Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Są jeszcze szanse, żeby pozbyć się azbestu

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Ochrona środowiska. Ten rok jest ostatnim, w którym mieszkańcy mogą pozbyć się niebezpiecznego pokrycia dachu. Kilkuletni program „Demontaż i bezpieczne składowanie wyrobów zawierających azbest” kończy się, ale ciągle są szanse, aby wziąć w nim udział.

Usuwanie azbestu współfinansują Szwajcarzy. Na program dla ponad 60 gmin przeznaczono 46 mln zł. Burmistrz Krzeszowic Wacław Gregorczyk przypomina mieszkańcom, że jeszcze mogą bezpłatnie oddać azbest. W jego urzędzie gminy już zaczęto przyjmować na ten rok wnioski o zdjęcie azbestu z domu lub np. innych budynków.

Najubożsi mieszkańcy mogą też liczyć na pomoc w zakupie blachodachówki na pokrycie budynku.

- Osoby, które chcą skorzystać z usługi demontażu poszycia dachowego, pomocy rzeczowej lub posiadają na swojej posesji zdemontowane wyroby zawierające azbest, a nie złożyły jeszcze stosownego wniosku, proszone są o stawienie się w Referacie Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Krzeszowicach ul. Grunwaldzka 4 w celu złożenia wniosku - zachęcają urzędnicy. Informacji udzielają pod nr. tel. (12) 252-08-21.

Gmina Krzeszowice nie jest jedyną w powiecie, która przystąpiła do polsko-szwajcarskiego programu demontażu azbestu. Realizują go też: Igołomia-Wawrzeńczyce, Jerzmanowice-Przeginia, Skała, Wielka Wieś, Zabierzów i Zielonki.

Zgodnie z założeniami programu azbest ma zniknąć z 6 tysięcy budynków w Małopolsce. Liderem tego programu jest gmina Szczucin, w której przed laty była fabryka azbestu. Z wielu miejsc został wywieziony także gruz azbestowy, który mieszkańcy przechowywali w stodołach lub pod płotami na podwórkach.

Inni mieli go na dachu i tylko czekali na okazję, aby móc go wywieźć. Dzięki temu programowi azbestu pozbył się Zdzisław Witek z Węgrzc w gminie Zielonki. Opowiadał jak sprawnie go zdjęto i wywieziono. - Jedna ekipa rozłożyła rusztowania, druga w białych uniformach ogrodziła posesję i zdjęła płyty z dachu, uważając, by niczego nie kruszyć i nie łamać, bo wtedy azbest jest najgroźniejszy - mówi.

Wnioski o demontaż azbestu należy składać w gminach do 30 września 2016 roku. Trzeba tylko zaplanować wymianę pokrycia dachu i po pozbyciu się niebezpiecznego materiału mieć blachę lub dachówkę na przykrycie domu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski