Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Są jeszcze przed maturą, a już zdobyli indeksy na studia

(ALG)
Mateusz Kłos (z lewej) i Adam Franczak
Mateusz Kłos (z lewej) i Adam Franczak Archiwum ZS w Proszowicach
Edukacja. Mateusz Kłos i Adam Franczak wygrali wojewódzki konkurs "Dwór małopolski w zmaganiach o niepodległość. Udział ziemian w Polskim Państwie Podziemnym i Akcji "Burza".

Prace przygotowane przez licealistów z Zespołu Szkół w Proszowicach zostały sklasyfikowane na pierwszym miejscu niezależnie przez dwóch członków komisji wojewódzkiej.

Esej Mateusza Kłosa nosił tytuł "Dwór w Jakubowicach jako kolebka ruchu oporu". - Los sprawił, że Józef Kleszczyński był gościem w moim domu. Od tego czasu zaczęła się nasza korespondencja. Dwór w Jakubowicach uczyniłem przedmiotem mojej pracy konkursowej, bo jego właściciele byli bardzo zaangażowani w walkę o niepodległość - tłumaczy.

Z kolei tegoroczny maturzysta Adam Franczak swoją pracę poświęcił Ludwikowi Hieronimowi Morstinowi. - Na naszej ziemi o Morstinie krążyło wiele anegdot, opowiadano przede wszystkim o zjazdach poetów i balach w pławowickim pałacu. Nie zawsze te obiegowe opinie były sprawiedliwe dla poety - mówi. Esej Adama Franczaka pokazuje fascynację Morstina Piłsudskim, omawia jego działalność legionową oraz kurierską i dyplomatyczną. W najważniejszej części pracy opisuje zaangażowanie Ludwika HieronimaMorstina w pomoc państwu podziemnemu.

Ogłoszony przez Instytut Pamięci Narodowej, Polskie Towarzystwo Ziemiańskie oraz Kuratorium Oświaty w Krakowie konkurs, był okazją do pokazania losów proszowickiego ziemiaństwa w okresie II wojny światowej. Uczniowie wykorzystali prywatną korespondencję, wspomnienia, wywiady. - Młodzi badacze wykazali się dużą wiedzą na temat ziemiaństwa, jego roli w oporze wobec okupacji niemieckiej, władz sowieckich oraz polskich komunistów - powiedziała Agnieszka Głowicka-Polkowska, opiekun uczniów.

Laureaci mają prawo do podjęcia studiów na wybranym kierunku Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Paweł Konieczny: talent Matematyczny i graficzny

Szczęśliwy, pracowity, zdolny i zaskoczony - taki jest Paweł Konieczny, autor logo Zespołu Szkół w Proszo-wicach. - Projekt logo to ciekawe wyzwanie. Lubię zdobywać nowe doświadczenia, a grafika od dawna jest moją pasją. W ogóle nie zakładałem, że mój projekt się spodoba. Często tworzę dla siebie, dlatego na początku trochę się przestraszyłem tej nagrody. Dzięki niej czuję się szczęśliwy i pełen motywacji do dalszej pracy.

Grafika to jednak moje hobby, a przyszłość wiążę z matematyką - mówi Paweł Konieczny, który już w gimnazjum był finalistą olimpiady matematycznej, fizycznej i geograficznej. Bierze udział w konkursach, a w przyszłym roku będzie się starał o uzyskanie Diamentowego Indeksu Akademii Górniczo-Hutniczej. - Paweł jest szczególnie utalentowany w dziedzinie matematyki i fizyki. Spodziewam się jego kolejnych sukcesów - mówi wychowawczyni Dorota Kłosowska. Dyrekcja szkoły także jest dumna z ucznia. - Wybrałam jego projekt, bo najlepiej nawiązał do tradycji i do patrona szkoły - komentuje dyr. Dorota Król. Nowe logo będzie wykorzystane w materiałach promocyjnych szkoły.
Monika Zapiór

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski