Są pieniądze na chodniki. Wreszcie...

JOLANTA BIAŁEK
W 2014 roku przy drodze Koźmice Wielkie-Gorzków wreszcie zostanie wybudowany chodnik FOT. BOGDAN PASEK
W 2014 roku przy drodze Koźmice Wielkie-Gorzków wreszcie zostanie wybudowany chodnik FOT. BOGDAN PASEK
Wiadomo już, ile pieniędzy wydadzą w przyszłym roku gminy i powiat wielicki na inwestycje drogowe. Kwoty te są porównywalne z funduszami przeznaczonymi na tego typu prace w tym roku i trudno określić drogowe budżety jako szczególnie bogate.

W 2014 roku przy drodze Koźmice Wielkie-Gorzków wreszcie zostanie wybudowany chodnik FOT. BOGDAN PASEK

DROGI. Mieszkańcy powiatu doczekają się kilku ważnych inwestycji, między innymi przy trasie Koźmice-Gorzków i na osiedlu Krzyszkowice w Wieliczce

Jednak w następnych dwunastu miesiącach zaplanowano kilka inwestycji o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa mieszkańców.

Nie ma "schetynówki", ale będzie remont

Dotyczy to modernizacji powiatowej trasy Koźmice Wielkie - Gorzków oraz remontu gminnej ul. Boguckiej w Wieliczce. O tym, że przy powiatowym trakcie, stanowiącym także drogę dzieci do szkoły, chodnik jest niezbędny, wiadomo od lat, a mieszkańcy nie ustawali w słaniu w tej sprawie pism do urzędów.

Brakowało jednak pieniędzy na kosztowną inwestycję, a starania starostwa o dofinansowanie na to zadanie z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych skończyły się fiaskiem. Kilka tygodni temu szef Zarządu Dróg Powiatowych w Wieliczce Grzegorz Łętocha tłumaczył, że "bez dotacji nie ma szans na chodnik". Okazuje się, że pieniądze się znalazły. - Powiat zabezpieczył w 2014 roku na przebudowę drogi Koźmice Wielkie-Gorzków 2,5 mln zł, a gmina Wieliczka dołoży do tej inwestycji 1 mln zł - informuje Bogdan Pasek, rzecznik prasowy wielickiego starostwa.

Koszty inwestycji, która ma poprawić bezpieczeństwo przy ruchliwej trasie, wyliczono wstępnie na 5 mln zł, ale biorąc pod uwagę, że od jakiegoś czasu rozstrzygnięcia przetargów są korzystne dla inwestorów, jest szansa, że 3,5 mln zł wystarczy na wykonanie zaplanowanych prac. Będzie to kompleksowy remont - wraz z budową chodników i zatok przystankowych - ok. 3000 m drogi łączącej Koźmice Wielkie i Gorzków.

"Schetynówki" zabrakło również dla Wieliczki, która zamierzała wyremontować z tych pieniędzy - łącznie z budową chodnika - miejską ulicę Bogucką. To kolejna inwestycja bardzo potrzebna, ale ciągle odsuwana w czasie (mimo wpisania jej do wieloletniej strategii rozwoju gminy).

- Ulica Bogucka powinna być dawno zrobiona! Dokumentacja dla tego remontu powstała już pięć lat temu i by nie straciła ważności, od kilku lat prowadzone są tam jakieś drobne prace, aby pokazać, że "coś się dzieje". Sądzę, że teraz władze Wieliczki zostały niejako zmuszone do wykonania tej inwestycji, bo w przyszłym roku zostanie otwarty miejski stadion lekkoatletyczny przy ulicy Boguckiej. Oczywiście cieszę się, że remont wreszcie będzie, ale jestem zniesmaczony trybem, w jakim to wszystko się odbywa - komentuje z goryczą Jan Murzyn z Rady Osiedla Bogucice.

Koszty remontu ul. Boguckiej oszacowano na 2 mln zł. Wiadomo już, że inwestycję sfinansują po połowie gmina Wieliczka i powiat wielicki.

Ulica Krzyszkowicka wreszcie z chodnikiem

"Żądamy chodników' - banery z takim napisem widnieją w kilku punktach wielickiego os. Krzyszkowice już od miesięcy. Przy większości ulic stanowiących drogę na wysypisko śmieci w Baryczy, piesi nie mają do dyspozycji nawet poboczy.

1,136 mln zł - taką kwotę zabezpieczono w projekcie budżetu powiatu na 2014 r. na budowę chodników przy ul. Krzyszkowickiej (350 m) i ul. Kasztanowej (100 m). Inwestycja ta znacząco poprawi sytuację pieszych w rejonie, gdzie tłoczno jest od śmieciarek - ale nie do końca. By mówić, że przechodnie są w tym rejonie bezpieczni, konieczne jest jeszcze wybudowanie dalszych 400 m chodnika przy ul. Kasztanowej.
Powiat wielicki zabezpieczył pieniądze na bardzo potrzebną inwestycję, ale mieszkańcy nie ustają w staraniach, by fundusze na chodniki wyłożył też Kraków, który korzysta z drogi na Barycz. - Do Krakowa poszły kolejne pisma w tej sprawie. Uważamy, że Kraków ma obowiązywać partycypować finansowo w tym przedsięwzięciu - zaznacza Bożena Nowak z Rady Osiedla Krzyszkowice.

W wielickim starostwie dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, że jeśli Kraków nie wesprze finansowo budowy chodników przy drodze na Barycz, powiat postawi tam (już po wykonaniu chodników) znak ograniczający tonaż pojazdów, co będzie równoznaczne z zakazem ruchu śmieciarek.

jolanta.bialek@dziennik.krakow.pl

KILOMETRY DO REMONTU**

Sprawdzamy, jakie kwoty zabezpieczyły wielickie gminy i powiat na inwestycje drogowe w 2014 roku

* POWIAT WIELICKI - w sumie prawie 7,740 mln zł, w tym: 2,5 mln zł na przebudowę drogi Koźmice Wielkie-Gorzków, 1,136 mln zł na budowę chodników przy ulicach Krzyszkowickiej i Kasztanowej, 1 mln zł - dotacja dla Wieliczki na remont ul. Boguckiej, 2 mln zł na nowe nakładki i 1,350 mln zł na budowę chodników (tu konkrety będą za kilka miesięcy po uzgodnieniach z gminami), 500 tys. zł - na renowację przepustu na drodze Pawlikowice - Koźmice Wielkie .

* WIELICZKA - w sumie 10,5 mln zł, w tym 2 mln zł - dotacja dla województwa małopolskiego na budowę rond na ul. Asnyka, 1 mln zł - dofinansowanie dla powiatu na renowację drogi Koźmice Gorzków, 400 tys. zł - dotacja na budowę chodników przy innych drogach powiatowych.

Na remonty dróg gminnych zarezerwowano 7 mln zł. Do odnowy przewidziano trakty: w Węgrzcach Wielkich, Sygneczowie, Strumianach, Pawlikowicach, Grajowie i Lednicy Górnej oraz drogi Rożnowa-Pawilkowice, Zabawa-Strumiany i Janowice-Podstolice. W mieście będą modernizowane ulice: Bogucka i Wincentego Pola. Wyremontowane zostaną też schody pomiędzy ulicami Czarnochowską i Konopnickiej. Prócz tego nowy asfalt zyska ponad 20 wielickich ulic, gdzie obecnie powstaje kanalizacja sanitarna.

* NIEPOŁOMICE - 9,5 mln zł, w tym 3 mln zł "schetynówki" i 3 mln zł pieniędzy gminy na przebudowę ponad 10 km dróg, czyli wykonanie połączenia komunikacyjnego Woli Batorskiej z centrum Niepołomic. W ramach tego projektu przebudowane zostaną ulice na osiedlach Zakościele i Ułanów, a przy Drodze Królewskiej powstanie 1000 m chodnika.

Na remonty innych traktów, administrowanych przez gminę, zabezpieczono ok. 3,5 mln zł. Drogi do odnowy zostaną wybrane w najbliższych tygodniach.

* GDÓW - w sumie 2,268 mln zł, w tym m.in. prawie 1 mln zł na wydatki związane z budową obwodnicy Gdowa (to inwestycja wojewódzka) i 700 tys. zł na modernizację dróg gminnych i wewnętrznych.

* KŁAJ - prawie 880 tys. zł na remonty dróg gminnych

* BISKUPICE - 500-600 tys. zł na remonty dróg gminnych

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
wiesława

bardzo sie ciesza mieszkancy kozmic wielkich z obietnicy budowy chodnikow bo strach jest chodzic poboczem.Samochody przewaznie przekraczaja dozwolona predkosc.Znowu w sobote u sasiada zniszczyl ogrodzenie.

Dodaj ogłoszenie