Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzozów. Znaleźli wymarzone miejsce dla swoich dzieci. Codziennie mają tu zapewnioną terapię

Ewa Tyrpa
Od poniedziałku 30 osób niepełnosprawnych z gminy Skawina spędza czas na zajęciach w nowym obiekcie z sześcioma pracowniami terapeutycznymi.

To druga placówka, po Środowiskowym Domu Samopomocy w mieście, zajmująca sie osobami niepełnosprawnymi ze skawińskiej gminy.

Warsztat Terapii Zajęciowej w Rzozowie zbudowała gmina na swojej działce. Prowadzenie powierzono Stowarzyszeniu Pomocy Osobom Niepełnosprawnym i Ich Rodzinom „Kruszynki”.

- WTZ przewidziany jest dla osób w wieku 18-50 lat z orzeczeniami i zakończonej edukacji - informuje prezes Zofia Jakubowska. Od wczoraj na codzienne zajęcia (poniedziałek-piątek) jest dowożonych 30 osób. Za dwa lata uruchomione zostanie drugie piętro i w zajęciach będzie uczestniczyć łącznie 54 mieszkańców skawińskiej gminy.

- Teraz wszyscy się organizują, poznają swoje pracownie i siebie nawzajem, ale już pierwszego dnia rozpoczęliśmy normalne zajęcia – mówi Anna Leśniak, kierowniczka WTZ-u.

Zofia Jakubowska podkreśla, że pracuje tu wykwalifikowana i doświadczona kadra, bardzo dobrze sobie radząca. – Ale to nie wystarczy. Oni też mają dobre serce – dodała pani prezes.

- Jestem pod wrażeniem. Są tu świetne warunki – mówi Marek Jankowicz, ojciec Sabiny, która uczestniczy w zajęciach pracowni ogrodniczej. – W pierwszy dzień przesadzaliśmy kwiaty do większych doniczek, ale to na początek, bo planów mamy bardzo dużo. Założymy to warzywniak na własne potrzeby. Będziemy też robić przetwory – zapowiada instruktorka Ewa Majewska. Sabina i Anna Dulęba już deklarują chęć sadzenia roślin i plewienia grządek .

Ze zbiorów będzie korzystać pracownia kulinarna. Wczoraj Damian Adamus, Klaudia Dąbrowa i Krzysztof Janik, pod fachowym okiem Anety Bartoch przygotowywali zupę pomidorowa z soczewicą i tymiankiem. Krzysztof lubi kucharzyć i ma w planach przygotowywanie różnych potraw. Np. do zaproponowanych przez Klaudię placków ziemniaczanych ma zamiar dodać zioła o. Klimuszko.

W pracowni rękodzieła pod opieką Agaty Gaździk, uczestnicy wypełniali poszewki z bożonarodzeniowymi aplikacjami. Także w pracowni stolarskiej wszyscy mieli zajęcie. Na razie segregowali i układali narzędzia. Tu pod okiem Joanny Mrowczyk będą powstawać drewniane donice, skrzynki, a nawet meble z palet do altany. Jej prawą ręką jest Zbigniew Zagórski, zawodowy stolarz.

Pod opieką Magdaleny Skrzyńskiej funkcjonuje pracownia komputerowa. – Chcemy, by korzystali nie tylko z internetu, ale zgłębiali informatyczną wiedzę z edukacyjnych programów – mówi prezes Jakubowska, także o planach stworzenia niedługo sali do rehabilitacji.

Niebawem do grupy dołączy Małgorzata Barankiewicz. Jej rodzice wczoraj zachwycali się obiektem, który nazwali wymarzonym miejscem dla Małgosi. Cieszą się, że ich córka została zakwalifikowana do WTZ-u. – To jest jedyny ośrodek, gdzie zgodzono się przyjęcie osoby na wózku – mówi mama Małgosi.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Nowe prawa na porodówkach. Mamy mogą być zaskoczone

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski