MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Są księżmi równo 60 lat. Jubileusz obchodzili w katedrze na Wawelu - tam, gdzie przyjęli święcenia 21 czerwca 1964 roku

OPRAC.:
Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Jubileusz na Wawelu
Jubileusz na Wawelu Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
- Ewangelia i jej głoszenie jest skarbem kapłańskiego serca - mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w katedrze na Wawelu, gdzie sprawował mszę św. z kapłanami Archidiecezji Krakowskiej i Diecezji Bielsko-Żywieckiej, którzy dokładnie 60 lat temu przyjęli święcenia kapłańskie. Piątkowi jubilaci święcenia kapłańskie przyjęli 21 czerwca 1964 r. i właśnie w katedrze wawelskiej.

Podczas uroczystości w katedrze, odnosząc się do słów Jezusa w Kazaniu na górze: "Nie gromadźcie sobie skarbów na ziemi, gromadźcie sobie skarby w niebie", abp Marek Jędraszewski zaznaczył, że wyraża się w nich "realizm wiary". - Pan Jezus głosząc ten realizm wiary w Kazaniu na górze, łączy go z realizmem serca. "Gdzie jest twój skarb, tam będzie i serce twoje" - mówił metropolita krakowski, stawiając pytanie o to, na czym polega skarb w życiu kapłańskim.

- Skarbem jest Ewangelia. Skarbem jest jej głoszenie. Skarbem budowanie Królestwa. I tam jest nasze serce - wskazał hierarcha, nawiązując do św. Pawła, który nie patrzył na życie jako przemijanie, które budzi lęk czy nawet rozpacz, tylko jako "wielki bieg w kierunku Boga, ku nagrodzie". Kolejnym skarbem jest natomiast prawda o Bożym miłosierdziu, którą kapłani mają okazywać zwłaszcza w sakramencie pokuty i pojednania.

Zwracając się do księży jubilatów, abp Marek Jędraszewski podkreślił, że przyjmując 60 lat temu święcenia kapłańskie, zrozumieli prawdę słów, które Pan Jezus wypowiedział w Wieczerniku do Apostołów: "Już was więcej nie nazywam sługami, bo sługa nie wie, co czyni jego Pan. Nazywam was przyjaciółmi". Metropolita zauważył, że jubileuszowa msza św. na Wawelu jest okazją do dziękowania Bogu za ten tytuł "przyjaciel Chrystusa". Zaznaczył, że z perspektywy sześćdziesięciu lat na kapłaństwo patrzy się inaczej, głębiej, ale zapewne ciągle z wielkim pragnieniem, "by realizm wiary i realizm kapłańskiego życia był ciągle przewyższany przez realizm kapłańskiego serca, które żyje Ewangelią, bo to jego skarb; kapłańskiego serca, które biegnie do Boga, bo to jego upragniona myśl; kapłańskiego serca, które tak bardzo przeżywa prawdę o miłosierdziu Bożym".

Arcybiskup podkreślił też, że Bóg daje dziś księżom jubilatom szczególny czas modlitwy - w sprawach osobistych, w sprawach Kościoła, zbawienia dusz, w sprawach ojczyzny. Wskazał także na cierpienie – zarówno jego fizyczny, jak i duchowy wymiar.

- Trzeba nam na wzór św. Pawła z jego Listu do Kolosan radować się w cierpieniach, które można znosić w swoim ciele, a przez to dopełniać brak udręk Chrystusa dla dobra Jego ciała, którym jest Kościół - mówił metropolita.

Arcybiskup zaznaczył, że z modlitwą i cierpieniem łączy się jeszcze wdzięczność i w tym kontekście przywołał słowa Jana Pawła II wypowiedziane do kapłanów w poznańskiej katedrze: "Proszę, ażebyście zawsze byli godni tej czci, którą nas, kapłanów, obdarza sam Chrystus. Żebyście byli Mu bezgranicznie wdzięczni za dar kapłaństwa i żebyście tę wdzięczność spłacali całym swoim życiem. Niech to życie będzie błogosławione w duchu ośmiu błogosławieństw – to jest synteza powołania chrześcijańskiego, powołania ewangelicznego. Niech to życie będzie owocne tą szczególną owocnością, do jakiej powołani jesteście, rezygnując z życia rodzinnego, osobistego, po to, ażeby tym bardziej być dla wszystkich. Polecam was Sercu Matki kapłanów".

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski