przydrożnych, rowów melioracyjnych i niewielkich cieków. Związane to było również z wysokimi stanami wód na potoku Żabnica Breń oraz dużymi zrzutami ze zbiornika w Czchowie.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada dalszy wzrost poziomu wody w zlewni Skawy, Raby, Dunajca, Wisłoki oraz w innych bezpośrednich dopływach Wisły w Małopolsce oraz kolejne opady deszczu. IMiGW zaznacza przy tym, że mimo przekroczenia stanów alarmowych w rzekach nie przewiduje się przelania wody przez koronę wałów. Nie wklucza przy tym lokalnych podtopień, zalania przybrzeżnych terenów, utrudnień w pracach hydrotechnicznych czy funkcjonowaniu komunikacji. (GEG)

Zaalarmuj innych, niech wiedzą!

Ruszył serwis alert.powodz.ngo.pl. Na stronie serwisu można zostawić wiadomość o własnej ofercie pomocy, zapytanie o wsparcie czy informację o wyjeździe na zalane tereny, żeby pomóc powodzianom. Swój alert może zostawić każdy. Twórcą interaktywnej strony jest inicjatywa "Razem Powodzianom" przy wsparciu Pracowni Badań i Innowacji Społecznych "Stocznia".

Serwis służy wymianie informacji między wszystkimi osobami lub instytucjami, które oferują pomoc rzeczową, materialną lub chcą pojechać pomóc w usuwaniu skutków powodzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski